
Coca-Cola zverejnila na Slovensku a v Česku správu o udržateľnom rozvoji za rok 2021. Správa obsahuje konkrétne ukazovatele udržateľnosti za uplynulý rok a predstavuje aj budúce záväzky. Coca-Cola zoradila minuloročné témy udržateľného rozvoja podľa prieskumu, ktorý usporiadala medzi svojimi kľúčovými stakeholdermi spoločnosť IPSOS. Informácie tak radí podľa relevantnosti a znovu sa spája s cieľmi udržateľného rozvoja OSN. Medzi najdôležitejšie témy správy patrí záväzok k uhlíkovej neutralite do roku 2040, podpora projektov ochrany vody a nakladanie s odpadmi.
Report tento rok prináša hneď niekoľko noviniek. Ku každoročnému prieskumu dôležitosti tém, ktorý prebieha na medzinárodnej úrovni, pribudlo aj porovnanie názorov kľúčových partnerov z Česka aj zo Slovenska. Medzi respondentmi nechýbali zákazníci spoločnosti, dodávatelia, zástupcovia neziskového sektora, štátnych organizácií, akademickej obce i médií. Prieskum okrem iného podtrhol aj dôležitosť programu ochrany vody. Prvýkrát je k správe priložený prieskum vplyvu skupiny Coca-Cola HBC na prírodný kapitál. Vďaka dôrazu na tento prieskum sa správa venuje najrelevantnejším témam.
Ako sa spoločnosť vysporiadala s výzvami?
Medzi najdôležitejšie témy reportu patrí uhlíková neutralita. K nej sa Coca-Cola v Česku a na Slovensku zaviazala v celom svojom hodnotovom reťazci najneskôr do roku 2040. „Krok po kroku sa k tomuto strategickému cieľu približujeme. Minulý rok sme napríklad vymenili ďalších 136 áut za CNG flotilu a 5 458 chladničiek za energeticky úspornejšie modely,“ spomína v úvodnom slove k správe Dan Timotin, riaditeľ Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
V rámci starostlivosti o vodu popisuje správa realizáciu mokrade pri svojom sídle v Prahe-Kyjích, venuje sa aj podpore projektu adaptácie na klimatickú zmenu v regióne Broumovska. Dôležitým čiastkovým úspechom na ceste k udržateľnejším obalom s nižšou hmotnosťou je minuloročný prechod na 100 % recyklované PET fľaše v portfóliu značiek vôd Römerquelle a Natura. „V roku 2021 sme spoločne s ďalšími výrobcami v Česku vytvorili iniciatívu pre zálohovanie. Na Slovensku sme pomáhali implementovať zálohový systém a v rámci českej iniciatívy ju navrhujeme zaviesť aj u našich susedov v Českej republike. Sme presvedčení, že tento model je najefektívnejším riešením zberu PET fliaš a plechoviek k dosiahnutiu úplnej cirkularity týchto obalov,“ uviedol Michal Dyttert, riaditeľ vonkajších vzťahov a udržateľnosti.