
Nová predajňa v Záhorskej Bystrici pri Bratislave je spomedzi prevádzok Kauflandu jediná svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej i východnej Európe. Jej základ tvorí drevo, má dve zelené strechy a zelenú fasádu. Svojím zoznamom ekologických riešení dokazuje, ako sa udržateľnosť dá preniesť do reálneho prostredia.
Dopady klimatických zmien sa v čo najväčšej miere snaží znižovať aj Kaufland v rámci svojej stratégie na ochranu podnebia. Snahou je i minimalizovať produkciu emisie skleníkových plynov zo svojej činnosti. Dôsledkom je modernizácia a výstavba nových predajní, ktoré šetria prírodné zdroje a spoliehajú sa na recyklované a obnoviteľné materiály. Aj preto na Slovensku otvoril zelený Kaufland budúcej generácie.
„Ide o nový prototyp predajne podľa zásad udržateľného stavebníctva. Jej konštrukcia pozostáva zo 75 percent z dreva. Stala sa tak prvou a zároveň jedinou Kaufland prevádzkou tohto typu v celej Európe,“ vysvetľuje Paul Pauls, generálny riaditeľ Kaufland Slovenská republika. Drevená stavba v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2 menej. To v prepočte znamená množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení 4,4 milióna kilometrov.
„Drevo je udržateľný materiál, ktorý má výnimočné technologické parametre. Dá sa ľahko opracovať. Pri výrobe stavebných dielcov sa spotrebuje menej energie a v porovnaní s inými stavebnými materiálmi zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu,“ hovorí Janette Kučerková, konateľka zodpovedná za oblasť Centrálne služby v spoločnosti Kaufland.
Predajňa, ktorá šetrí energie
Nadčasová architektúra a prírodný koncept. To charakterizuje novootvorený Kaufland v Záhorskej Bystrici, ktorý je v poradí 78. predajňou na Slovensku. Už na prvý pohľad zaujme drevenou fasádou a strechou s dreveným podhľadom. Zeleň, ktorú tvorí viac ako 12 000 rastlín a stromov v okolí predajne, skrášľuje exteriér. Zároveň zachytáva nečistoty aj prachové častice a podporuje biodiverzitu.
Na streche sa okrem fotovoltických panelov, ktoré dokážu vyrobiť až 20 % elektrickej energie potrebnej na prevádzku predajne, nachádzajú aj dve zelené strechy. Tie prispievajú k znižovaniu teploty budovy. Štandardom vo všetkých predajniach sú úsporné LED svietidlá. Dvanásť svetlíkov, cez ktoré do interiéru preniká denné svetlo, pozitívne vplýva na zamestnancov a zákazníkov počas nakupovania.
Udržateľnosť od počiatku
Zelený Kaufland budúcej generácie má udržateľnosť a ekologický prístup zapísané už v rodnom liste. „Dali sme si záležať, aby sa ohľaduplný prístup k životnému prostrediu bral do úvahy od začiatku stavby. A to prostredníctvom triedenia a recyklácie vyprodukovaného odpadu alebo používaním recyklovaných a obnoviteľných materiálov. Našou prioritou bolo aj to, aby sa do projektu zapojili najmä domáci dodávatelia a materiály pochádzali predovšetkým zo Slovenska,“ pokračuje Michal Dendeš, riaditeľ oblasti Centrálne služby.
Časť chodníkov na parkovisku tvorí retenčná a plastová zámková dlažba. Tá v slovenskej chránenej dielni vznikla z recyklovaných použitých PVC káblov. Tento trvalo udržateľný materiál má dlhú životnosť a vykazuje neutrálnosť voči životnému prostrediu a neškodnosť pre pôdu či podzemné vody. Retenčné parkovisko zároveň zadrží viac ako 800 metrov kubických dažďovej vody. Takto nahromadená voda aj vlhkosť pozitívne vplývajú na okolité prostredie a ozdravujú klímu.
K podpore biodiverzity prispievajú aj dva hmyzie hotely či vtáčie búdky v okolí. Opatrenia na ochranu životného prostredia a klímy reťazec presadzuje aj podporou elektromobility. Pred prevádzku umiestnil tri nabíjačky na elektromobily aj box na bicykle.
V súlade s certifikátom
Predajňa bola navrhnutá v súlade s požiadavkami certifikačného systému Breeam Excellent. Ten definuje, čo je udržateľná budova a garantuje, že splnila odborné kritériá na to, aby sa mohla nazývať zelenou. Medzi kľúčové kritériá na získanie certifikácie patrí napríklad hospodárenie s vodou, energiami, odpadmi či materiálmi.
„Predajňa Kaufland v Záhorskej Bystrici dokonale reflektuje na výzvy spojené s klimatickou zmenou. Bolo nám potešením pracovať na skutočne udržateľnej budove, ktorá prevýšila aj prísne požiadavky certifikátu. Chcem vyzdvihnúť víziu udržateľnosti, ktorú priniesla spoločnosť Kaufland, a tiež sústredenú a poctivú prácu na naplnení tejto vízie zo strany jej dodávateľov,“ hovorí Samuel Sůra, CEO spoločnosti Salvis.
Nový prototyp predajne sa tak stal dôležitým míľnikom nielen pre obchodný reťazec, ale aj pre Slovensko a európsky región. Je príkladom, ako sa udržateľné riešenia a postupy dajú preniesť do reálneho prostredia.