
Globálny nedostatok čipov, pandémia aj aktuálne dianie nepriaznivo ovplyvňujú dostupnosť elektrospotrebičov. Napriek tomu sa však situáciu darí stabilizovať tak, aby si mohli zákazníci naďalej vyberať zo širokého sortimentu bez výrazných obmedzení.
Snáď neexistuje oblasť, ktorú by neovplyvnila celosvetová pandémia covidu-19. Medzi nedostatkový tovar sa zaradili polovodičové čipy, čo výrazne ovplyvnilo mnoho odvetví vrátane elektrotechnickej branže. Výpadky sa prejavili vo výrobe a predaji niektorých druhov domácich spotrebičov a spotrebnej elektroniky.
Svet bez čipov
Podľa siete Datart globálny nedostatok čipov stále obmedzuje napríklad dostupnosť tlačiarní a monitorov. Hoci sa situácia zlepšuje, v kategórii domácich spotrebičov pretrvávajú problémy s dostupnosťou vstavaných umývačiek riadu. Výraznú nerovnováhu medzi ponukou a dopytom predstavuje herná konzola Sony PS5, ktorej dodávky od výrobcu dlhodobo nestačia na pokrytie záujmu fanúšikov počítačových hier.
Kým na Slovensku sa situácia s vírusom momentálne stabilizuje, v Číne zaznamenávajú novú vlnu covidu, ktorá si vyžiadala obmedzenie pohybu ľudí, a teda aj ekonomickej aktivity. Pre európskych spotrebiteľov to potenciálne môže znamenať nedostatok niektorých produktov IT príslušenstva, najmä prepájacích káblov a nabíjačiek. „Pozorne sledujeme situáciu v Číne a zatváranie celých miest do karantény,“ hovorí marketingová riaditeľka značky Datart Sabina Boudová.
Skladové zásoby siete v súčasnosti pokrývajú trojmesačný predaj a predajca zároveň hľadá alternatívnych dodávateľov, takže väčšie problémy nepredpokladá. „Aktívne komunikujeme situáciu a možné problémy v dostupnosti a hľadáme vhodné alternatívy alebo nakupujeme väčšie kvantity do zásoby tam, kde to dáva zmysel,“ konštatuje Sabina Boudová.
Pre tieto dôvody zatiaľ sieť nepristúpila k skokovému zdražovaniu produktov, avyšak ceny niektorých produktov môžu podliehať miernemu zvýšeniu pre vyššie náklady na dopravu.
Vplyv aktuálneho diania
Situáciu s elektornikou ovplyvňuje aj vojna na Ukrajine. Datart nezaznamenal priamo výpadky v ponuke, ale niektorí dodávatelia musia hľadať nové riešenia pre nákup komponentov. „Čo sa týka nadväznosti na situáciu s Ukrajinou, dodávatelia, ktorí tam nakupovali komponenty, sa museli vysporiadať s nájdením iných zdrojov, a to sa prejavilo na ich zdražení. Majú tiež drahšie zdroje energií na výrobu, tak ako všetci ostatní,“ vysvetľuje Sabina Boudová.
Ukrajina je významným dodávateľom surovín a komponentov pre elektrotechnický priemysel, napríklad lítia a tiež neónu používaného v technológiách na produkciu čipov. Vyrábajú sa tam aj káblové zväzky. Tieto výroby boli pre vojnu zastavené alebo výrazne obmedzené. Problémy spôsobujú výrobcom aj sankcie voči Rusku, ktoré je veľkým producentom viacerých surovín využívaných v elektrotechnike a výrobe spotrebičov, najmä kobaltu, niklu a paládia.
Rastie záujem o elektrické variče a nabíjacie stanice
Výrobné podniky i domácnosti trápia vysoké ceny energií. Zákazníci Datartu sa preto začali viac zaujímať o úspornejšie spotrebiče. „V minulých týždňoch sme dostali väčšie dodávky vybraných modelov elektrických varičov, ktoré sa rýchlo vypredali práve v nadväznosti na situáciu so zdražovaním plynu,“ hovorí Sabina Boudová. V prípade iného bežného sortimentu však obavy spojené s rastom cien energií zásadnejšie nezmenili nákupné správanie zákazníkov siete.
Vojna na Ukrajine sa na preferenciách prejavuje aj ďalším spôsobom, ktorý súvisí s potrebami utečencov prichádzajúcimi na Slovensko. Tí potrebujú riešiť napríklad také veci, ako nabitie mobilného telefónu. „Viditeľný je väčší záujem o nabíjacie stanice, kde je oproti minulému roku nárast v stovkách percent,“ konštatuje šéfka marketingu s tým, že všeobecne vzrástol dopyt po príslušenstve k mobilom.