Ročne sa na celom svete vyhodí až 4,5 bilióna použitých cigaretových filtrov.1 Na Slovensku 35,8 % dospelých fajčiarov hádže ohorky na zem. Užívatelia nahrievaného tabaku sú k životnému prostrediu zodpovednejší. Tabakové náplne zahadzuje na zem polovica z nich. Vyplynulo to z celoslovenskej ankety2 21-tisíc Slovákov.
76,3 % Slovákov vníma najviac cigaretového odpadu na miestach, kde je fajčenie zakázané, v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy. Ohorky z cigariet a tabakové náplne znečisťujú životné prostredie. Slovenský technologický startup – EcoButt prináša kampaň „EcoButtni svet svojou cestou“, ktorej cieľom je predstaviť recykláciu tabakových filtrov. Takmer 60 % Slovákov netuší, že ohorky a tabakové náplne vieme recyklovať. Startup, ktorý založil Hugo Repáň ešte ako študent, navrhol spôsob využitia tohto odpadu. „Cigaretový ohorok obsahuje približne 7 000 toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Akonáhle fajčiar hodí cigaretový ohorok na zem a zaprší, toxické látky sa dostávajú do podzemných vôd a pôdy a kontaminujú celý ekosystém,“ vysvetľuje Hugo a dopĺňa: „Niektoré výskumy tvrdia, že už jeden cigaretový ohorok kontaminuje 5 litrov vody.“
Odpad, ktorý sa dá znova využiť
Čierne spojivo, ktoré spája asfalt, uzatvára toxické látky a tie sú bezpečne zakonzervované v asfaltovej zmesi. V októbri 2022 EcoButt vyasfaltoval v Žiari nad Hronom prvú cestu a okrem klasických ohorkov recykluje aj náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku. „Mesačne vyzbierame a spracujeme len v spolupráci s Philip Morris viac ako pol tony tabakových náplní, čo vystačí približne na 1 000 m² cesty,“ hovorí Hugo Repáň. Philip Morris učí svojich zákazníkov, aby tabakové náplne zbierali a nosili ich do predajní. „Spoluprácu s EcoButt sme začali v júni 2022 zberom náplní v troch predajniach na Slovensku. Doteraz sme vyzbierali 2,3 tony tabakových náplní a dnes už zber prebieha na všetkých predajniach na Slovensku,“ vysvetlila Lucia Blahová, Suistainability Lead Philip Morris Slovensko.
Kampaň proti ohorkom realizovala Spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami, SPAK-EKO. „V pohodenom odpade končia materiály, ktoré sa ťažko rozkladajú. Problémom filtrov z tabakových výrobkov je plast, acetát celulózy, z ktorého sú vyrobené a ktorého rozklad trvá roky,“ hovorí Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO. Až 56,9 % Slovákov nevie, ako dlho sa cigaretový ohorok alebo použitá tabaková náplň rozkladá. Do akcií občianskeho združenia Upracme Slovensko sa zapojilo viac ako 60 000 dobrovoľníkov, ktorí už vyzbierali takmer 1 000 ton odpadu. „Zbierame cigaretové ohorky a tabakové náplne. Vidíme potrebu zberu s motivovaním ľudí, aby vyzbierali napr. PETku ohorkov a dostali za to nejakú odmenu,“ hovorí Veronika Repiská, spoluzakladateľka o. z. Upracme Slovensko.
1 Zdroj: EU ban on microplastics stubs out cigarette butt pollution (who.int)
2 Zdroj: MY regionálne noviny, Petit Press