Aj keď sa v posledných rokoch zo psov a mačiek stal v mnohých prípadoch plnohodnotný člen domácnosti, prudko rastúca inflácia vzťah spotrebiteľov k domácim zvieratám určite ovplyvní. Obávajú sa toho výrobcovia prémiových krmív a za pravdu im dávajú aj čísla agentúry NIQ. V roku 2022 totiž síce narástli tržby v kategórii pet food o viac ako 15 %, no objem predaného krmiva o takmer 6 % klesol. Je vysoko pravdepodobné, že rovnaký trend bude pretrvávať aj v tomto roku.
Keď pred troma rokmi desaťtisíce ľudí pre pandémiu zostali takpovediac zo dňa na deň zavreté doma, odpoveďou mnohých z nich bola investícia do domáceho zvieraťa. Pes či mačka sa stali prirodzenými spoločníkmi na dlhé dni a večery v izolácii. A hoci sa s najväčšou pravdepodobnosťou časy covidu skončili, z mnohých domácich zvierat sa stali plnohodnotní členovia domácnosti. A spotrebitelia tomu prispôsobujú aj ich jedálniček.
Nie je nič výnimočné, že najkvalitnejšie krmivo pre psy či mačky obsahuje suroviny, ktorých by sa na tanieri nemusel báť ani sám spotrebiteľ. A preto je taktiež prirodzené, že rovnako ako na ľudskú potravu aj na stravu pre domáce zvieratá má výrazný vplyv bezprecedentná inflácia. „V segmente lacnejších krmív sme zaznamenali nárast cien až o niekoľko desiatok percent. V prémiovom segmente to bolo o čosi menej, no stále veľmi dynamické,“ hodnotí aktuálnu situáciu Martin Pučálka, majiteľ spoločnosti Krmiva Pučálka.
No napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že jednou z prvých prirodzených reakcií na zdražovanie bude odklon k lacnejším alternatívam potravy pre domáce zvieratá, výrobcovia a distribútori krmív sú zatiaľ v tomto smere opatrní. „Na trhu krmív pre domáce zvieratá sme zatiaľ nezaznamenali výrazné zmeny v nákupnom správaní. Domnievame sa, že väčšina majiteľov na nich zatiaľ šetriť nechce, aj keď, samozrejme, závisí to od celkovej ekonomickej situácie človeka či rodiny. Ak už príde na šetrenie, väčšinou ako prvé obmedzujú spotrebitelia pochúťky,“ hovorí Tereza Skrbková, hovorkyňa Nestlé Česko a Slovensko, ktoré stojí za značkou Purina.
Vplyv inflácie zatiaľ výrazne necíti ani Orijen. „Niektorí ľudia už nie sú schopní nakupovať krmivá a doplnky ako predtým, no majú možnosť vybrať si z inej produktovej línie, tak aby si ju mohli dovoliť. Navyše, mnohí ľudia konečne začali riešiť správne kŕmne dávky, a tak zisťujú, že aj pri drahšom krmive je kŕmenie v podstate lacné,“ hovorí Peter Čukan, obchodný riaditeľ firmy Weber – Mlyn, ktorá má vo svojom portfóliu značku Orijen. Aj keď ani spoločnosť Vitakraft následky inflácie zatiaľ výrazne necíti, podľa manažérky predaja Jany Klodovej je ešte zmena spotrebiteľského správania pred nami.
Prevládajú privátne značky
Za posledných 12 mesiacov si podľa údajov Spotrebiteľského panelu spoločnosti GfK z pultov predajní priniesla nejaký druh krmiva viac ako polovica domácností. Nakupujú ho približne každé dva týždne a z jedného nákupu si v priemere odnesú 2,1 kilogramu krmiva. „Najväčší počet nakupujúcich oslovilo krmivo pre psy, kde to bolo 41 percent, na druhom mieste bolo krmivo pre mačky s 26 percentami,“ približuje konzultant Spotrebiteľského panelu GfK Anton Marinčák.
