Nákup opaľovacej kozmetiky sa už dávno nespája len s letnými dovolenkami. Vďaka narastajúcemu povedomiu o zdravotných rizikách vyplývajúcich z UV žiarenia čoraz viac spotrebiteľov siaha po ochrane počas väčšiny roka. Čoraz viac zákazníkov taktiež rozumie, že nie každý krém je ochranou pred všetkými nástrahami plynúcimi zo slnečného svitu, a tak aj výrobcovia a predajcovia tejto kozmetiky prichádzajú na trh každoročne s novinkami, ktoré zabezpečia pokožke nielen bezpečnosť, ale aj následnú výživu.
Vyspelú spoločnosť okrem iného dobre vystihuje aj miera, do akej sa stará o svojej zdravie. Jednou z najviditeľnejších vizitiek rozvinutej krajiny je napríklad kvalita chrupu v populácii, no dalo by sa to povedať aj o starostlivosti o pokožku, hoci to nie je na prvý pohľad tak dobre vidieť. Z tohto uhla pohľadu sa však dá jednoznačne konštatovať, že životná úroveň na Slovensku rastie.
Podľa údajov spoločnosti NIQ, ktorá zbierala dáta počas 52 týždňov končiac 31. marca 2024, sa počas sledovaného obdobia predalo o 8,3 % opaľovacej kozmetiky viac ako v rovnakom období pred rokom. Hoci najväčší nárast, až o 21,9 %, agentúra registruje pri samoopaľovacích krémoch, napríklad krémy po opaľovaní, ktoré sú dôležitou súčasťou ochrany pokožky, narástli o 19,5 %. Samotné krémy na opaľovanie si polepšili o 3,8 %.
„Tržby za opaľovaciu kozmetiku boli počas sledovaného obdobia na úrovni 9,6 milióna eur, čo znamená nárast o 23 percent. V rámci celej opaľovacej kozmetiky narástli tržby za značkové aj privátne produkty, ktoré však rástli omnoho výraznejšie, a to o 40 percent. Ako vidieť z predaného objemu, vlastné značky reťazcov narástli na úkor značkových produktov, ktoré v objeme mierne poklesli, konkrétne o 1,2 percenta,“ vysvetľuje senior analytička NIQ Kateřina Panczaková.
Zdôvodnenie tohto trendu ponúka porovnanie jednotkovej ceny. Kým liter privátnej značky opaľovacej kozmetiky stojí v priemere 27,3 eura, liter značkového výrobku 50,2 eura. Najvýznamnejším segmentom v rámci opaľovacej kozmetiky sú s prehľadom prípravky na opaľovanie, ktorých sa nakúpilo viac ako 160-tisíc litrov. Prípravkov po opaľovaní sa použilo asi 66-tisíc litrov a samoopaľovacích produktov sa predalo necelých 8-tisíc litrov.
Ľudia opäť cestujú
Rastúci trend pri spotrebe opaľovacej kozmetiky potvrdzujú aj jej výrobcovia a predajcovia. „Za rok 2023 sa zvýšil predaj opaľovacej kozmetiky v dm o viac ako 30 % oproti roku 2022 a v porovnaní s rokom 2021 o takmer 80 %. Prvý terciál aktuálneho roku je rovnako veľmi silný. Aj vďaka dostatočnej zásobe sa predaje za január až apríl zdvihli o 81 %. Na základe toho očakávame, že opaľovacia kozmetika bude naďalej silnieť. Letná sezóna sa pod vplyvom globálneho otepľovania predlžuje,“ uvádza sortimentná manažérka dm drogerie markt Mária Šimonovičová.
Z údajov agentúry GfK, ktorá zbierala dáta medzi marcom 2023 až februárom 2024, vyplýva, že najsilnejším mesiacom na nákup opaľovacej kozmetiky bol jún. Do istej miery za tým môže byť fakt, že nákupy kozmetiky sa udejú na začiatku sezóny a následne už spotrebitelia len čerpajú zo svojich zásob. „Jedna kupujúca domácnosť minula v sledovanom období na opaľovaciu kozmetiku v priemere takmer 15 eur,“ hovorí konzultant Spotrebiteľského panelu GfK Anton Marinčák.
Pri nákupe opaľovacej kozmetiky domácnosti často využívajú zvýhodnené cenové podmienky. Takmer polovica z celkových výdavkov smerovala v uplynulom roku do nákupu produktov v akcii. Akciový nákup využila viac ako polovica kupujúcich opaľovacej kozmetiky. Privátne značky opaľovacej kozmetiky zodpovedali v tomto období za viac ako tretinu nákupov kategórie z pohľadu celkových výdavkov.
Solídne čísla medziročného rastu môžu byť do istej miery spôsobené aj odznením pandémie covidu, ktorá výrazne pribrzdila letné dovolenky a cestovateľské chúťky. Ako však upozorňuje Ivan Milý mladší, obchodný manažér spoločnosti Herba Drug, obchodný rok 2023 nepoznačili len zmeny v postcovidovom cestovaní. „Zasiahla nás aj vojna na Ukrajine, ktorá sa odrazila v dostupnosti surovín, ktoré potrebujeme na výrobu našej opaľovacej kozmetiky. Na trh sme museli dodať oklieštené portfólio produktov v tomto sortimente, a preto sme sa v celkovom objeme predaja nedokázali v roku 2023 vrátiť na úroveň spred roka 2020. Pre sezónu 2024 sme dokázali vyrobiť celý sortiment tak, aby sme uspokojili dopyt, a veríme v dobré výsledky,“ vysvetľuje.
