
Slovensko už tretí rok úspešne zálohuje nápojové obaly. Výsledky najnovšieho pravidelného prieskumu realizovaného výskumnou agentúrou 2muse pre Správcu zálohového systému v mesiacoch august až september 2024 ukazujú, že systém zálohovania si získal na Slovensku širokú podporu verejnosti. Zabezpečenie udržateľnosti vysokej návratnosti a pozitívna motivácia občanov k zálohovaniu sa však stáva novou výzvou.
Prieskum ukázal, že až 95 % Slovákov systém zálohovania pozná a využíva ho. Viac ako 80 % respondentov uviedlo, že budú pokračovať v zálohovaní aj v budúcnosti, čo len podčiarkuje úspešné fungovanie systému. „Našou prioritou teraz nie je len dosahovať vysokú návratnosť, ale udržať ju a zároveň podporiť pozitívnu motiváciu ľudí naďalej sa podieľať na recyklácii obalov, a tak aktívne prispievať k ochrane našej prírody,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.
Až 77 % Slovákov považuje zálohovanie za činnosť, ktorá prispieva k znižovaniu záťaže na životné prostredie a zlepšeniu kvality recyklácie. Tento prístup odráža nielen ochotu obyvateľov chrániť životné prostredie, ale aj potrebu systém zálohovania dlhodobo udržať. Vysoká úroveň informovanosti o zálohovaní zohráva významnú úlohu, keďže tri štvrtiny opýtaných správne rozumejú fungovaniu zálohovania, ako je napríklad spôsob vracania obalov či uplatnenia si bločkov.
Dostupnosť a efektívnosť zálohovania je na dobrej úrovni
Dostupná sieť odberných miest a rýchly proces vrátenia obalov sú ďalšími faktormi, ktoré pomáhajú udržať vysokú návratnosť. Až 80 % opýtaných v prieskume má najbližšie odberné miesto do 15 minút od svojho bydliska, pričom 62 % dokáže návštevu odberného miesta vybaviť do piatich minút. Kvalita a dostupnosť odberných miest podporujú ochotu a aktivitu našich obyvateľov systém aktívne využívať.
Napriek dosiahnutým výsledkom je nevyhnutné riešiť aj výzvy, ktoré prichádzajú so snahou udržať vysokú návratnosť a pozitívnu motiváciu. Správca zálohového systému preto považuje za dôležité sa v komunikácii aktívne venovať aj spoluobčanom, pre ktorých nie je zálohovanie prioritou a z rôznych dôvodov ho nerealizujú. Sústrediť sa chce napríklad na rozširovanie verejnoprospešného a charitatívneho rozmeru zálohovania, kedy majú občania možnosť darovať financie z vrátených zálohovaných obalov na verejnoprospešný alebo dobročinný účel.
Rovnako tak sa Správca chce vo svojich informačných a vzdelávacích aktivitách sústrediť na mladú generáciu, ktorá v súčasnosti vníma zálohovanie najmä cez finančné aspekty. Prostredníctvom spolupráce s pedagógmi a odborníkmi na vzdelávanie chce realizovať rôzne edukačné informačné aktivity a kampane zamerané na vysvetľovanie praktického významu zálohovania pre náš každodenný život, ochranu životného prostredia a jej udržateľnosť.