Doba, keď bolo spotrebiteľom jedno, aké chemické látky použijú, aby pri upratovaní domácnosti dosiahli požadovaný cieľ, pominula. Spotrebitelia zvažujú svoj vplyv na životné prostredie a zamýšľajú sa nad tým, ako zloženie jednotlivých produktov vplýva na ich zdravie. Aj do drogérie a kozmetiky prenikli zelené trendy, ktoré sa prejavujú v upravených zloženiach či ekologickejších obalových materiáloch. Inflácia sa nevyhla ani tomuto segmentu, mnohí zákazníci sa však svojich vysokých požiadaviek na výrobky nevzdávajú.
Typický zákazník, ktorý vyhľadáva ekologické produkty, by sa dal charakterizovať ako človek, ktorému nie je jedno, aký vplyv má jeho konanie na planétu i vlastné zdravie. Téma životného prostredia rezonuje hlavne u mladšej generácie, no nie je cudzia ani starším ročníkom. „Rovnako aj generácia 55+ si uvedomuje, že svojím spotrebiteľským správaním ovplyvní to, v akom prostredí budú žiť nasledujúce generácie,“ vysvetľuje sortimentná manažérka dm drogerie markt Simona Rigáňová.
Zákazníkov, ktorí sa zamýšľajú nad svojimi rozhodnutiami, pribúda, preto je na mieste, aby sa obchodníci zamysleli nad rozšírením ekologického sortimentu aj v kategórii ekologickej drogérie a kozmetiky. „Vidíme, že počet ľudí, ktorí triedia, vzdelávajú sa a premýšľajú o svojej spotrebe, z roka na rok rastie. Pre nás ako spoločnosť je dôležité nielen predávať výrobky, ktoré sú recyklovateľné a používajú recyklovaný materiál, ale aj vzdelávať našich spotrebiteľov v tom, ako s výrobkami zaobchádzať, aby sme podporili obehové hospodárstvo a maximálne využitie materiálov s minimálnym vplyvom na životné prostredie,“ uvádza Lucie Kotalová, manažérka komunikácie spoločnosti Unilever.
Podľa Simony Rigáňovej z pohľadu frekvencie nákupov alebo počtu predaných kusov spotrebitelia spomedzi udržateľných produktov najviac vyhľadávajú papierové produkty ako toaletný papier a vreckovky. Nasledujú prípravky na umývanie riadu a čistiace prostriedky. Zo skúseností Unileveru vyplýva, že zákazníci najčastejšie siahajú po náhradných náplniach napríklad do tekutých mydiel a v poslednom čase aj po náhradných náplniach do sprchových gélov, šampónov alebo prípravkov na starostlivosť o tvár. „Spotrebitelia sa zároveň zaujímajú o to, z akých materiálov/plastov sú výrobky vyrobené,“ podotýka Lucie Kotalová.
Nové postupy a materiály
Ekologický prístup sa dá totiž zvoliť dvoma spôsobmi. Buď si spotrebiteľ vyberá prípravky, ktoré obsahujú prírodné ingrediencie a snaží sa vyhýbať syntetickým látkam, alebo chce znížiť množstvo odpadu, ktoré po použití prípravkov a výrobkov vyprodukuje. V obidvoch smeroch pripravujú novinky aj jednotliví výrobcovia.
„Celé portfólio kozmetiky a osobnej starostlivosti je už v 100 % recyklovaných plastových fľašiach. Minulý rok sme napríklad predstavili veľké balenie sprchového gélu Dove s pumpičkou a ekologickými fóliami, ktoré sa dajú kedykoľvek doplniť. V porovnaní s bežnou fľašou sprchového gélu Dove sa tak ušetrí až 70 % plastov. Je to takisto nákladovo efektívny formát pre spotrebiteľov, ktorí šetria planétu aj svoju peňaženku,“ vysvetľuje Lucie Kotalová. Ako ďalší príklad uvádza zubné pasty Signal White Now Detox, pri ktorých odstránili hliníkovú vrstvu, takže obal je plne recyklovateľný. Okrem toho sa predávajú bez kartónovej škatule, čím sa ušetrí 30 % obalového materiálu.
Sieť dm drogerie markt považuje za významný míľnik recykláciu CO₂ a jeho následné využitie ako suroviny pre ďalšiu, udržateľnejšiu výrobu. Dôležité je totiž nielen znižovať produkciu oxidu uhličitého, ale aj znižovať množstvo tohto plynu, ktoré už bolo vyprodukované. „Biotechnologický postup premeny emisií CO₂ na etanol za pomoci baktérií v bioreaktore vyvinula partnerská spoločnosť LanzaTech. Etanol vyrobený takýmto spôsobom je využitý ako udržateľná surovina na výrobu plastových obalov,“ opisuje Simona Rigáňová. Pri piatich prostriedkoch na umývanie riadu značky Denkmit v plastových obaloch sa tak na ich výrobu používa 30 % recyklovaného oxidu uhličitého.
