
Ochorenie covid-19 ukázalo, aké dôležité sú pre spotrebiteľov konzervy. Najmä v prvých dňoch ľudia podnikali nájazdy do obchodov a nakúpili zásoby na mesiace dopredu. Konzervované a sterilizované potraviny sú totiž spoľahlivou voľbou pre prípad núdze a vôbec nezáleží na tom, či ide o pandémiu, rýchly obed počas pracovného dňa alebo náhly večerný hlad. Aj keď pandémia odznela a spotrebitelia sa pomaly vracajú do normálu, sterilizované a konzervované potraviny majú v košíkoch aj naďalej nezastupiteľné miesto.
Ak by sa zákazník orientoval výhradne podľa módnych trendov, do oddelení s konzervovanými a sterilizovanými potravinami by zablúdil málokedy. Prím dnes všade hrajú čerstvé potraviny, ideálne priamo z dvora alebo aspoň od lokálnych farmárov. Na druhej strane však uponáhľaná doba často núti spotrebiteľov hľadať rýchle riešenia a alternatívy pre prípad, že na dlhšiu prípravu jedál jednoducho nemajú čas.
Alternatív je dnes na trhu mnoho. Od klasiky, akou je chlieb s paštétou, cez rokmi overené omáčky na cestoviny až po rôzne pokrmy, ktoré stačí prihriať a sú pripravené na podávanie. „Konzervované a sterilizované potraviny sú spoľahlivé riešenie, ktoré máte vždy poruke v rovnakej kvalite a chuti. Pri čerstvej zelenine musíte brať ohľad na sezónnosť, neustále sa meniacu kvalitu, dostupnosť a cenu. Pri overených značkách konzervovaných potravín vždy viete, čo dostanete, kedykoľvek v priebehu celého roka,“ vysvetľuje Michal Skála, obchodný riaditeľ spoločnosti Bonduelle v Česku a na Slovensku.
Ďalšou nespornou výhodou tohto typu produktu je jeho trvanlivosť, ktorá sa ráta na roky. Okrem toho je to aj jednoduchá príprava, konzumácia a v neposlednom rade skladovanie. Netreba ich skladovať v špeciálnych podmienkach, nemajú žiadne nároky na chladenie či mrazenie, a tak nespotrebúvajú energiu. „Človek si ich môže vziať so sebou kamkoľvek, pretože ich skladovanie je nenáročné. Nie je nutné, aby sa uchovávali v chlade,“ vymenúva Ľuboš Edelmüller, marketingový špecialista v spoločnosti Tatrakon.
Tepelne ošetrené výrobky si zároveň počas doby trvanlivosti zachovávajú nutričné a senzorické vlastnosti a vďaka sterilizácii neobsahujú žiadne konzervanty. A aj keď sa dnes bez konkrétnych vedeckých štúdií nedá o ničom povedať, že je zdravé či zdraviu prospešné, nakladané či kvasené produkty obsahujú vitamíny a látky vzniknuté fermentáciou, ktoré ľudské telo taktiež potrebuje. „Pasterizované potraviny sú iné než čerstvé, a práve preto majú v našom jedálničku nezastupiteľné miesto. Predovšetkým v zimnom období je dôležité využívať ich benefity, ktoré svojím zložením prinášajú. Preto by som rád napísal, jedzte kyslú kapustu, pasterizovanú zeleninu a nakladané uhorky,“ vyzýva Jiří N. Salamánek, marketingový a produktový manažér vo firme Efko CZ.
Spotreba mierne klesá
Konzervované a sterilizované potraviny sú medzi slovenskými domácnosťami obľúbené, kupujú ich takmer všetci. Z dát Spotrebiteľského panelu agentúry GfK, ktorá zbierala údaje od marca 2022 do februára 2023, vyplýva, že typickými predstaviteľmi takýchto produktov sú kompóty, sterilizovaná zelenina, zeleninové pretlaky alebo džemy, ktoré domácnosti všeobecne nakúpili raz za dva týždne. Kupujúci z mestských sídel míňajú na tieto produkty viac ako domácnosti z vidieckych sídel.