Dôraz sa kladie na multifunkčnosť
S rozširujúcim sa povedomím o starostlivosti o pokožku prirodzene rastú aj nároky spotrebiteľa na funkčnosť jednotlivých produktov. Aj preto sa napríklad spoločnosť Astrid rozhodla pre aktuálnu sezónu inovovať dizajn aj zloženie svojich produktov v rámci produktového radu Astrid Sun. „Nové inovované zloženie prípravkov na opaľovanie poskytuje pokožke optimálnu ochranu pred štyrmi hlavnými typmi slnečného žiarenia – UVA, UVB, infračerveným a viditeľným svetlom,“ predstavuje novinku Andrea Söhnelová, brand manažérka spoločnosti Sarantis Czech Republic.
Zákazník zvyčajne okrem samotnej ochrany pred UV žiarením očakáva vodovzdornosť, ale aj celkovú starostlivosť o pleť a pokožku. „Opaľovacia kozmetika na tvár už obsahuje výživné látky z bežných pleťových krémov, ktoré pomáhajú riešiť rôzne nedokonalosti a vyživiť pleť podľa jej typu a potrieb. Štandardom v dm je široká ponuka produktov pre citlivú a alergickú pokožku. Veľkú úlohu zohráva aj jednoduchosť aplikácie a pocit, ktorý po aplikovaní ostane,“ uvádza Mária Šimonovičová.
Na druhej strane však majú podľa Martiny Dudovej, zakladateľky kozmetickej značky Kvitok, spotrebitelia niekedy až nerealistické očakávania. „Zákazníci by chceli mať jeden krém, ktorý by bol ľahký, nezanechával biely film, dobre sa roztieral, hydratoval a hlavne by bol určený na riešenie všetkých ich problémov s pleťou,“ opisuje s tým, že je to reálne nemožné. Každý typ pleti má podľa nej iné problémy, ktoré majú rôzny pôvod, a preto si vyžadujú rôzne prístupy k ich riešeniu.
V spoločnosti Herba Drug si už dlhší čas všímajú zvýšený záujem zákazníkov o suché oleje, ktoré nezanechávajú pocit mastnoty. Dôležitú úlohu pri výbere hrá jednoduchosť aplikácie, pričom obľúbené sú predovšetkým rozprašovače. „Na opaľovanie ponúkame oleje, suché oleje, mlieka, krémy. Balené sú naše produkty vo fľašiach s rozprašovačom, pumpou či flip-top uzáverom. Objemy sú od 60 ml po 200 ml. Krémy ponúkame menšie, v tube s objemom 50 ml,“ vymenúva Ivan Milý mladší.
Prírodná kozmetika a udržateľnosť
Ruka v ruke s moderným prístupom k drogérii a predovšetkým kozmetike ide snaha o čo najnižšiu záťaž pre životné prostredie, rovnako ako čo najprírodnejší pôvod surovín použitých na prípravu produktov. Kozmetická značka Kvitok sa aj preto venuje prírodnej kozmetike na báze rastlinných surovín. „Všetky naše suroviny sú prísne kontrolované externou organizáciou Leaping bunny, pretože ako značka sa zaväzujeme k tomu, že nielen finálne produkty, ale aj samotné suroviny nie sú testované na zvieratách. Nepoužívame žiadne živočíšne suroviny a takisto ani žiadne suroviny, ktoré by boli ekologicky ťažko odbúrateľné,“ vysvetľuje Martina Dudová.
Ako pokračuje, už na začiatku svojho podnikania sa spoločnosť zaviazala dodržiavať prísne pravidlá a zásady, vďaka ktorým bude jej prírodná kozmetika skutočne udržateľná. „Pri výrobe, balení či preprave sa snažíme zanechať čo najmenšiu stopu na životnom prostredí. Kladieme veľký dôraz na kvalitné zloženie a ekologický prístup vo forme recyklovateľných a kompostovateľných obalov a vegánskych receptúr,“ dodáva.
Firmy taktiež kladú dôraz predovšetkým na to, aby bol dodávateľský reťazec čo najkratší a minimalizovala sa tým uhlíková stopa. Okrem toho sa snažia pri výrobe vyberať čo najudržateľnejšie suroviny, biologicky odbúrateľné a bez mikroplastov. „Samotná výroby prebieha v EÚ a veľký dôraz kladieme aj na obalový materiál. Zmenou vrchnáčikov na sprejoch Sundance napríklad ušetríme 16 ton plastov ročne,“ ilustruje Mária Šimonovičová.