Už niekoľko rokov kladie dôraz na recyklované materiály spoločnosť Freudenberg Home and Cleaning Solutions. Či už ide priamo o výrobky z recyklovaných materiálov, alebo o ich obaly. „Ciele našej firmy v oblasti obalov do roku 2025 sú jednoznačné – odstrániť nepotrebné plastové obaly, stále viac využívať už recyklované materiály na výrobu produktov a ich obalov, zaistiť, aby boli všetky obaly 100 % recyklovateľné,“ uvádza trade marketingová manažérka spoločnosti Lucie Parmová. Ako pokračuje, mnohé kroky na dosiahnutie týchto cieľov sú už dnes súčasťou procesu ich výroby.
Ekologický trend
Z údajov spoločnosti RetailZoom, ktoré zozbierala v období jún 2021 až máj 2022 vo vybraných predajniach Teta, dm drogerie markt a 101 Drogerie, vyplýva, že v kategórii prostriedkov na ručné umývanie riadu tvoria ekoprodukty až 18 % celkových predajov v hodnote. „Predaje medziročne klesli o štyri percentá v hodnote a osem percent v objeme,“ konštatuje konzultantka spoločnosti Viviana Kučerová. Pri automatickom umývaní riadu tvoria zelené výrobky síce iba približne dve percentá celkových tržieb, ale za sledované obdobie dokázali medziročne narásť o 12 percent v hodnote a jedno percento v objeme. Pri oboch formách umývania riadu sú najobľúbenejšie ekologické produkty značky Feel Eco.
V rámci kategórie čistiacich prostriedkov do domácnosti tvoria ekoprodukty približne 2,6 % všetkých predajov v hodnote. Medziročne však ekosegment zaznamenal pokles predaja o 9 % v hodnote a 8 % v objeme. „Najviac predajov generujú ekočističe v segmente univerzálnych čistiacich prostriedkov a čistiacich prostriedkov do kúpeľne. Najobľúbenejšou značkou je u zákazníkov značka Frosch, a to vo všetkých segmentoch: univerzálne čističe, kúpeľňa, WC a kuchyňa,“ tvrdí Viviana Kučerová.
Žiadané sú výhodnejšie balenia
Rast vstupných nákladov a inflácia sa nevyhli ani ekologickým produktom. „Zdraženie materiálov sa dotklo, samozrejme, aj výroby našich produktov naprieč celým portfóliom. Zvyšovanie cien sa v rôznych kategóriách prejavilo rozdielne. V niektorých kategóriách sa ceny navýšili len nepatrne, v iných to bolo aj o desiatky percent,“ vysvetľuje Lucie Parmová.
Simona Rigáňová hovorí, že vstupné náklady rastú naprieč všetkými kategóriami, a to tak pri konvenčných, ako aj ekologických produktoch. Niektorých kategórií sa rast dotkne menej, iných viac. „Do výrobných nákladov vstupuje viacero faktorov. Ak zoberieme do úvahy enormne stúpajúce ceny energií, sú kategórie produktov, ktoré sú energeticky náročnejšie na výrobu ako napríklad papier,“ tvrdí. Ako pokračuje, inflácia čiastočne zmenila nákupné správanie spotrebiteľov. „Znižuje sa disponibilný príjem jednotlivcov, respektíve domácností, čo sa odzrkadľuje aj na segmente ekologických produktov. Spotrebitelia však intenzívnejšie posudzujú pomer cena/výkon. V dôsledku toho v posledných mesiacoch pozorujeme trend prechodu od dodávateľských produktov k privátnym značkám napríklad v kategóriách spadajúcich pod domácnosť,“ uvádza Simona Rigáňová.
Podľa Lucie Kotalovej inflácia výrazne neznížila dopyt po ekologickom segmente, ale tiež si všíma, že spotrebitelia viac myslia aj na pomer ceny a kvality. „Zaznamenávame rastúci trend dopytu po väčších baleniach, ktoré sú jednotkovo cenovo výhodnejšie, a pravdepodobne aj zvýšený dopyt po náhradných baleniach, ktoré sú tiež cenovo výhodnejšie,“ dodáva.
Tatiana Kapitánová, tatiana.kapitanova@atoz.sk