
Aj keď edukácia spotrebiteľov nie je stále dokonalá, čoraz viac ľudí si uvedomuje, že slnečné žiarenie so sebou neprináša iba opálenie, ale pre pokožku môže znamenať riziko. Aj preto sa z opaľovacích krémov stáva niečo, čo v dovolenkovej taške rozhodne nesmie chýbať. Kategóriu významne ovplyvňuje počasie. Avšak po rokoch, keď zákazníci museli pre pandémiu oželieť letné výlety, by ich tento rok nemala od cestovania odradiť ani inflácia a vyššie ceny produktov.
Opaľovacia kozmetika už dávno nie je iba „nutné zlo“, ktoré spotrebitelia používajú jeden prázdninový týždeň v roku. Okrem toho, že ľudia v súčasnosti cestujú za slnkom po celom svete od januára do decembra, mnohí si uvedomujú dôležitosť ochrany pred žiarením aj počas toho, ako pracujú v záhrade alebo sa vyberú na hory. Slnečná kozmetika sa tak stáva bežnou výbavou domácností, ktorá práve vstupuje do svojej najsilnejšej sezóny. „Produkty kozmetiky na opaľovanie a po opaľovaní domácnosti nakupujú najmä v lete. Dalo by sa povedať, že sezóna sa začína v marci a končí v auguste. Kľúčovým obdobím je však máj až júl. V minulom roku bol najsilnejším mesiacom jún, z pohľadu počtu kupujúcich aj hodnoty,“ vysvetľuje senior konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Veronika Némethová.
Podľa sortimentnej manažérky spoločnosti dm drogerie markt Márie Šimonovičovej sa edukácia zákazníkov v oblasti ochrany pred slnečným žiarením každoročne zlepšuje, no stále nie je dostatočná. Aj preto sieť drogérií cez rôzne kanály a formy pracuje so svojimi obchodnými partnermi na vzdelávaní zákazníkov. „Zaujímavá je hlavne naša online platforma „dmlive – poradenstvo naživo“, kde sme v spolupráci s našimi obchodnými partnermi a ich expertmi a garantmi pripravili poradenstvo aj na túto tému,“ vysvetľuje. Dodáva, že o starostlivosť po opaľovaní zákazníci dbajú. „Hoci ponuka nie je taká široká ako pri opaľovacích prostriedkoch, predaje výrobkov po opaľovaní patria medzi najlepšie z celkovej ochrany pred slnkom,“ priznáva.
Online priestor sa stal pre zákazníkov hlavným zdrojom informácií aj v prípade témy starostlivosti o telo a pleť. Môže však so sebou prinášať nástrahy. Spoločnosť Herba Drug, ktorá má vo svojom portfóliu značku Nubian, upozorňuje, že na sociálnych sieťach pôsobí mnoho neodborných profilov. „Je dobre, že sa tam nájdu aj medicínski a kozmetickí odborníci, ktorí dokážu komunikovať cez tento kanál, pretože práve tam sa presunula značná časť odbornej aj neodbornej debaty,“ vysvetľuje senior brand manažérka Ľudmila Kolesárová. Ako zároveň pokračuje, ochranný faktor proti slnku sa stal u niektorých ľudí súčasťou celoročnej a celodennej rutiny, hoci človek trávi čas v uzavretých miestnostiach, často len s umelým osvetlením.
Pozitívny vývoj výsledkov
Rastúcu popularitu opaľovacej kozmetiky potvrdzujú aj dáta spoločnosti NIQ. Tržby za opaľovaciu kozmetiku v období od marca 2022 do februára 2023 dosiahli 7,8 milióna eur, čo predstavuje nárast až o 36 %, teda dva milióny eur. Objem predaja vzrástol o 15 %, a to hlavne vďaka silnému začiatku sezóny už začiatkom mája 2022. Najväčší nárast 1,6 milióna eur bol v organizovaných drogériách, ktoré zostali najdôležitejším predajným kanálom s podielom na tržbách 66 %. „Druhým najdôležitejším predajným kanálom boli hyper- a supermarkety s podielom 32 percent, ostatné dve percentá tržieb boli v organizovaných a neorganizovaných predajniach so zmiešaným tovarom,“ uvádza analytička spoločnosti NIQ Michaela Štefanová.