Zvyšujúci sa dopyt po udržateľnosti si všímajú aj v spoločnosti Sarantis. Podľa Andrey Söhnelovej je šetrnosť produktov k životnému prostrediu dôležitá pre čoraz viac spotrebiteľov. „Spotrebitelia vyhľadávajú produkty, ktoré okrem bezpečnej ochrany pred slnkom taktiež rešpektujú životné prostredie. Zvyčajne k tomu napomáha recyklovateľný alebo už recyklovaný obalový materiál, ingrediencie prírodného pôvodu z udržateľných zdrojov, ľahko biologicky odbúrateľné zloženie, menej prísad či filtre šetrné k životnému prostrediu,“ vymenúva.
Ako zaujať spotrebiteľa
V širokej konkurencii rôznych opaľovacích produktov nemusí byť vždy jednoduché trafiť sa do vkusu spotrebiteľa. Ak ho nepresvedčia ekologické argumenty, stojí za to spoľahnúť sa aj na tvrdé dáta. Podľa údajov agentúry NIQ sa 70 % tržieb v tomto segmente udeje v organizovaných drogériách a práve na ne sa zameriava spoločnosť Retail Zoom. Najväčší podiel vo výške 25 % na tomto trhu mala v období od apríla 2023 do marca 2024 značka Nivea, nasledovaná produktmi značky Garnier, Astrid a Nubian.
„Čo sa týka formátu, najobľúbenejšie sú u spotrebiteľov prípravky v pumpičkovom spreji, ktoré tvoria 45 percent predajov v hodnote. Nasledujú opaľovacie mlieka s 25 percentami a krémy s 18 percentami,“ uvádza senior account manažérka agentúry Retail Zoom Viviana Kučerová. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je taktiež úroveň ochrany vnímaná cez výšku ochranného faktora, ale napríklad aj veľkosť balenia.
„Počas exponovaných mesiacov reagujeme na kumulovaný dopyt prostredníctvom sekundárnych vystavení, preplňovaných balení alebo limitovaných edícií,“ opisuje podporu predaja v letných mesiacoch Mária Šimonovičová. Podľa Ivana Milého mladšieho netreba zabúdať ani na rôzne letákové akcie či online aktivity. Dôležité zastúpenie v tejto kategórii má aj špecifická kozmetika určená pre deti.
„Tohtoročnou novinkou v našom portfóliu je detský neviditeľný suchý sprej na opaľovanie, ktorý je možné aplikovať na mokrú aj suchú pokožku. Taktiež sme pripravili dva druhy letných setov zabalených v transparentnej taštičke. Každý obsahuje dva výrobky s ochranným faktorom a jeden po opaľovaní,“ hovorí Andrea Söhnelová. Vo všeobecnosti podľa nej platí, že spotrebiteľ počúva na zaujímavú cenu, obľubuje väčšie rodinné balenia a vždy ho dokáže potešiť nejaký darček navyše k nákupu slnečnej kozmetiky.
Dáta
9,6 milióna eur utratili spotrebitelia na Slovensku počas sledovaného obdobia na opaľovaciu kozmetiku.
70 % tržieb sa udeje v organizovaných drogériách.
Zdroj: NIQ, 52 týždňov končiacich sa 31.3.2024
90 % výdavkov na opaľovaciu kozmetiku utratia domácnosti v mesiacoch máj až august.
15 eur minie v priemere jedna kupujúca domácnosť na opaľovaciu kozmetiku.
Zdroj: GfK 03/2023 – 02/2024
Objemové podiely ochranných faktorov v prípravkoch na opaľovanie
31 % faktor 30
21 % faktor 50+
20 % faktor 50
10 % faktor 20
18 % ostatné
Zdroj: NIQ, 52 týždňov končiacich sa 31.3.2024
Názor odborníkov
„Predaje každým rokom stúpajú.“
Predaje v rámci segmentu kozmetiky určenej na ochranu pred UV žiarením každým rokom stúpajú. A to aj vďaka zvyšovaniu povedomia od dermatológov a aj influencerov. UV žiarenie je preukázaným karcinogénom, preto by ochrana pred jeho negatívnym vplyvom mala byť minimálne počas slnečných dní nevyhnutnosťou, a to bez ohľadu na ročné obdobie. V lete je tých dní, samozrejme, viac, ale veľa našich zákazníkov aplikuje krémy s UV ochranou počas celého roka ako prevenciu pred predčasným starnutím pleti.
Martina Dudová, zakladateľka, Kvitok
„Zákazník očakáva komplexnú starostlivosť.“
Okrem samotnej ochrany pred UV žiarením, ideálne vodoodolnej, očakáva zákazník celkovú starostlivosť o pleť a pokožku. Opaľovacia kozmetika na tvár už obsahuje výživné látky z bežných pleťových krémov, ktoré pomáhajú riešiť rôzne nedokonalosti a vyživiť pleť podľa jej typu a potrieb. Štandardom v dm je široká ponuka produktov pre citlivú a alergickú pokožku. Veľkú úlohu zohráva aj jednoduchosť aplikácie a pocit, ktorý po aplikovaní ostane.
Mária Šimonovičová, sortimentná manažérka, dm drogerie markt
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk
Článok vyšiel aj v časopise Tovar&Predaj 5 – 6/2024.