„Typickým zástupcom tohto sortimentu je sterilizovaná a nakladaná zelenina, ktorú si spotrebitelia kupujú približne raz za tri týždne. Ročné výdavky jednej domácnosti presahujú 30 eur. Najviac domácností si zakúpilo jednodruhovú zeleninu, a to kukuricu alebo bielu kapustu. V obľúbenosti z hľadiska počtu kupujúcich nasledujú olivy, ktoré si kúpila každá druhá domácnosť. Uhorky alebo šampiňóny dve pätiny domácností. Z viacdruhovej zeleniny si najviac domácností, dve pätiny, zakúpilo mix mrkvy a hrášku,“ uvádza Veronika Némethová, senior konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK.
Vo všeobecnosti spotreba konzervovanej zeleniny a zeleniny v náleve klesá. Ako ukazujú dáta agentúry NIQ, medzi marcom 2022 až marcom 2023 sa v slovenskom maloobchode predalo 21,9 tisíca ton konzervovanej zeleniny, čo je o 4,7 % menej ako počas predchádzajúceho roka. „Necelú polovicu objemu predaja tvoria produkty privátnych značiek, ich významnosť však v posledných dvoch rokoch klesla o štyri percentné body na 49 percent. Prepad kategórie ťahala práve klesajúca spotreba privátnych produktov, kým značkové sa predávali v takmer rovnakom množstve ako pred rokom, keď v objeme poklesli len o 0,6 percenta,“ hovorí Zuzana Sechterová, analytička spoločnosti NIQ.
Za štvrtinu spotreby v segmente sú zodpovedné kyslé uhorky, druhým najpredávanejším typom sterilizovanej zeleniny je kukurica so 14,2 % podielom, kapusta so 6,4 % podielom a miešaná zelenina s 5,8 % podielom na predanom objeme. Práve zavárané uhorky pritom ťahali pokles tejto kategórie, keď sa v objeme prepadli o 5 percentných bodov. „Naopak, darilo sa malým segmentom ako červené fazule, ktoré sú zodpovedné za 3,8 percenta objemu a zaznamenali nárast o 10,8 percenta, alebo fazuľa s objemovým podielom 6,5 percenta a nárastom o 6,5 percenta,“ dopĺňa Zuzana Sechterová.
Okrem spomenutých druhov výrobkov patria do kategórie napríklad aj kompóty, ktoré si za sledovaných 12 mesiacov kúpilo 62 % domácností a ich ročné výdavky presahujú 10 eur. Džemy si podľa údajov agentúry GfK kupuje 60 % domácností. „Najobľúbenejším druhom kompótu je mandarínkový, nasledovaný ananásovým a broskyňovým. Spomedzi džemov sú najpopulárnejšie slivkový a jahodový,“ spresňuje Veronika Némethová.
Populárnym artiklom medzi slovenskými spotrebiteľmi sú aj rybičky v konzerve, ktoré si aspoň raz za rok kúpi 86 % domácností. Nakupujú ich v priemere 10-krát do roka a pri jednom nákupe zaplatia priemerne 3,10 eura. „Najobľúbenejšie sú rybičky v oleji, ktoré si kúpilo 8 z 10 spotrebiteľov kupujúcich rybičky. Druhé najobľúbenejšie sú rybičky vo vlastnej šťave a ďalej nasledujú tie v paradajkovej omáčke, ktoré si kúpilo 6 z 10 kupujúcich kategórie konzervovaných rybičiek,“ dodáva Veronika Némethová.
Inflácia tlačí na ceny
Svet biznisu s rýchloobrátkovým tovarom dnes žije infláciou a oblasť konzervovaných a sterilizovaných potravín nie je výnimkou. Zdraželo prakticky všetko, energie, vstupné suroviny a materiály či obaly. Rast koncových cien pocítili aj spotrebitelia, čo sa začína prejavovať aj na prepade objemu predanej konzervovanej zeleniny. „Platíme viac za odber energií, výrazne vzrástli ceny sklenených, kovových, ale aj papierových obalov,“ hovorí Martin Frýdl, hovorca Orkla Foods Česko a Slovensko.
