Ponuka výrobkov určených na grilovanie sa neustále rozrastá. Kým kedysi boli synonymom opekačky špekáčiky, dnes, najmä počas blížiacej sa grilovacej sezóny, nájde spotrebiteľ na pultoch predajní širokú ponuku výrobkov od rôznych klobás cez marinované mäsá až po syry určené špeciálne na gril. Každý rok spotrebitelia radi vyskúšajú niečo nové a výrobcovia produktov na grilovanie si všímajú, že čoraz častejšie sa na gril dostáva mleté hovädzie mäso pripravené do domácich hamburgerov.
Časy, keď boli hamburgery doménou prevádzok rýchleho občerstvenia, sú dávno preč. Najskôr sa tento produkt rozšíril aj do bežných reštaurácií a krátko nato sa postupne začal dostávať aj do domácich jedálničkov. Tento vývoj odrážajú aj preferencie spotrebiteľov počas grilovacej sezóny, ktorým sa výrobcovia snažia neustále vyhovieť.
„V našom portfóliu sa tento rok objavia dve novinky, pripravený bravčový a hovädzí hamburger,“ hovorí obchodný riaditeľ Tauris Group Mojmír Klešč a dodáva, že počas sezóny sa na slovenskom trhu teší veľkej obľube aj pripravené čevapčiči. „Minulý rok prebehol redizajn nášho grilovacieho portfólia, kde sme menili balenia, etikety a hmotnosti, čo prispelo k jeho zatraktívneniu a vyšším predajom oproti predchádzajúcim rokom,“ pokračuje.
Nezanedbateľnou kategóriou je napríklad aj stejkové hovädzie mäso vhodné na grilovanie. Ako však upozorňuje marketingový manažér rodinnej spoločnosti Krásno Michal Tkadlec, treba si dávať pozor na to, aký druh mäsa na gril putuje. „Obľúbené je predovšetkým vyzreté hoväzdie mäso. Vyzreté hovädzie je totiž výrazne krehkejšie a šťavnatejšie, či už pri príprave stejkov, alebo hamburgerov na grile,“ vysvetľuje. Rastúci záujem o domáce hovädzie mäso určené na hamburgery si všíma aj Jozef Džubakovský mladší zo spoločnosti Vijofel Trade. „Už niekoľko sezón je však medzi našimi zákazníkmi najpopulárnejšie marinované kuracie mäso,“ hovorí.
Zákazník sa nechá obslúžiť
Oslovené firmy, ktoré sa venujú výrobkom určeným na grilovanie, sa zhodujú v tom, že zákazníci si radi doprajú komfort a kúpia si pripravené výrobky. Stále síce existuje aj mnoho nadšencov, ktorí si chute radi vyladia sami, no v dnešnej dobe je to predovšetkým mladšia generácia, ktorá na pultoch siahne po nakorenených či marinovaných výrobkoch.
„Grilovanie je veľmi ovplyvnené počasím, často sa teda spotrebiteľ rozhodne pre grilovačku na poslednú chvíľu. Mäso už nestačí v marináde poriadne odležať, a tak ľudia radšej siahnu po produktoch, ktorú sú pripravené priamo na pulte,“ uvádza Michal Tkadlec s tým, že ako predjedlo si spotrebitelia zvyčajne doprajú párky či klobásky určené priamo na gril.
Nárast predaja pripravených marinovaných mias zaznamenala počas uplynulej sezóny aj spoločnosť Tauris, Mojmír Klešč však zároveň hovorí, že v období grilovačiek zaznamenali aj nárast predaja čerstvého mäsa. „Počas grilovacej sezóny máme evidentný nárast predaja našich tradičných mäsových výrobkov, ako sú špekáčiky, klobása, slanina, a taktiež sa nám dobre predávajú rôzne druhy marinovaných mias,“ dopĺňa Jozef Džubakovský mladší.
Ak už zákazník siahne po pripravených produktoch, zvyčajne dáva prednosť klasike a zbytočne neexperimentuje. Netýka sa to len mäsa, ale aj korenín, ktoré sú určené na dochutenie výrobkov určených na grilovanie. Zároveň však platí, že aj tu si ľudia skôr doprajú komfort a nechajú si od výrobcu namiešať zmes, než aby s koreninami experimentovali sami.
„Najväčšiu výhodu špeciálnych koreninových mixov na grilovanie vidím v tom, že sú pripravované našimi špičkovými odborníkmi, ktorí dokážu presne stanoviť správny pomer ingrediencií. Výsledkom je vyvážená chuť grilovaného jedla. Čo treba ešte podotknúť – koreninové mixy sú cenovo výhodnejšie,“ zdôrazňuje Karen Dombiová, trade marketing & sales executive spoločnosti Johann Kotányi.
Obľúbená spoločenská aktivita
Z dát Spotrebiteľského panelu GfK vyplýva, že nejaký výrobok určený na grilovanie si aspoň raz za dvanásť mesiacov kúpi 70 % domácností. V roku 2021 v porovnaní s rokom 2020 boli výdavky domácností na tento sortiment stabilné. „Vývoj bol na jednej strane pozitívne ovplyvnený prílevom nových kupujúcich do kategórie a rastom nákupnej frekvencie. Na druhej strane na kategóriu negatívne pôsobila nižšia intenzita nakupovania,“ uvádza konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Nina Páleníková.
Napríklad tržby za mäso, ale aj koreniny, počas grilovacej sezóny v roku 2021 podľa údajov spoločnosti NielsenIQ v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli. Za sezónu agentúra považuje obdobie medzi májom až septembrom. „Klesajúci trend je spôsobený tým, že v roku 2020 výrazne narástli tržby za túto kategóriu, keďže sme začali viac variť doma. V porovnaní s rokom 2019, teda pred pandémiou, napríklad tržby za kategóriu korenín v sledovanom období roka 2021 narástli o 18 percent,“ vysvetľuje Júlia Klukanová, konzultantka spoločnosti NielsenIQ.
