Štatistický úrad SR zverejnil aprílový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze prišlo k nárastu až o 11,8 %, čo oproti predchádzajúcim mesiacom predstavuje ďalšie a výrazné zrýchlenie tempa zdražovania. Analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská pripomína, že v apríli celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil z januárových 8,4 %, februárových 9 %, marcových 10,4 % na 11,8 %. Ide o 22-ročný rekord, keďže úroveň je najvyššia od júna 2000.
V porovnaní s aprílom 2021 najviac zdraželi ceny v doprave, a to o 19 %. Stalo sa tak pod vplyvom nárastu cien pohonných látok o vyše 31 %. V oblasti reštaurácie a hotely zdraželi ceny o 17,6 %, čo je dôsledok zmien vo financovaní obedov na základných školách ešte v septembri 2021. S vyššími cenami ako pred rokom sa ale zákazníci mohli stretnúť aj v samotných reštauráciách či kaviarňach.
Oproti aprílu 2021 zaznamenali výrazný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 13,9 %. Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (29,8 %), zeleninu (26,2 %), chlieb a obilniny (16,4 %), mlieko, syry a vajcia (13,0 %) a mäso (12,0 %). To v praxi znamená, že kým v apríli 2021 urobili spotrebitelia nákup potravín za 100 eur, v apríli 2022 to už bolo takmer 114 eur. V košíkoch alebo vozíkoch pritom mali tie isté tovary.
Príčin je viacero
Analytička vysvetľuje, že dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. „Producenti uvádzajú ako jeden z dôvodov drahšie energie potrebné na výrobu. Ďalším dôvodom je vysoká cena ropy a následne aj pohonných látok. Potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť. Pri cenách potravín je vždy dôležitý aj faktor počasie, ktorý má dopad na úrodu – rastlinného pôvodu. To má následne vplyv aj na živočíšnu výrobu, t. j. na chov zvierat (v podobe drahšieho krmiva),“ hovorí Eva Sadovská.
Ako pokračuje, stav úrody sa vždy premietne do vývoja cien agrokomodít na burzách. Skôr či neskôr sa to ukáže aj na cenovkách v obchodoch. Obchodníci upozorňujú zároveň aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení. Potravinári zase vyššie náklady pociťujú aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či kvôli drahším obalovým materiálom. „K surovinovej kríze, o ktorej sa začalo hovoriť pred vyše rokom, sa pridal v posledných mesiacoch vojnový konflikt na Ukrajine. Zvyšovanie cien ropy, energií a kľúčových agrokomodít na svetových trhoch je evidentné a premieta sa to aj do cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach a taktiež do cenoviek tovarov na pultoch v našich obchodoch,“ dopĺňa.
Výhľad nie je dobrý
Eva Sadovská sa aktuálne prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude pomerne vysoká, odhaduje ju na úrovni okolo 10 %. Hoci existujú obavy z ešte vyššej úrovne. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. V žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakáva pokles cien oproti minulému roku.