Potravinárska komora Slovenska očakáva od novej vlády naplnenie predvolebných sľubov o dostupných potravinách. Ako upozorňuje, v súčasnosti je na pultoch len 41,7 % slovenských potravín. Negatívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami prekročilo v roku 2022 hranicu dvoch miliárd eur. Z toho až 97 % tvorí dovoz finálnych potravinárskych výrobkov a polotovarov. zatiaľ čo produkty poľnohospodárskej prvovýroby vyvážame nespracované do zahraničia.
Potravinárstvo ako odvetvie zaradené do kritickej infraštruktúry štátu nie je konkurencieschopné voči zahraničným výrobcom. Investičný dlh sa vyšplhal až na jednu miliardu eur, upozorňujú potravinári: „Mnohé potravinárske odvetvia zanikli, ďalšie bojujú o prežitie. V dôsledku chybného nastavenia kľúčových dokumentov sa v predchádzajúcom období podporovala primárne prvovýroba poľnohospodárskych výrobkov bez podpory ich spracovania do finálnych potravín s vyššou pridanou hodnotou. To viedlo k úpadku konkurencieschopnosti v celej potravinovej vertikále.“
Úlohou novej vlády a ministra pôdohospodárstva bude preto podľa Potravinárskej komory Slovenska v plnej miere rozvinúť investičný potenciál formou systémovej podporu odvetvia. V prvom rade treba dokončiť otvorenú výzvu na investície do potravinárskej výroby. A pripraviť a notifikovať schémy štátnej pomoci pre potravinárske odvetvie: „Očakávame vypísanie výzvy na podporu potravinárskeho sektora v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine na základe schémy štátnej pomoci odsúhlasenej Európskou komisiou 8. septembra tohto roku.“
Odstraňovanie administratívnej záťaže
„Očakávame tiež, že nový zákonodarný zbor bude prijímať predpisy s vplyvom na podnikateľské prostredie. A to na základe dôkladného zváženia dopadov a diskusie so zástupcami odvetvových a zamestnávateľských zväzov v riadnom legislatívnom procese. Nemenej dôležitou úlohou bude odstraňovanie administratívnej záťaže a požiadaviek nad rámec európskych predpisov. Tie dávajú slovenských potravinárov do konkurenčnej nevýhody oproti zahraničným výrobcom. Prípadne bránia voľnému pohybu tovaru v rámci Európskej únie,“ konštatujú potravinári.
Potravinárska komora Slovenska si uvedomuje negatívne dôsledky klimatickej zmeny, obmedzenosť surovinových zdrojov a potrebu vytvárania udržateľných potravinových systémov: „Preto bude dôležitou úlohou novej vlády urýchliť zavádzanie inovácií a inovatívnych technológií, procesov na efektívnejšie využívanie energie, udržateľnejšie využívanie vody v potravinárskej výroby a zvyšovanie udržateľnosti obalov.“
Zavádzanie inovácií a opatrení na ochranu životného prostredia vyžaduje podporu vedy, výskumu a prepojenia na podnikateľskú prax. Zároveň však musí byť podporené dostatočnými finančnými prostriedkami. Pri zelenej transformácií je kľúčové brať maximálny ohľad na bezpečnosť spotrebiteľa a konkurencieschopnosť a udržateľnosť priemyselnej produkcie v Slovenskej republike a celej Európskej únie a s tým súvisiacej zamestnanosti a rozvoja regiónov.