Ak si opaľovací prostriedok vyberajú dospelí pre seba, najčastejšie siahajú po ochrannom faktore (SPF) 20 alebo menej, ktoré tvoria 42 % predaného objemu. Ochrannému faktoru 21 až 30 patrí 40 % objemu a najmenší podiel (16 %) si pripisujú opaľovacie krémy s SPF 45 a viac. „Najrýchlejší nárast objemu (47 percent) však zaznamenali opaľovacie krémy pre dospelých bez stupňa ochrany,“ vysvetľuje Michaela Štefanová. V prípade opaľovacích krémov pre deti je pomer ochranných faktorov opačný. Podľa údajov NIQ až 80 % predaného objemu má ochranný faktor nad 45 a len 20 % objemu je s faktorom 21 až 30.
Čo sa týka formátov, podľa údajov agentúry RetailZoom, ktorá zbierala dáta vo vybraných predajniach Teta, dm a 101 Drogerie od apríla 2022 do marca 2023, čoraz obľúbenejšie sú u spotrebiteľov opaľovacie prípravky vo forme pumpičkového spreja. Tie generovali 38 % predajov v hodnote, čo predstavuje nárast o štyri percentuálne body. „Ďalším obľúbeným formátom sú opaľovacie mlieka, ktoré generujú 34 percent predajov v hodnote,“ konštatuje konzultantka RetailZoom Viviana Kučerová.
Andrea Söhnelová, brand manažérka značky Astrid Sun, poukazuje na to, že spolu so vzrastajúcou osvetou v oblasti ochrany kože zákazníci stále viac preferujú výrobky s vyššími ochrannými faktormi. Okrem nich hrá pri výbere prípravkov na opaľovanie dôležitú rolu aj ľahká a pohodlná aplikácia prípravku. „Spotrebitelia vyhľadávajú produkty, ktoré umožňujú rýchly a jednoduchý spôsob aplikácie. Obľúbené sú prípravky v spreji či takzvané easy spreje, ktoré umožňujú jednoduchú aplikáciu zo všetkých smerov, aj hore dnom,“ zdôrazňuje Andrea Söhnelová. Obľúbené sú aj rodinné balenia, ale tiež miniatúry, ktoré sa zmestia do kabelky či tašky a zákazník ich má stále poruke.
Z pohľadu spoločnosti Herba Drug zákazníci vyhľadávajú suché oleje. Popri olejovej a mliečnej konzistencii sú na trhu aj krémy v téglikoch či v tubách. V menšej miere sú na pultoch prítomné sticky a roll-on prípravky. Ľudmila Kolesárová pokračuje, že v súčasnosti sa viac pozornosti upriamuje na zloženie produktov a ekológiu. „Ochrane prostredia sa prispôsobuje aj vývoj a výroba – zvyšuje sa podiel surovín získavaných z prírodných zdrojov, prípadne podiel syntetických surovín s lepším toxikologickým a ekotoxikologickým profilom,“ uvádza.
Na to, že pre spotrebiteľov je čím ďalej, tým dôležitejšia šetrnosť produktov voči životnému prostrediu, poukazuje taktiež Andrea Söhnelová. „Preto vyhľadávajú prípravky s filtrami šetrnými k prírode a ľahko biologicky odbúrateľným zložením, preferujú použitie menšieho počtu prísad a ingrediencie prírodného pôvodu z udržateľných zdrojov. Obal by mal byť recyklovateľný, prípadne vyrobený z recyklovaného materiálu,“ vysvetľuje.
Mária Šimonovičová vysvetľuje, že vplyvom zvýšenej edukácie zákazníkov v potrebe celoročnej ochrany pleti pred starnutím cítiť aj výraznejší dopyt po opaľovacích prípravkoch určených na tvár a dekolt. „Zvýšený dopyt je aj po opaľovacích prostriedkoch prírodného pôvodu bez parfumácie určených pre alergickú či citlivú pokožku,“ hovorí.
Po pandémii prišla inflácia
Vplyv na nákupné rozhodnutia však nemusia mať len správne informácie a vlastnosti produktov, ale aj ich ceny, ktoré výrazne narástli. „Od začiatku produkčnej sezóny pre opaľovaciu kozmetiku 2023 bojujeme na strane dodávateľa s viacerými problémami: je to nedostatok filtrov, dlhšie dodacie lehoty a ich výrazne vyššia cena,“ hovorí Ľudmila Kolesárová. To sa odrazilo aj na rozhodnutiach firmy, keď musela obmedziť výrobu opaľovacích mliek a sústredila sa len na výrobu opaľovacích olejov. „Ich cena však bude vzhľadom na nárast vstupov vyššia, ale to je dnes atribútom celého trhu aj konkurencie. Očakávame v danom segmente vyšší obrat a myslíme si, že po rokoch pandémie cestovanie na dovolenku, hoc len na slovenskú, neoželejú,“ konštatuje.
Vývoj dovolenkovej sezóny je závislý od počasia a od ochoty cestovať. Podľa Márie Šimonovičovej je chuť zákazníkov dovolenkovať veľká, a to aj napriek nestabilite a zložitej ekonomickej a geopolitickej situácii vo svete. „Počasie je nevyspytateľná premenná. Pod vplyvom globálneho otepľovania sa však aj letné obdobie a hlavná sezóna opaľovacích prípravkov predlžujú,“ hodnotí. Vplyv inflácie sa môže podľa jej slov prejaviť len v tom smere, že zákazníci budú zvažovať, akú cenu sú ochotní za opaľovacie prípravky zaplatiť.
V uplynulom roku minula jedna kupujúca domácnosť na opaľovaciu kozmetiku v priemere viac ako 14 eur. Podľa údajov GfK mali najvyššie výdavky na nákup opaľovacej kozmetiky rodiny s dospelými členmi a boli na úrovni 17 eur v danom roku. „Pri nákupe opaľovacej kozmetiky využívajú domácnosti aj zvýhodnené cenové podmienky. Vlani smerovalo 36 percent z výdavkov do nákupu produktov v akcii a akciový nákup využil každý druhý kupujúci opaľovacej kozmetiky,“ uvádza Veronika Némethová s tým, že privátne značky opaľovacej kozmetiky oslovili k nákupu 6 z 10 kupujúcich týchto produktov.
O významnom podiele privátnych značiek v kategórii prípravkov na opaľovanie hovorí aj Viviana Kučerová. Vo vybraných drogériách mala spomedzi brandových produktov najvýznamnejšiu pozíciu značka Nivea s 25 % podielom v hodnote. „Ďalej nasledujú značky Nubian (11 percent), Astrid (7 percent) a Garnier (6 percent), Biobaza a Sebamed s trojpercentným hodnotovým podielom,“ vymenúva.
Ako podporiť predaj
Ak chce obchodník podporiť predaj kategórie opaľovacej kozmetiky, podľa Ľudmily Kolesárovej by mal do svojej ponuky zaradiť obľúbené oleje. „Ak je miesta málo, nech sa neboja siahnuť po suchých olejoch. Nemal by chýbať vysoký ochranný faktor a kozmetika pre deti. A aspoň jeden typ balenia mlieka po opaľovaní, ktoré môže využiť celá rodina,“ vyratúva. Andrea Söhnelová hovorí, že spotrebitelia veľmi dobre reagujú na výrobky, ktoré spĺňajú ich individuálne preferencie a majú zaujímavú cenu. Veľmi obľúbené sú väčšie rodinné balenia a dobre funguje aj darček k nákupu slnečnej kozmetiky.
Aj túto sezónu si spotrebitelia môžu vyberať z viacerých noviniek. Astrid Sun rozširuje svoje portfólio o rodinné mlieko na opaľovanie v spreji s ochranným faktorom 50. Ide o prípravok, ktorý poskytuje širokospektrálnu fotostabilnú ochranu pred škodlivými vplyvmi UV a infračerveného žiarenia a viditeľného svetla. Sieť dm prináša opaľovaciu kozmetiku japonskej značky HadaLabo, novú značku prírodnej kozmetiky WoodenSpoon, taktiež rozširuje sortiment prípravkov na opaľovanie na tvár a dekolt a samoopaľovacích prípravkov.
Čísla:
39,4 % ľudí použilo za posledných 12 mesiacov prípravok na opaľovanie.
3,1 % zákazníkov spotrebovalo za rok viac ako dve balenia prípravkov na opaľovanie.
Zdroj: Median SK, MML-TGI, 3. + 4./2022
14 eur minula v uplynulom roku kupujúca domácnosť na opaľovaciu kozmetiku.
36 % z výdavkov na kategóriu smerovalo v minulom roku do nákupu produktov v akcii.
Zdroj: GfK, 03/22 – 02/23
Názor odborníka
„Chuť cestovať je u ľudí veľká aj napriek nestabilite.“
Ochrana pred slnkom je už považovaná za „must have“, a preto sú opaľovacie prostriedky neoddeliteľnou súčasťou letnej výbavy. Vplyv inflácie sa môže prejaviť len v tom smere, že zákazníci budú zvažovať, akú cenu sú ochotní za opaľovacie prípravky zaplatiť.
Mária Šimonovičová, sortimentná manažérka, dm drogerie markt
Tatiana Kapitánová, tatiana.kapitanova@atoz.sk
Článok vyšiel aj v časopise Tovar&Predaj 5 – 6/2023.