Dáta agentúry NIQ dávajú predajcom a výrobcom značkových krmív za pravdu, hoci v absolútnych číslach stále dominuje ekonomickejšia voľba spotrebiteľa nad prémiovejšou. Podľa údajov spoločnosti tvorili v roku 2022 až dve tretiny objemu predaného krmiva privátne značky, ktoré sa dajú považovať za najekonomickejšiu voľbu. „Pri tomto objeme tvorili privátne značky 52 percent tržieb. Medziročne sa podiel privátnych značiek v rámci tržieb nezmenil, v objeme však ich dôležitosť klesla o tri percentuálne body,“ vysvetľuje Rita Vachková, senior konzultantka agentúry NIQ.
Celkovo v roku 2022 spotrebitelia na Slovensku za krmivo pre domáce zvieratá utratili takmer 101 miliónov eur. V medziročnom porovnaní ide o nárast vo výške 15,1 %, no ťahala ho len rastúca priemerná cena. V rámci objemu predaje poklesli o 5,9 %, na čom má najväčší podiel pokles predajov vlhkého krmiva pre psy, ale aj pochúťok. Dôvodom týchto zmien spotrebiteľských nálad môže byť výrazne rastúca cena, keď priemerná cena za jeden kilogram psieho krmiva narástla o 21,1 %.
„Na slovenskom trhu je z hľadiska hodnoty aj objemu predajov najdôležitejším segmentom krmivo pre psy, ktoré tvorí 59 percent tržieb a 74 percent objemu. Z dlhodobého hľadiska však jeho dôležitosť v hodnote aj objeme klesá a do popredia sa dostáva krmivo pre mačky, ktoré vykazuje rýchlejší nárast,“ uvádza Rita Vachková. S ohľadom na tržby je pri psoch aj mačkách najdôležitejšie vlhké krmivo, predovšetkým mačacie prispieva k rastu kategórie najviac.
Celkovo 70 % tržieb za potravu pre psy a mačky pochádza z väčších predajní, hypermarketov a supermarketov. V drogériách sa v roku 2022 urobilo 6 % tržieb a predáva sa v nich tovar s vyššou priemernou cenou. Približne štvrtina predajov sa urobí v menších neorganizovaných obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom. „Dôležitosť kanálov sa mení v závislosti od druhu krmiva. Napríklad drogérie, ktoré majú na tržbách podiel vo výške šesť percent, produkujú až 27 percent tržieb za pochúťky pre mačky,“ dodáva Rita Vachková.
Zaujímavé je správanie zákazníkov v tomto segmente v rámci spotrebiteľských akcií. Pri nákupoch psieho krmiva podľa dát Spotrebiteľského panelu agentúry GfK domácnosti míňajú viac na značkový tovar ako na privátne značky a akciové nákupy sú podpriemerne dôležité v porovnaní s celkovým trhom rýchloobrátkového tovaru. „Aj pri krmive pre mačky domácnosti preferujú nákupy za štandardné ceny, keď na nákupy tovaru bez zľavy minú spotrebitelia takmer 70 percent z celkových výdavkov,“ uvádza Anton Marinčák.
Na čo sa zamerať
Práve špecializácia a premiumizácia menších predajní s potravinami či zmiešaným tovarom je cesta, ktorou sa odporúčajú vydať aj odborníci v oblasti krmív. V predajni do 400 štvorcových metrov si totiž máloktorý zákazník pôjde kúpiť desaťkilogramové balenie granúl, skôr ho zaujme nejaká drobnosť alebo pochúťka.
„V rámci predajní s potravinami sa ešte stále viac stretávame s ekonomickou verziou krmív. Odlíšenie sa smerom k prémiovým produktom môže byť jedným zo spôsobov, ako ísť inou cestou a získať nových zákazníkov. Dobrým začiatkom môžu byť pochúťky, pri ktorých je pre zákazníka ľahšie skúsiť niečo nové, lebo nie je taký naviazaný na konkrétnu značku ako v prípade granúl či konzerv,“ opisuje Martin Pučálka.
