
Ak nerátame chvíle, v ktorých sa do upratovania človek púšťa, keď potrebuje robiť niečo iné a oveľa dôležitejšie, zvyčajne chcú mať ľudia túto činnosť za sebou čo najskôr. S tým im do veľkej miery pomáhajú univerzálne čističe, ktoré dobre fungujú na kuchynskú linku, sporák, chladničku a nič sa nestane, ani keď s nimi upratujúci trochu pretrie zrkadlá. Na druhej strane komfortu však stojí efektivita, ktorá nepriamoúmerne klesá. Čím univerzálnejší čistiaci prostriedok, tým menej efektívny výsledok sa dostaví.
Otrasy trhu s čistiacimi prostriedkami spôsobené pandémiou covidu-19 sú pomaly na ústupe, raketový rast a prudký prepad predaja, primárne dezinfekčných prostriedkov, odznievajú a predajné čísla začínajú vyzerať o čosi realistickejšie. Väčšina výrobcov a distribútorov čistiacich prostriedkov hodnotí uplynulý rok z biznisového hľadiska pozitívne. „Celkovo sa predaj čistiacich prostriedkov vyvíjal pozitívne, pričom sa prispôsoboval aktuálnym trendom a potrebám zákazníkov. Očakávame, že tento rast bude pokračovať aj v tomto roku, najmä s dôrazom na udržateľnosť a inováciu,“ uvádza Katarína Prieložná, sortimentná manažérka dm drogerie markt.
Vo všeobecnosti dáta ukazujú, že predaj prípravkov na udržiavanie čistej a hygienickej domácnosti stúpa, no na druhej strane rastie aj konkurencia, či už medzi producentmi, alebo medzi obchodníkmi.
„Z roka na rok je to ťažšie a nebolo to inak ani v roku 2024. Hodnotíme ho úspešne, podarilo sa nám viacero projektov a aktivít počas roka naprieč retailovým trhom. Do nového roka 2025 vstupujeme s očakávaniami, čo urobí na trhu zmena výšky DPH, ako sa prejaví rastúca inflácia a náklady na pohonné hmoty a podobne. Vidíme aj pozitíva v tom, že na Slovensku pribúdajú noví hráči. Pre nás i našich partnerov to bude výzva, bude dôležité, aby sme sa vzájomne podporovali,“ hodnotí aktuálnu situáciu Peter Masný, slovenský key account manažér spoločnosti Mapa Spontex – Newell Brands.
Čistiaca drogéria rastie
Rast predaja čistiacich prostriedkov potvrdzujú aj údaje spoločnosti NIQ, ktorá vyhodnocovala dáta za uplynulých 12 mesiacov končiacich sa tretím týždňom roka 2025. Táto kategória za posledných 12 mesiacov narástla o 15 % v objeme a o 6 % v hodnote predaja. Celkový objem predaja v kategórii čistiacich prostriedkov dosiahol úroveň viac ako 243 miliónov litrov, čo predstavuje tržby na úrovni viac ako 78 miliónov eur.
„Pri pohľade na jednotlivé segmenty vidíme, že najpredávanejšie sú univerzálne čistiace prostriedky, ktoré tvoria takmer 80 percent objemu predaja celej kategórie. Predaj za tento segment kontinuálne dva roky po sebe rastie a za posledný rok univerzálne čistiace prostriedky rastú dokonca rýchlejšie, a to skoro o 14 percent, a dosahujú predaj na úrovni viac ako 192,3 milióna litrov, čo zodpovedá tržbám vo výške viac ako 33,9 milióna eur,“ hovorí Miriam Brynzová, konzultantka NIQ.
Druhým najväčším segmentom sú čističe na nábytok, ktoré kontinuálne dva roky po sebe rastú dvojciferným tempom. Za posledných 12 mesiacov sa však tempo ich rastu spomalilo takmer o polovicu, rastú o 13 % a dosiahli úroveň viac ako 21,7 milióna predaných litrov s tržbami v hodnote viac ako 2,4 milióna eur. Tretím najväčším segmentom sú dezinfekčné prostriedky pre domácnosť, ktoré medziročne narástli o takmer 30 %, a to napriek tomu, že rok predtým zaznamenali pokles o 10 % v množstve predaných litrov.
„Z dát NIQ vidíme, že kategória čistiacich prostriedkov sa najviac predáva v organizovaných drogériách, kde si objemová významnosť už dlhodobo drží stabilných 36 percent. Predaj v organizovaných drogériách je vo výške viac ako 89,8 milióna predaných litrov s tržbami na úrovni viac ako 27,6 milióna eur. V poradí ďalším najvýznamnejším predajným kanálom sú hypermarkety a supermarkety,“ dodáva Miriam Brynzová.
Univerzálny prostriedok nie je odpoveď
Na jednej strane teda obchodníci majú jasno v tom, aký typ čističov by mal byť na pultoch zastúpený najširšie. Na druhej strane ale stojí otázka efektívnosti a skutočnej pridanej hodnoty, pri ktorej sa odborníci stavajú skôr na stranu špecializovaných prostriedkov. Univerzálne čistiace prostriedky sú výhodné pre bežné, každodenné úkony, kde nie je potrebné cielené riešenie špecifických typov znečistenia. Okrem klasických univerzálnych prostriedkov túto kategóriu dopĺňajú napríklad aj univerzálne vlhčené utierky.
„Ak však potrebujeme odstrániť vodný kameň, usadeniny alebo plesne, rozhodne sa oplatí investovať do špeciálnych výrobkov určených na daný problém. Tieto produkty majú špeciálne zloženie, ktoré efektívne rieši konkrétny problém, čím zaručuje lepšie výsledky pri menšej námahe a vyššej šetrnosti k povrchom,“ vysvetľuje Katarína Prieložná. Špeciálne čistiace prostriedky poskytujú nielen efektivitu, ale aj bezpečnosť, najmä v prípade citlivých materiálov. Preto je veľmi dôležité zvážiť povahu znečistenia a v prípade potreby siahnuť po čistiacom prostriedku, ktorý bol vyvinutý špeciálne na daný účel.
„Naši zákazníci začali vnímať, že nákupom špeciálnych produktov si môžu výrazne ušetriť námahu pri upratovaní. S nástupom sociálnych sietí sa nám darí efektívnejšie komunikovať všetky benefity jednotlivých výrobkov,“ hovorí Adina Skálová, marketingová manažérka spoločnosti Freudenberg Home and Cleaning Solutions. Reč pritom nie je len o samotných čističoch, ale aj o potrebách na upratovanie, ktoré spotrebiteľ používa.
„Dnes už ľudia skôr chcú niečo kvalitné, čo vydrží dlhší čas a netreba to po pár použitiach vyhodiť. Je rozdiel, či sa umýva podlaha, kuchyňa, pracovná doska alebo nábytok. Dá sa to síce aj univerzálnym, aj špeciálnym, no ten kvalitnejší spotrebitelia skôr ocenia. Vnímajú, ako sa posúva vývoj a kvalita produktov, a aj my sa snažíme neustále prinášať inovácie, čo nezmeníme ani tento rok,“ uvádza Peter Masný.
Akciové ponuky fungujú
Až 60 percent kupujúcich využilo podľa údajov YouGov Shopper panel pri nákupe čistiacich prostriedkov akciovú ponuku a zvýhodnené nákupy tvorili tretinu výdavkov domácností na tieto produkty. „Najvyšší podiel kupujúcich v akcii majú hypermarkety a diskonty, čo je reflektované aj v nadpriemernom podiele akciových nákupov pre tieto nákupné miesta. Pre porovnanie, v drogériách akciové nákupy predstavujú menej ako pätinu z výdavkov domácností,“ vysvetľuje senior konzultantka YouGov Shopper panel Veronika Némethová.
Univerzálne čistiace prostriedky si za posledných 12 mesiacov kúpili dve tretiny domácností, v priemere štyrikrát, pričom pri jednom nákupe za ne jedna domácnosť zaplatila v priemere 2,80 eura. Najviac domácností, 8 z 10, si z obchodu domov prináša tekuté čistiace prostriedky. Podľa počtu kupujúcich s odstupom nasledujú krémové čističe a práškové čističe. Čistiace vlhčené obrúsky si za posledných dvanásť mesiacov kúpilo 32 % domácností. „Čistiace prostriedky na báze chlóru oslovili k nákupu dve z piatich domácností. V priemere si chlórový čistič priniesla kupujúca domácnosť domov dva- až trikrát za rok, pričom pri jednom nákupe minula v priemere 2,50 eura,“ dopĺňa Veronika Némethová.
Pri predaji čistiacich prostriedkov a potrieb na upratovanie je podľa výrobcov aj obchodníkov potrebné myslieť na dobre zaškolený a vzdelaný personál. V dm drogerie prebiehajú viaceré formy vzdelávania, a to nielen pre pracovníkov v predajniach, ale aj pre spotrebiteľov, ktoré sú určené aj na podporu predaja. „My napríklad robíme aj školenia pre našich distribútorov, kde sa ich snažíme pripraviť aj na tie najzákernejšie otázky od zákazníkov,“ dodáva Adina Skálová.
Čísla
15 % nárast si pripísala kategória čistiacich prostriedkov za posledných 12 mesiacov.
33,9 milióna eur boli tržby v kategórii univerzálnych čistiacich prostriedkov.
Zdroj: NIQ, 12 mesiacov končiacich sa tretím týždňom roka 2025.
Názor odborníka:
„Podporu predaja treba, ale rozhoduje impulz.“
Vezmite si, koľko produktov sa propaguje v letákoch, koľko je produktov v regáli, koľko je sekundárnych pozícií u obchodníkov. Predaj podporí aj posielanie priamych e-mailov, aktívne zľavové kupóny, bonusový program či množstevné akcie. U koncového zákazníka však podľa mňa rozhoduje impulz, potreba zabezpečiť niečo v danom momente a súhra kvality a ceny. Ak to všetko nájde, produkt si kúpi. Určite je podstatou mať dobre usporiadaný regál a hlavne dostatok tovaru v regáli.
Peter Masný, area and senior key account manager SK, Mapa Spontex – Newell Brands
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk
Článok vyšiel i v časopise Tovar&Predaj 1 – 2/2025.