Ako pokračuje, cena za jedno balenie korenín sa pohybuje okolo 0,51 eura a medziročne sa zvýšila o 2 %. Ak sa pozrieme na predajné formáty, tak v posledných 12 mesiacoch bol zaznamenaný pokles na najsilnejšom trhu hypermarketov a supermarketov, ktoré tvoria takmer 57 % podiel na tržbách, a rovnako aj v neorganizovaných predajniach. Medzi najpreferovanejšie formy korenia patrí prášok, ktorý tvorí takmer 60 % z tržieb, celé korenie typu bobule/semienka/kvety s 15 % podielom a drvené/plátkované/krájané, ktoré zastupuje viac ako 12 % z tržieb.
Typická domácnosť podľa údajov agentúry GfK nakupuje produkty určené na grilovanie šesťkrát za rok a ročne na ich kúpu minie približne 14 eur. Najintenzívnejšími kupujúcimi produktov na grilovanie sú rodiny s tínedžermi, ktorých priemerné ročné výdavky sú na úrovni 19 eur. „V rámci širokého portfólia produktov na grilovanie nakupuje najviac domácností grilovacie korenie a marinády. Aspoň raz ročne si ich domov z obchodu prinesie polovica domácností. Grilovacie korenie alebo marinády nakupujeme spravidla raz za štvrťrok. Grilovacie koreniace zmesi pritom prevládajú nad nákupmi marinád,“ hovorí Nina Páleníková.
Na druhom mieste v rámci produktov na grilovanie skončilo mäso a mäsové výrobky na gril. Podľa počtu kupujúcich sú na treťom mieste v obľúbenosti syry na grilovanie. V obchode po nich siaha aspoň raz ročne tretina slovenských domácností. Typická domácnosť nakupuje syry na grilovanie raz za štyri mesiace a ročne na ne minie približne 11 eur. Najviac domácností oslovujú k nákupu tvrdé syry na gril typu oštiepok alebo halloumi a mäkké plesňové syry typu camembert.
Sezóna sa predlžuje
V kategórii omáčok na grilovanie zaznamenala agenúra NielsenIQ počas roka 2021 mierny rast tržieb. „V roku 2021 sa predalo viac ako 10,6 milióna kusov balení omáčok. Tržby dosiahli úroveň 15 miliónov eur a oproti minulému roku 2020 rástli o 0,7 percenta. Avšak v porovnaní s rokom 2019 pred pandémiou tržby narástli až o 22,3 percenta,“ uvádza Júlia Klukanová. Najpredávanejším typom obalu v kategórii omáčok je plechovka, ktorá tvorí 55,2 % z tržieb. Nasleduje sklenená dóza so skrutkovacím viečkom s podielom 39 % a ďalej nasleduje napríklad kartón tetrapak, rolka či fľaška.
Práve sklenená fľaška je pritom obal, v ktorom sa predáva najúspešnejší grilovací produkt z portfólia spoločnosti F. W. Tandoori. „Sladká chilli omáčka thajskej značky Exotic Food je už evergreenom každej grilovačky a naši zákazníci sú jej stabilne verní. Jej predaj významne rastie najmä počas grilovacej sezóny, keď sú pre nás zaujímavé aj letákové akcie na túto položku,“ hovorí Adriana Matýsková, obchodná zástupkyňa F. W. Tandoori.
Letákové akcie však nie sú jediná možnosť, ako podporiť predaj produktov určených na grilovanie. „Predaj koreninových výrobkov na grilovanie značne ovplyvňujú aj sociálne siete a online médiá. V dnešnej dobe tieto prostriedky komunikácie patria medzi najdôležitejšie a spotrebiteľov ovplyvňujú aj pri výbere nakupovaných potravín. Úspešne využívame Facebook a Instagram, kam pridávame rôzne tipy a recepty s našimi výrobkami. Samozrejme, nebude to inak ani počas grilovacej sezóny, ktorá sa čoskoro začne,“ avizuje Karen Dombiová zo spoločnosti Johann Kotányi, ktorá grilovaciu sezónu považuje za jednu z troch najsilnejších sezón roka.
Dôvodom môže byť sčasti aj fakt, že grilovacia sezóna sa každý rok predlžuje. Veď už koncom marca sa v mnohých oblastiach Slovenska šplhali teploty na úroveň 20 stupňov Celzia, čo je priam ideálna pozvánka na vonkajšie posedenie pri grile. „Štandardne začíname výrobu špecialít určených na grilovanie v apríli a končíme v priebehu septembra. Griluje sa aj mimo tejto sezóny, ale ponuka už nie je taká široká,“ hovorí Michal Tkadlec.
S konštatovaním, že sezóna sa predlžuje, súhlasí aj Mojmír Klešč z Tauris Group, no upozorňuje na to, že do veľkej miery posledné dve sezóny ovplyvnila aj pandémia covidu-19, keď mali spotrebitelia obmedzené možnosti cestovať a stretávať sa.
„Predlžovanie sezóny vnímame počas posledných dvoch covidových rokov ešte výraznejšie,“ uvádza Jozef Džubakovský mladší. „Zákazníci sa zdržiavajú doma a organizujú grilovačky pre svojich najbližších. Ako pri hudobných festivaloch je najväčším headlinerom počasie, tak to platí aj u nás. Pekné počasie rovná sa dlhšia grilovacia sezóna,“ uzatvára.
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk