
Pivný trh je na Slovensku jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich kategórií. Už dávno neplatí, že na výber je v regáloch niekoľko značiek, no každá ponúkne maximálne desiatku a dvanástku. Na regály sa dostali rôzne variácie, radlery, ale aj nealkoholické pivá či rôzne pivné špeciály. Na vyberané chute spotrebiteľov musia reagovať aj veľkí výrobcovia. Zhodujú sa v tom, že najnovším trendom sa stalo – čím horkejšie, tým lepšie.
Stávka na horkosť spočiatku vyzerala ako individuálna záležitosť, ktorá sa dostala do povedomia vďaka sloganu „Život je hořký. Bohudík.“ To, čo najprv mohlo pôsobiť len ako snaha odlíšiť sa od konkurencie, sa však postupom času stalo trendom. Dnes už na pultoch predajní nájde spotrebiteľ nespočetné množstvo horkých a horkejších pív a na vyššiu horkosť nedávno stavila aj silná slovenská značka Zlatý Bažant.
„V priebehu minulého roka sme robili viacero prieskumov, ktoré ukázali, že chuťové preferencie slovenských pivárov sa za poslednú dekádu výrazne zmenili. V súčasnosti preferujú pivo s vyššou a výraznejšou horkosťou. To bolo pre nás definitívnym potvrdením toho, že prišiel čas na zásadnú zmenu. Potrebovali sme vytvoriť produkt, ktorý dokáže reagovať na aktuálne nálady v pivnej kultúre. Stal sa ním nový Zlatý Bažant 12 %, ktorý aktuálne uvádzame na trh. Jeho receptúru sme menili po 25 rokoch,“ hovorí Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Heineken Slovensko.
Spotrebiteľ sa zároveň stal náročnejším a potrebuje mať na výber. Dnes už nie je ani v menších maloobchodných prevádzkach problém nájsť aj menšie formáty netradičných značiek, ktoré sľubujú inovatívne chute. „Aktuálne sa spotrebiteľ orientuje na vyššiu horkosť pív. Preto sú k dispozícii aj naše produkty s horkejším profilom ako Mustang alebo Ostravar 12. Stále populárnejší je aj Staropramen Extra horký,“ potvrdzuje trend smerovania k horkosti aj Anna Mutkovičová, oblastná riaditeľka spoločnosti Staropramen Slovakia.
Ľudia na Slovensku sú vo všeobecnosti otvorení novým chutiam a trendom, sú veľmi zvedaví a sú ochotní novinky vyskúšať. „Najväčší celkový posun medzi značkami patrí horkému Radegastu, ktorý v objemoch v retaile medziročne narástol o neuveriteľných 130 percent a očakávame, že bude ťahúňom aj tento rok,“ pridáva sa k horkej móde obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko Martin Grygařík.
Plechovky alebo sklo?
Ďalším z trendov, ktoré bolo v posledných rokoch cítiť na pivnom trhu, bol nárast popularity plechoviek. Od januára 2022 však na Slovensku funguje povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek, a tak výrobcovia s napätím očakávali, ako spotrebitelia na túto novinku zareagujú. „Zálohovanie plechoviek tento trend v minulom roku možno trochu spomalilo, určite však nezastavilo. Slovensko však nevybočuje z tohto globálneho trendu a očakávame, že rast plechoviek bude naďalej pokračovať,“ hodnotí situáciu Ivan Schwarz, regionálny riaditeľ spoločnosti Budweiser Budvar pre Európu, Blízky východ a Afriku.
Výhodou pivných plechoviek pre spotrebiteľa je, že umožňujú ľahkú manipuláciu a majú nízku hmotnosť. Vo firme Plzeňský Prazdroj Slovensko si v minulom roku všimli istý tlak na tento typ obalu, no napriek tomu jeho podiel v minulom roku vzrástol. „Okrem toho sa nám pri nich podaril významný krok v rámci udržateľnosti. Od tohto roka sme pri všetkých plechovkách pre slovenský trh navýšili percento recyklátu v ich tele z priemerných 45 percent na 75 percent. Vďaka možnosti odkúpiť vyzbieraný materiál z nového zálohového systému sme tak symbolicky uzavreli ich kolobeh,“ hodnotí situáciu Martin Grygařík.
