Štatistický úrad SR zverejnil júnový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze prišlo k nárastu cien tovarov a služieb až o 13,2 %, čo predstavuje oproti predchádzajúcim mesiacom ďalšie a výrazné zrýchlenie tempa zdražovania. Inflácia teda neustále narastá, podotýka analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
V porovnaní s júnom 2021 zdraželi najviac ceny v doprave, a to o 23,7 %. Stalo sa tak pod vplyvom nárastu cien pohonných látok o vyše 43,4 %. V oblasti reštaurácií a hotelov zdraželi ceny o 19 %. Pod tento nárast sa ešte stále podpisujú zmeny vo financovaní obedov na základných školách zo septembra 2021 a stravovanie v závodných (a teda aj školských) jedálňach je medziročne drahšie o 37 %. S cenami vyššími ako pred rokom o 13,3 % sa ale zákazníci mohli stretnúť aj v samotných reštauráciách či kaviarňach. Ubytovanie je drahšie o vyše 6,8 %.
Slováci míňajú na potraviny pätinu z rodinných rozpočtov
Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci zo svojich rodinných rozpočtov míňajú najviac. Potraviny im totiž ukrajujú z ich nákladov približne pätinu. V prípade bývania ide dokonca o skoro štvrtinu celkových spotrebných výdavkov. Aj preto sú na ich vyššie ceny spotrebitelia citlivejší. Tempo zdražovania v júni zrýchlilo ako v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, tak aj v oblasti bývania. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpísali výrazne pod celkový nárast a zrýchlenie spotrebiteľských cien v júni 2022.
Spotrebitelia si priplatili za základné suroviny
Oproti júnu 2021 zaznamenali výrazný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 17,9 %. Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (47,2 %), chlieb a obilniny (21 %), mlieko, syry a vajcia (21 %), mäso (19 %) a zeleninu (15,4 %). To v praxi znamená, že kým v júni 2021 urobil nákup potravín za 100 eur, v júni 2022 to už bolo 118 eur. V košíkoch alebo vozíkoch pritom mali tie isté tovary.
Dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. Producenti uvádzajú drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne aj pohonných látok. Potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť. Pri cenách potravín je dôležitý takisto faktor počasie. Ten má dopad na úrodu – rastlinného pôvodu. To má následne vplyv aj na živočíšnu výrobu. Čiže na chov zvierat v podobe drahšieho krmiva.
Na čo upozorňujú obchodníci?
Stav úrody sa vždy premietne do vývoja cien agrokomodít na burzách. Skôr či neskôr sa to ukáže aj na cenovkách v obchodoch. Obchodníci upozorňujú tiež na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení. Potravinári zase vyššie náklady pociťujú aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či kvôli drahším obalovým materiálom. K surovinovej kríze, o ktorej sa začalo hovoriť pred vyše rokom, sa pridal v posledných mesiacoch vojnový konflikt na Ukrajine. Zvyšovanie cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch je evidentné. Premieta sa aj do cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach, taktiež do cenoviek tovarov na pultoch v obchodoch.
Bývanie vyjde Slovákov stále draho
Najzastúpenejšia položka spotrebného koša bývanie v júni 2022 zaznamenala medziročný nárast cien o 15,5 %. Dôvodom je nárast cien energií, medziročne o 15,8 %. Drahšie boli aj naďalej stavebné materiály. To sa odrazilo na medziročne vyššom imputovanom nájomnom o 18,5 %. Rovnako sú na tom aj služby súvisiace s bývaním, najmä údržba a opravy obydlia zdraželi o vyše 20 %.
Najmenší nárast zdražovania je v obchodoch s oblečením a obuvou, a to o 3,4 %. Za hotové oblečenie si spotrebitelia priplatia 4,3 %. Za nové topánky 1,5 %. Tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká. Podľa slov Evy Sadovskej bude nad hranicou 10 %. V žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období nie je očakávaný pokles cien oproti minulému roku.
Inflácia a jej dopad na nákupné správanie
Ukazovatele zamerané na spotrebu domácností či tržby maloobchodu naznačujú, že počas uplynulých mesiacov ani vysoká inflácia väčšinu Slovákov v míňaní nezastavila. Maloobchodné tržby počas prvých piatich mesiacov 2022 zaznamenali medziročný nárast o cca 13 %. Aj napriek rastúcej inflácii, omikronovej vlne a vojnovému konfliktu na Ukrajine, dokázala počas prvého kvartálu 2022 práve vyššia spotreba slovenských domácností potiahnuť celkový ekonomický rast v krajine. V najbližšom období pravdepodobne podporí oslabenú ekonomiku práve spotreba obyvateľov. Hoci rast platov nebude stačiť na rast cien tovarov a služieb. Vysoká inflácia bude doliehať na kúpyschopnosť obyvateľstva. Spotrebitelia využijú na míňanie svoje nahromadené úspory z čias pandémie a prísnych opatrení (efekt odloženej spotreby). Počas tohtoročných prázdnin väčšina slovenských domácností zrejme využije aktuálne uvoľnenie. Teda typicky letné tovary, služby či dovolenky si doprajú vo väčšej miere ako počas predchádzajúcich dvoch letných sezón.
Výrazný nárast cien v krajine a s ním spojené vyššie náklady na základné a nevyhnutné tovary a služby spôsobili pri určitých skupinách obyvateľstva poslabšie míňanie na ostatné – luxusnejšie tovary a služby. Ide predovšetkým o domácnosti seniorov, nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi, ale i domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi.