Spoločnosť Eco Verde Recycling, za ktorou stoja slovenskí podnikatelia Vladimír Slávik a Juraj Grman, postaví pri Nitre v prvej polovici roku 2024 recyklačnú linku. Kapacitou na spracovanie približne 960 ton polyetylénových obalov, polystyrénu a polypropylénu výrazne prekoná všetky existujúce linky na tvrdé plasty v Česku a na Slovensku.
Odpad bude recyklovať ako z celého Slovenska, tak aj z Českej republiky. Za spoločnosťou Eco Verde Recycling stojí prevažne súkromný kapitál. Investori na čele s Igorom Strečkom, podnikateľom a zakladateľom webhostingovej spoločnosti Webglobe, investovali do ambiciózneho ekologického projektu cca 720 tisíc eur. Ďalších cca 600 tisíc eur pridal impactevý investičný fond CB Espri Impact One.
„Nielen na Slovensku, ale ani v Českej republike neexistuje linka s podobnou kapacitou zameraná na tvrdé plasty. Objem plastového odpadu, ktorý produkujú české aj slovenské firmy a domácnosti, pritom rastie. V Európe každý z nás vyprodukuje až 34,6 kilogramu plastového odpadu ročne. Avšak recykluje sa menej ako 40 percent. Odpad tak končí v spaľovniach alebo sa zložito odváža na recykláciu do vzdialenejších krajín. Ani jeden z týchto spôsobov nie je rentabilný a šetrný k životnému prostrediu. Vďaka Eco Verde Recycling budeme môcť odpad zo Slovenska aj Česka spracovávať priamo na našej linke. Do výrobného procesu tak vrátime recyklovaný plastový materiál, ktorý by sa inak musel znova vyrábať z fosílnych palív,“ hovorí Vladimír Slávik, generálny riaditeľ spoločnosti Eco Verde Recycling.
Triediť, čistiť a recyklovať
Recyklačná linka by mala na Slovensku začať prevádzku v polovici roku 2024. Cieli na to, aby bola každý mesiac schopná spracovať až 960 ton obalových materiálov. A to z vysokohustotného polyetylénu (HDPE), polystyrénu (PS) a polypropylénu (PP), teda tvrdých plastov prevažne z komunálneho odpadu.
Linka dokáže plasty spoľahlivo triediť, čistiť a recyklovať na drvenú hmotu, drvinu. Tú môžu výrobné podniky použiť na opätovnú výrobu nových plastových výrobkov. Výsledný materiál však poslúži aj na výrobu regranulátov v niektorej z partnerských regranulačných spoločností.
Pozitívny vplyv na životné prostredie
„Projekt bude mať tiež pozitívny vplyv na životné prostredie. Ochránime ho aj pred únikom mikroplastov do podzemných vôd. Teší ma však aj to, že vytvoríme nové pracovné miesta a prispejeme k udržaniu mnohých existujúcich v zberných dvoroch a triediarňach v okolitých obciach. Niektorí ich zamestnanci totiž prišli o prácu po spustení systému zálohovania PET fliaš a hliníkových plechoviek, ktoré sa teraz na Slovensku zbierajú priamo v obchodoch,“ dodáva jeden zo spoluzakladateľov a súčasne investor Igor Strečko.
Okrem plastov z veľkých zberných a triediacich firiem bude Eco Verde Recycling využívať aj odpad vytriedený v menších zberných dvoroch po celom západnom Slovensku. „Niekoľko starostov nám volalo, že sa nemôžu dočkať, až sa linka rozbehne. Zberné dvory často dávajú prácu ľuďom, ktorí by inde ťažko hľadali uplatnenie,“ uvádza Juraj Grman, obchodný riaditeľ spoločnosti Eco Verde Recycling.
Ako dopĺňa: „Evidentný záujem petrochemických spoločností nielen z regiónu strednej a východnej Európy je jasným dôkazom, že recyklácia problematických komunálnych odpadov dáva zmysel. Je to jedna z najdôležitejších súčastí európskeho recyklačného biznisu nielen do nasledujúcich rokov.“
Bez dotácií
Spoločnosť Eco Verde Recycling buduje linku úplne bez dotácií od štátu alebo Európskej únie. Eco Verde Recycling plánuje začať inštaláciu technického zariadenia v areáli pri Nitre v apríli 2024. Predpokladané začatie prevádzky je stanovené na polovicu tohto roku.
„Rozhodli sme sa podporiť Eco Verde Recycling. Ide o projekt, ktorý dokonale napĺňa poslanie fondu CB Espri Impact One Fund. Chceme financovať malé a stredné začínajúce podniky, ktoré svojou činnosťou dlhodobo prispievajú k pozitívnemu spoločenskému vplyvu. A to vrátane zamestnávania znevýhodnených skupín občanov na trhu práce. Veríme, že linka, jediná svojho druhu v Česku aj na Slovensku, je príkladom toho, že inovatívny podnikateľský nápad, ktorý podporuje miestnu ekonomiku, môže mať aj udržateľné ambície,“ hovorí Michal Ondrišek, partner spoločnosti Crowdberry.