Ako pokračuje, firme sa podarilo znížiť uhlíkovú stopu o 39 % oproti obdobiu pred zavedením zálohovania. Aj vďaka tomu sa firme podarilo jej strategické ciele v rámci spoločenskej zodpovednosti dosiahnuť o sedem rokov skôr, než to bolo plánované. Recyklácia hliníka, teda materiálu, z ktorého sa plechovky vyrábajú, je však len jedným spôsobom, ako prispieť k nižšej ekologickej záťaži pre planétu. Ďalšou možnosťou je plniť nápoje do opätovne použiteľných obalov, v prípade piva ide o sklenené fľaše.
„Pivná fľaška je spotrebiteľom vnímaná ako tradičný obal pre pivo. Aj vzhľadom na zvyšovanie povedomia o vplyvoch odpadu na životné prostredie a nárast trendu cirkulárnej ekonomiky je vratná fľaša typ balenia, ktorý má budúcnosť,“ myslí si Anna Mutkovičová. Rastúci dopyt po sklenených vratných fľašiach potvrdzujú aj ďalší oslovení výrobcovia a distribútori. „Fľaškové pivo má na Slovensku veľkú tradíciu. Predpokladáme, že to takto ostane aj v blízkej budúcnosti. Kategória, ktorá má klesajúci trend a očakávame, že tento bude pokračovať, je PET,“ tvrdí Ivan Schwarz.
Spotreba mierne klesla
Popularitu plechoviek potvrdzujú aj dáta Spotrebiteľského panelu agentúry GfK. Pivnému trhu podľa nej dominuje pivo v plechovke, s odstupom nasledujú nákupy piva v skle. „Také si z nákupu priniesla každá druhá domácnosť. Pivo v skle najintenzívnejšie nakupovali domácnosti zo Západného Slovenska, keď na jednu takúto kupujúcu domácnosť pripadá 82,5 litra, čo je o 13 percent viac ako celoslovenský priemer,“ hovorí senior konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Veronika Némethová.
Kategória piva a pivných nápojov je z pohľadu počtu kupujúcich domácností najobľúbenejším typom alkoholu. V rámci segmentu piva dominujú alkoholické pivá, ktoré si na domácu spotrebu kúpilo 80 % domácností. Kupujúci sa na nákup vyberajú raz za jedenásť dní a z jedného nákupu si odnášajú v priemere 3,7 litra. Tri štvrtiny domácností si v uplynulom roku kúpili pivný nápoj. Veľkosť jedného nákupu pri tomto type piva dosahovala 2,2 litra. Nealkoholické pivo oslovilo k nákupu viac ako tretinu slovenských domácností.
Pivo a pivné mixy, teda radlery, s príchodom teplého počasia postupne každý rok naberajú na predajoch. Príchod pandémie však zahýbal trhom a kategória za posledné dva roky klesá. K zmene trendu nepomohla ani rastúca inflácia, ktorá pod vplyvom rastúcich cien znižuje spotrebu. Vyplýva to z posledných údajov maloobchodného prieskumu spoločnosti NIQ za posledných 12 mesiacov končiaceho 12. týždňom 2023 v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom.
„Spotreba piva a radlerov medziročne klesala rovnakým 6-percentným tempom a predaje sa dostali na úroveň viac ako 273 miliónov litrov, čo predstavuje tržby na úrovni viac ako 333 miliónov eur,“ uvádza konzultantka agentúry NIQ Miriam Brynzová. Radlery si na Slovensku ukrajujú 12 % z trhu. Spotrebitelia skonzumovali za posledných 12 mesiacov viac ako 32 miliónov litrov radlerov a utratili za ne viac ako 45 miliónov eur. V rámci tejto kategórie majú nealko radlery dominantné zastúpenie s významnosťou na úrovni až 96 %. Spotrebitelia na Slovensku utratili za nealko radlery viac ako 44,6 milióna eur, čo predstavuje viac ako 31,7 milióna spotrebovaných litrov.
Nealko a radlery napredujú
Na nárast spotreby nealkoholického piva a nealko radlerov pivovary upozorňujú už dlhšie a tomuto trendu prispôsobujú aj svoje portfólio. Zásadnou zmenou je, že tieto produkty už nie sú len nevyhnutnosťou pre šoférov, ale stali sa súčasťou životného štýlu. Aj preto spotrebitelia od pivných mixov vyžadujú častejšie novinky a možnosti experimentovať.
