Zatiaľ čo v susednom Česku sa od januára rozšíril počet liekov, ktoré možno predávať mimo lekární, na Slovensku to zatiaľ vôbec nie je možné. Zmeniť to chce spoločnosť dm drogerie markt, zatiaľ však plánuje, že si otvorí vlastnú lekáreň a neskôr prípadne viac lekární. „Aktuálne preverujeme všetky legislatívne podmienky aj možnosti prípadnej lokality,“ vraví konateľ firmy Martin Podhradský.
Prečo by drogéria dm uvítala, ak by mohla predávať niektoré voľne dostupné medicínske prípravky, ktoré dnes môžu zákazníci získať len v lekárňach?
dm má záujem o predaj voľnopredajných liekov, nakoľko tento trh odhadujeme na Slovensku v desiatkach miliónov eur, do ktorého sa zatiaľ nemôžeme dostať. Navyše predaj voľnopredajných liekov by mal veľký potenciál aj cez náš e-shop. Viac než dekádu budujeme v dm zdravú výživu vrátane parafarmaceutík čiže doplnkov stravy, vitamínov či minerálov. Pandémia nám ukázala, že je o ne obrovský záujem a ľudia majú záujem starať sa o svoje zdravie.
Avšak na Slovensku máme skostnatenú legislatívu, podľa ktorej si Aspirín či Strepsils môže zákazník kúpiť len v lekárni. Existuje silná lobby, aby to tak ostalo, pretože veľkým hráčom v sektore lekárni to vyhovuje. My o tomto radi otvorene hovoríme, aby na túto tému konečne nastala verejná diskusia, lebo na voľnopredajné lieky majú monopol lekárne, a to nie je optimálny stav. Legislatíva totiž hovorí o predpísanej marži na konkrétne lieky a lekárne majú slobodu si ďalej určovať ich finálnu cenu, čo využívajú. Trh je oklieštený pár značkami, kde dominuje Dr. Max a Benu, ktorým dokonca ani menšie lekárne nedokážu konkurovať, a to ani cenou, ani ponukou.
O aký sortiment by mala drogéria najväčší záujem?
Primárne máme záujem o predaj voľnopredajných liekov, ktoré sú potrebné v domácej lekárničke, ako napríklad lieky proti bolesti a teplote, krémy proti bolesti, lieky na trávenie, podporu imunity a podobne.
Čo si myslíte o argumentoch odporcov tejto možnosti, predovšetkým o argumente, že v obchodoch nie je školený personál, ktorý by mohol zákazníkom odborne poradiť a ľahko by tak došlo k poškodeniu ich zdravia?
Pri voľnopredajných liekoch poradenstvo nie je potrebné, všetky dôležité informácie vrátane dávkovania sú uvedené na obale a v príbalovom letáku každého produktu. Nevidíme žiaden dôvod na to, aby sme neponúkali lieky, pri ktorých poradenstvo nie je potrebné.
Podnikáte nejaké konkrétne kroky, ktoré by mohli viesť k rozšíreniu predajných miest mimo lekární?
Postupujeme v dvoch líniách. Na to, aby ste mohli otvoriť lekáreň, legislatívne potrebujete napríklad samostatnú právnickú osobu, čiže „eseročku“. Máme už za sebou rokovania s úradmi, ktoré majú na starosti povoľovanie týchto záležitostí
Okrem založenia „eseročky“ potrebujete nájsť zodpovednú osobu. Čo sa týka priestoru, musí to byť najmenej 110 štvorcových metrov, pričom predpokladáme, že u nás to bude viac. Prevádzka musí mať vlastné zázemie, zamestnanci lekárne budú mať vlastný prístup, aj čo sa týka zásobovania. Ďalej je potrebná napríklad zvláštna miestnosť na individuálnu prípravu liekov. Voľnopredajné lieky chceme predávať aj online, čo je ďalší samostatný proces, ktorý to sprevádza. Stále si myslíme, že potenciál, ktorý to má, je hodný celej tejto námahy.
Koľko lekární chcete otvoriť a na akých miestach?
Na toto je ešte skoro reagovať, aktuálne preverujeme všetky legislatívne podmienky aj možnosti prípadnej lokality. V prípadne realizácie by však na začiatku bola lekáreň jedna.
Kedy odhadujete, že sa vám podarí do regálov pridať lieky?
Je to beh na dlhú trať, ale s trochou optimizmu v roku 2025.
Ako sa pozeráte na vývoj v susednom Česku, kde od januára tohto roka dokonca rozšírili prípravky, ktoré sa môžu predávať mimo lekární, o ďalšie kategórie?
Aktivity v Českej republike vítame. Máme záujem na tom, aby sa na Slovensku legislatíva upravila tak, ako je nastavená v okolitých krajinách a mohli sme v dm predávať voľnopredajné lieky, čo by jednak zvýšilo ich dostupnosť a zároveň prispelo aj k lepším cenám pre ľudí.