Je taktiež potrebné mať na pamäti štruktúru spotrebiteľov a ich ekonomickú silu. Je totiž rozdiel mať malú prevádzku na vidieku a v centre väčšieho mesta. „Pri menších predajniach by sa mali obchodníci zamerať predovšetkým na impulzné položky ako kapsičky, konzervy a pochúťky. Z granúl je vhodné zvoliť menšie balenia prémiových značiek a stredne veľké balenia lacnejších značiek,“ odporúča Tereza Skrbková.
Okrem typu predávaných produktov pre zvieratá je podľa odborníkov vhodné zvážiť aj ich výživové hodnoty a zloženie. „Najdôležitejšie sú vstupné suroviny, ich pôvod a množstvo. Preto je dôležité čítať obal, zloženie aj výživové hodnoty. Nižšia stredná trieda krmiva má kŕmnu dávku 100 až 150 gramov krmiva na deň, pričom vyššia trieda iba 50 až 60 gramov na deň. Čím viac mäsa a kvalitných surovín, tým väčšia stráviteľnosť a aj menší odpad,“ uvádza Peter Čukan.
Tereza Skrbková napríklad odporúča zamerať sa na obsah bielkovín a nie iba hľadať mäso na prvom mieste. „Pri mokrých krmivách si treba uvedomiť, že obsahujú veľa vody, a tak bude percento mäsových zložiek výrazne nižšie než pri granulách,“ hovorí. Na druhej strane to však, predovšetkým pri mačkách, nemusí byť na škodu. „Mokré krmivo mačkám aj psom viac chutí, no keďže mačky prirodzene nepociťujú smäd, je pre ne veľmi dôležité, aby vodu prijímali v rámci vlhkého krmiva,“ vysvetľuje Jana Klodová.
Zdravý jedálny lístok
Keďže mnohí spotrebitelia povýšili domáce zviera prakticky za člena rodiny, doprajú mu aj širokú škálu starostlivosti. A tak podobne ako pri ľuďoch aj pri psoch či mačkách existujú rôzne stravovacie trendy, ktoré sa časom menia. Nedávno sa pri psoch objavil trend takzvaného BARF kŕmenia, teda kŕmenia pre psy prirodzenou surovou stravou, akú by prijímali aj vo voľnej prírode. Tento typ kŕmenia je však časovo náročný a Peter Čukan pozoruje návrat k suchému krmivu.
„Do pet segmentu sa už dostalo aj CBD a ďalšie trendy z ľudskej oblasti. Maškrty môžu obsahovať rôzne upokojujúce látky, probiotiká, doplnky na kĺby a iné veci. Takto vieme zvieratá odmeniť a zároveň im zlepšiť zdravie,“ hovorí Peter Čukan. Stálicou v oblasti chutných drobností pre zvieratá sú dentálne pochúťky, ktoré, predovšetkým pri psoch, už majú celé produktové rady.
„Nedávno sme na trh uviedli aj dva varianty dentálnych pochúťok pre mačky. Veľký úspech majú taktiež polievky pre mačky, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hydratáciu mačiek,“ uvádza Tereza Skrbková. Okrem toho sa dnes už dajú nájsť pochúťky, ktoré obsahujú chondroitín pre úľavu pri boľavých kĺboch, taurín pre podporu srdca a zraku či omega-3 nenasýtené kyseliny pre krásnu srsť a mnohé iné. „Len si treba na obale prečítať, či je pochúťka aj zdravá alebo iba dobrá,“ odporúča Jana Klodová.
Pri výbere krmiva pre domáce zvieratá netreba zabúdať ani na ostatné druhy zvierat, hoci v percentuálnom vyjadrení sú ich podiely v domácnostiach, ale napríklad aj na tržbách, zanedbateľné. Vo všeobecnosti výrobcovia a predajcovia krmív hovoria, že počas pandémie mierne vzrástol v domácnostiach počet malých cicavcov či vtákov. Odporúča sa myslieť taktiež na ľudí, ktorým záleží na voľne žijúcich zvieratách. „Registrujeme, že čím ďalej, tým viac je populárne aj kŕmenie voľne žijúcich vtákov,“ uzatvára Jana Klodová.
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk