Zvýšený dopyt po potrave, ktorá priaznivo vplýva na zdravie, už dávno neplatí len pri ľuďoch. Domáce zvieratá chované pred desiatimi rokmi by mohli tým dnešným len ticho závidieť. Podľa výrobcov a distribútorov rôznych značiek krmív totiž chovatelia stále častejšie dbajú o čo najvyššiu kvalitu života svojich domácich miláčikov, čo sa prejavuje predovšetkým v prístupe k nakupovanej strave. Dokonca aj pri takej drobnosti, akou sú pochúťky pre domáce zvieratá, spotrebitelia stále častejšie kladú dôraz na ich funkčnosť. Hitom sú rôzne dentálne maškrty.
Keď sa pred rokom Ľudmila Dóšová rozhodla, že si chce v Bratislave otvoriť malý obchodík s krmivom pre zvieratá, o ktorom sme písali aj v časopise Tovar&Predaj, spusteniu predaja predchádzalo poctivé štúdium problematiky. Predavačka a vedúca predajne Lucia Kališová dva mesiace poctivo študovala nielen ponuky výrobcov a distribútorov krmív, ale aj najrôznejšie zdravotné problémy, ktoré dnes domáce zvieratá, predovšetkým mačky a psy, trápia. Sama sa smeje, že dnes už predavač musí byť tak trochu aj veterinárom.
„Množstvo mačiek a psov dnes trápia ochorenia, ktoré sú podobné tým ľudským. Domáce zvieratá majú zdravotné problémy, ktoré súvisia s nadmernou starostlivosťou ich majiteľov. Moderné trendy vo výžive, prekrmovanie zvierat a neuvážené podávanie surovej stravy sa často odrazia na celkovom zdravotnom stave psov a mačiek, niekedy aj veľmi negatívne,“ vysvetľuje Petra Miklišová, veterinárka značky Purina od spoločnosti Nestlé.
Aj keď v klasickom hypermarkete, supermarkete či diskonte nie je priestor na takúto prísnu špecializáciu, hoci práve tam sa podľa dát Spotrebiteľského panelu GfK minie na nákup krmiva pre zvieratá 70 % finančných prostriedkov, stále existuje mnoho možností, ako uspokojiť túžbu spotrebiteľov po kvalitnej, vyváženej a zdravej potrave pre ich maznáčikov. Špecializovaní, ale aj veľkí producenti totiž dnes už ponúkajú výrobky vo vysokej kvalite a s rôznymi podpornými vlastnosťami.
„My sa najčastejšie stretávame s rôznymi potravinovými alergiami a intoleranciami. V takých prípadoch by krmivo nemalo obsahovať bežné alergény, ako sú pšenica a jačmeň, teda obilie všeobecne. Ďalším zdrojom alergií býva aj kuracie mäso. Preto odporúčame monoproteínové krmivá bez obilnín, ktoré dokážu eliminovať alergény bez zásahu veterinárov. Navyše sa snažíme ľudí učiť, že psy aj mačky sú v prvom rade mäsožravce,“ vysvetľuje Peter Čukan, obchodný riaditeľ spoločnosti Weber – Mlýn, ktorá je výhradným dovozcom značiek Orijen a Acana.
Ďalším problémom, s ktorým sa producenti stretávajú, je ochorenie močového traktu, ktoré taktiež súvisí s výživou. „Krmivo býva v týchto prípadoch veľmi dôležité a musí byť prispôsobené aktuálnym potrebám a terapii. Je dôležité pri podpore konvenčnej liečby. Kvalitná strava pomáha znižovať riziká ochorení, ktoré priamo aj nepriamo súvisia so zažívacím traktom. Vo všeobecnosti sa snažíme apelovať na chovateľov, aby používali kvalitné krmivo,“ hovorí Martin Pučálka, majiteľ spoločnosti Krmiva Pučálka.
Nákupov pre psy mierne ubúda
Viac ako polovica slovenských domácností si za posledných 12 mesiacov z pultov predajní priniesla nejaký druh krmiva pre svojho domáceho miláčika. V priemere krmivo kupovali každé dva týždne a minuli naň za rok viac ako 140 eur. Takmer štvrtinu celkových výdavkov na krmivo minú domácnosti v hypermarketoch a naopak, v chovateľských potrebách za posledných 12 mesiacov domácnosti minuli asi pätinu celkovej hodnoty kategórie. Údaje vyplývajú z dát Spotrebiteľského panelu agentúry GfK, ktorá ich zbierala počas celého minulého kalendárneho roka.
„Takmer tri štvrtiny kupujúcich krmiva nakupujú krmivo pre psa. Do obchodu sa preň vracajú v priemere každých 20 dní a pri jednom nákupe na psie krmivo minú takmer šesť eur. Počet kupujúcich domácností medziročne mierne poklesol. 60 percent kupujúcich krmiva pre psy siahne po takzvanom mokrom krmive, ktoré je balené prevažne v konzervách. Mokré krmivo pre psy sa kupuje v priemere jedenkrát do mesiaca a jeden nákup stojí domácnosť v priemere približne štyri eurá,“ uvádza Michal Gašpar, konzultant Spotrebiteľského panelu GfK.
Na rozdiel od mokrého krmiva suché krmivo pre psy domácnosti kupujú v priemere iba raz za dva mesiace a jeden takýto nákup stojí v priemere necelých 13 eur. Po doplnkoch k strave psa, ako napríklad psia maškrta, siahlo 65 % všetkých kupujúcich krmiva pre psy. Domácnosti sa pre doplnky k strave vrátili do obchodu raz mesačne a jeden nákup ich stál v priemere viac ako tri eurá.
„Krmivo pre mačky kupuje necelá polovica chovateľov. Do obchodu preň zájdu približne každé dva týždne a na jeden nákup minú v priemere vyše päť eur. Viac ako tretinu hodnoty nakúpeného krmiva pre mačky môžeme pripísať nákupu v akcii. Aj pre mačky je najobľúbenejšie mokré krmivo, 80 percent kupujúcich krmiva pre mačky siahlo po tejto forme. Kupujúci mokrého krmiva pre mačky si ho vložia do nákupného košíka v priemere každých 20 dní a zaplatia za tento jeden nákup v priemere menej ako päť eur,“ pokračuje Michal Gašpar.
Suché krmivo pre mačky si za posledný rok kúpilo aspoň raz necelých 60 % kupujúcich mačacieho krmiva. Frekvencia nákupov suchého krmiva pre mačky je takmer každých sedem týždňov a v priemere domácnosť za takýto nákup zaplatila necelých šesť eur. Asi tretina kupujúcich krmiva pre mačky siahla aj po doplnkoch stravy pre mačky. Zásobu doplnkov stravy dokupovali domácnosti približne po šiestich týždňoch a jeden nákup vyšiel v priemere na necelé tri eurá.
Spotrebitelia sa postupne spamätávajú
Hoci v domácnostiach ľudia chovajú aj množstvo iných domácich miláčikov, podiel predaja krmiva pre iné zvieratá nie je veľmi významný. Krmivo pre ostatné zvieratá ľudia kupujú raz za tri mesiace a v priemere ich stojí 5,50 eura. Na druhej strane, pri produktoch pre iné zvieratá takmer nebadať akciové nákupy a silné nie sú ani privátne značky, čo neplatí pre psy a mačky.