„Každé siedme pivo z Prazdroja na Slovensku je dnes nealkoholické. Absolútnou jednotkou medzi naším ochuteným nealkom je príchuť pomelo a grep, no obľube sa tešia aj naše novinky so zníženým obsahom cukru. Oslovujú širší okruh spotrebiteľov, pre ktorých sú alternatívou k iným typom ochutených nápojov. Naším cieľom je mať do roku 2030 štvrtinu portfólia tvorenú práve nealkom,“ hovorí Martin Grygařík.
Aj ostatní oslovení pivovarníci potvrdzujú, že nealkoholické pivo hrá dôležitú úlohu v ich sortimente. Spoločnosti Heineken a Staropramen plánujú v tomto roku uviesť na trh aj nové produkty z tejto kategórie. „Priaznivci radlerov sa môžu tešiť na rozšírenie portfólia so zníženým obsahom cukru o nové príchute melón a mango,“ sľubuje Helena Windisch.
Budweiser Budvar síce má v portfóliu aj nealko pivo, no radšej stavil na spoluprácu so zaujímavými českými a globálnymi menšími pivovarmi, s ktorými firma varí limitované várky. „Ich úspech nás utvrdzuje v tom, že spotrebitelia sa zaujímajú o rôzne pivné štýly a špeciály,“ vysvetľuje Ivan Schwarz a dodáva, že okrem českých pivovarov budú tento rok spolupracovať s nemeckým pivovarom Brlo a dánskym Mikkellerom.
Okrem súboja o zákazníka čaká v aktuálnej sezóne na pivovary ešte jedna výzva. Vysoká inflácia a rastúce ceny energií nevyhnutne vytvárajú tlak na ceny koncového produktu. „Zvyšovanie cien vstupov zasiahlo všetky články dodávateľsko-odberateľského reťazca. Naším cieľom je hľadať možnosti zefektívňovania procesov, aby sme zaťaženie vyplývajúce z nárastu cien čo najmenej prenášali na spotrebiteľov,“ hovorí Anna Mutkovičová.
Vývoj na trhu minulý rok reflektoval navýšením ceny pri väčšine značiek Plzeňský Prazdroj. „K úprave sme museli pristúpiť, aby sme dokázali aj v budúcnosti garantovať tú najvyššiu kvalitu našich pív aj ďalších služieb vrátane vysokej starostlivosti o pivnú kultúru. A tiež preto, aby sme dokázali investovať do nových produktov a inovácií vo výrobe,“ dôvodí Martin Grygařík.
Nárast koncových cien pre spotrebiteľa priznáva aj pivovar Heineken. Ako však vysvetľuje Helena Windisch, vysokú infláciu sa snažia vo výrobe znižovať aj tým, že sa orientujú na lokálne suroviny a znižujú tým náklady na dopravu. „Nový Zlatý Bažant 12 % obsahuje viac ako 90 percent ingrediencií, ktoré majú slovenský pôvod. Je vyrobený z hurbanovského sladu a vody z artézskych studní priamo z Hurbanova. Jačmeň, ktorý sa použil na výrobu ležiaka, pochádza od lokálnych pestovateľov,“ uzatvára.
Dáta:
47,5 % spotrebiteľov vypije aspoň jedno pivo za 12 mesiacov.
17,7 % spotrebiteľov vypije doma aspoň 3 pivá za týždeň.
Zdroj: Median SK, MML-TGI, 3. + 4./2022
3,7 litra piva si v priemere odnášajú domácnosti z jedného nákupu.
Zdroj: GfK, 01/22 – 12/22
333 miliónov eur boli tržby za pivo a radlery počas uplynulých 12 mesiacov.
Zdroj: NIQ, 04/22 – 03/23
Názor odborníka
„Pivo v sklenených fľašiach je pretrvávajúcim trendom.“
bdr Príklon Slovákov k pivu vo vratných sklenených fľašiach je z nášho pohľadu jedna z najzásadnejších zmien v rámci pivného retailu. Tento trend sa nám podarilo naštartovať pred viac ako troma rokmi a stále pretrváva. Len v uplynulom roku sme v Prazdroji pri vratných fľašiach zaevidovali 28 % medziročný nárast a celkovo tvorili tretinu našich objemov. Na Slovensku sme v predajoch fľaškového piva lídrom, no v porovnaní s Českom je to stále menej. V tejto kategórii vidíme potenciál aj do budúcna.
Martin Grygařík, obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva, Plzeňský Prazdroj Slovensko
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk
Článok vyšiel aj v časopise Tovar&Predaj 5 – 6/2023.