K tomu všetkému je potrebné pripočítať aj rast nákladov v dodávateľskom reťazci. Napríklad pri bravčovom mäse tvorí približne 90 % nákladov fariem krmivo a energia. „Vojna na Ukrajine prišla po dvoch rokoch pandémie, po ktorej boli dodávateľské reťazce úplne rozvrátené. Riešili sme výpadky v dodávkach a takáto situácia pokračuje naďalej,“ dopĺňa Martin Frýdl. Výrobcovia a distribútori konzervovaných a sterilizovaných potravín tak nemajú inú možnosť, ako zvýšené náklady premietnuť do koncových cien.
Aj preto je dnes, viac ako v minulosti, potrebné zákazníka zaujať a prispôsobiť sa jeho chuti. To však neznamená, že to musí byť za každú cenu niečo nové a neprebádané. „V našom portfóliu je najpredávanejšia Morca-della, omáčka na špagety, ktorú naša spoločnosť predáva už viac ako 35 rokov. Možno nejde o hit, no je to tradičný, slovenský výrobok overenej kvality a tie majú slovenskí spotrebitelia radi,“ myslí si Ľuboš Edelmüller a dodáva, že dnes je pre výrobcu jednoduchšie prísť s vylepšenou verziou overeného produktu než s nejakou úplnou novinkou, pretože konkurencia je dnes väčšia.
Medzi priekopníkov v oblasti nezvyčajných chutí a kombinácií rozhodne patrí spoločnosť Bonduelle. „Spotrebitelia ocenia inšpiratívne produkty, ktoré im pomáhajú riešiť rýchle životné tempo. Objavujú sa sofistikovanejšie produkty s kvalitnými nutričnými hodnotami a modernými ingredienciami. Napríklad náš produktový rad hotových jedál využíva moderné ingrediencie, ako je napríklad beluga, quinoa, špalda, divoká ryža alebo bulgur. Zatiaľ na to máme skvelé ohlasy,“ ilustruje Michal Skála.
Naopak, Jiří N. Salamánek vidí na trhu dopyt po overenej klasike vo vysokej kvalite. „Napríklad naše delikatesné uhorky sú síce drahšie než ostatné, ale sú najrýchlejšie rastúcou položkou. Je zjavné, že spotrebitelia rozmýšľajú, na čo minú peniaze. Keď, tak už dajú prednosť drahšiemu výrobku, ale s istotou väčšieho pôžitku,“ tvrdí.
Čísla:
38,8 % spotrebiteľov nakupuje konzervované a sterilizované potraviny v hypermarkete.
36,7 % zákazníkov konzumuje konzervované a sterilizované potraviny aspoň raz za týždeň.
Zdroj: Median SK, MML-TGI, 3. + 4./2022
86 % domácností si aspoň raz za rok kúpi niektorý z druhov rýb v konzerve.
Zdroj: GfK, 03/22 – 02/23
59,4 milióna eur utratili počas sledovaného obdobia ľudia na Slovensku za konzervovanú zeleninu.
Zdroj: NIQ, 04/22 – 03/23
Názor odborníka
„Vegánske a vegetariánske nátierky sme po rokoch vrátili.“
V roku 2021 sme na trh uviedli nové vegetariánske a vegánske nátierky. Tieto produkty však v portfóliu spoločnosti Tatrakon boli už dávno predtým, čiže nazývať ich niečím novým nie je celkom na mieste. Je zaujímavé, že v minulosti príliš populárne neboli a ich výrobu naša spoločnosť ukončila. Skôr by som teda povedal, že v rámci našej spoločnosti sa vrátili späť a pre ľudí sú tieto druhy produktov v aktuálnej dobe určite atraktívnejšie ako v minulosti.
Ľuboš Edelmüller, marketingový špecialista, Tatrakon
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk
Článok vyšiel v časopise Tovar&Predaj 5 – 6/2023.