„Minulý rok sme videli trend obmedzovania všetkých výdavkov domácností a neobišlo to ani domáce zvieratá. Spotrebitelia nakupujúci krmivá strednej cenovej kategórie mali tendenciu začať nakupovať lacnejšie krmivá vrátane privátnych značiek reťazcov. Najvýraznejšie sa to prejavilo v segmente granúl pre psy. Tento trend sa však výrazne nedotkol prémiových krmív a v súčasnosti vidíme postupný návrat k pôvodnému nákupnému správaniu. Aj naďalej však platí, že veľký podiel krmív v maloobchode zákazníci nakupujú za akciové ceny,“ hovorí Linda Malíšková, marketingová manažérka značky Purina od spoločnosti Nestlé.
Stabilné pozície prémiových krmív potvrdzuje aj Martin Pučálka. „Trendy ekonomických verzií krmív nevieme porovnať. Máme zásadu, že predávame len krmivá, ktoré by sme dali aj našim psom, a medzi také ekonomické krmivá nepatria. V tomto smere je výhoda, že sme stredne veľká rodinná firma, a tak si môžeme dovoliť zameriavať sa len na top produkty na trhu,“ hodnotí. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že naprieč celým spektrom producentov a distribútorov krmív prevláda smerom do budúcnosti pozitívna nálada v súvislosti s prémiovejšími, a teda aj drahšími produktmi.
Rovnako sa to týka aj rôznych pochúťok pre psy a mačky, na ktoré výrazne vplýva aj trend zmienený na začiatku textu, teda snaha o čo najväčšie zdravotné benefity. „Dnes je najväčším hitom teplom či mrazom sušené mäso, samozrejme, bez chemických doplnkov, ktoré je vhodné aj pre ľudí. Ďalej sú to rôzne žuvacie pochúťky ako jelenie parohy či tyčinky z jačieho mlieka,“ ilustruje Peter Čukan.
V rámci zdravotných benefitov sa na prvej priečke dlhodobo umiestňujú takzvané dentálne pochúťky, ktoré pomáhajú pri pravidelnej starostlivosti o ústnu dutinu a zuby. Pochúťky tradične patria predovšetkým medzi impulzný tovar, zatiaľ čo dentálny segment spotrebitelia nakupujú pravidelne a ide často o plánovaný nákup. „Relatívnou novinkou sú dentálne pochúťky pre mačky, z ktorej aktuálne ponúkame dve príchute,“ dopĺňa Linda Malíšková.
Podľa Martina Pučálku je kategória maškŕt veľmi dynamickým segmentom a tento rok jeho spoločnosť plánuje predstaviť viacero kategórií týchto produktov. „Rád by som zdôraznil, že aj v zložení pochúťok sú obrovské rozdiely a majiteľ domáceho zvieraťa by si mal dávať pozor, aký produkt kupuje,“ upozorňuje.
Dáta
10,3 % spotrebiteľov nakupuje rovnako mokré i suché krmivo pre mačky.
12 % spotrebiteľov nakupuje rovnako mokré i suché krmivo pre psy.
Zdroj: Median SK, MML-TGI, 3.+4./2023
140 eur ročne minie v priemere domácnosť na nákup krmiva pre domáce zviera.
30 % domácností, ktoré chovajú domáce zvieratá, nakupuje krmivo aj pre iné zviera ako psa alebo mačku.
Zdroj: Spotrebiteľský panel GfK, 01/23 – 12/23
Názor odborníčky
„Strava ovplyvní aj mentálnu pohodu domácich miláčikov.“
Vďaka lepšej starostlivosti sa dnes zvieratá dožívajú vyššieho veku, a tak ich mozog prejavuje príznaky starnutia a opotrebovania rovnako, ako je to pri ľuďoch. Strata orientácie, zhoršenie hygienických návykov, nespavosť či nezáujem o okolie sú len niektoré z príznakov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu života zvieraťa aj jeho majiteľa. Strava, ktorá vyživuje mozog potrebnou energiou a ďalšími účinnými látkami, dokáže výrazne zlepšiť kondíciu a zmyslové vnímanie starších zvierat.
Petra Miklišová, veterinárka, Purina
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk
Článok vyšiel i v časopise Tovar&Predaj 3 – 4/2024.