
Cieľom dm v kampani na rok 2022 je neustála prezentácia nových myšlienok a inšpirácia k novému, a to prostredníctvom umenia. Motto sprevádzajúce projekt znie: „Odlišnosti tvoria rozmanitosť a krásu života“. Práve teraz sa zákazníci dm, ale aj okoloidúci môžu nechať inšpirovať veľkoplošnou maľbou, tzv. murálom.
Maľbu možno vidieť na Rajskej ulici v Bratislave, ručne maľovaný výklad predajne v Nitre a ďalšie polepy výkladov vychádzajúce z tejto maľby sa nachádzajú na predajniach v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach. Autorkou ilustrácií je Sasha Chagina.
„dm dlhodobo inšpiruje svojou rôznorodou ponukou, kvalitnými službami, ako aj zmysluplnými aktivitami. Preto sa veľmi tešíme z tohtoročnej kampane, keďže naše dlhoročné aktivity rozvíja a nadväzuje na ne. To, čo je na tejto kampani nové, je spracovanie myšlienky inšpirácie, pretože sa nezameriava na výsledok, ale hľadá jej zdroje. V tomto prípade v umení, ktoré je veľmi rôznorodé a jeho vnímanie je vždy subjektívne. Tak ako je umenie rôznorodé, tak aj možnosti inšpirácie sú vo svojej podstate bez obmedzení. A my aj naďalej budeme ľudí inšpirovať – nielen svojimi aktivitami, ponukou, službami, ale aj týmito výnimočnými maľbami,“ povedala Janka Poláčková, prokuristka spoločnosti dm drogerie markt.
Čo nás, ľudí, robí krásnymi?
Autorkou ilustrácie murálu, ako aj jej adaptácií na jednotlivé výklady je Sasha Chagina. Ilustrátorka pôvodom z Ruska, dlhodobo žijúca v Prahe a pôsobiaca aj na Slovensku. Názov murálu je otázka Čo nás, ľudí, robí krásnymi? Vyjadruje silu inšpirácie ako jedného z aspektov ľudskej podstaty a pomáha nám navzájom sa učiť a rásť.
Symbolika, ktorá vychádza z murálu
Priechod pre chodcov, nad ktorým svieti aj zelené svetlo semafora, vytvára akýsi prechod medzi skutočným a kresleným svetom. Odráža každodenné dianie na ulici. Pri pohľade na murál je tak veľmi jednoduché ľahko sa nájsť v postavách na priechode a stotožniť sa s nimi. „Murálom som chcela ukázať, že ľudia môžu byť rôzni, že môžeme mať rôzne názory, že môžeme vyzerať inak, že sa nám môžu páčiť iné veci a je to o. k. Nemusíme byť rovnakí, aby sme mohli žiť vedľa seba, spolu, pretože práve tie veci, ktoré nás odlišujú, tvoria rozmanitosť života. A v tom je tá krása, vďaka ktorej môžeme spolu tvoriť zmysluplný celok a vzájomne sa inšpirovať a dopĺňať,“ povedala Sasha Chagina.
Spolurealizátorom, ktorý ilustráciu na 21 metrov vysokú a 14,5 metra širokú fasádu namaľoval, je slovenský umelec Ján Wajcko Vajsábel. Na margo murálu povedal: „Na začiatku ma zaujala zmysluplnosť projektu a už na prvý pohľad sa mi zapáčila pracovná verzia ilustrácie, ako ju Sasha pripravila. Keďže mám s nástennými maľbami skúsenosti a fascinujú ma extrémne veľké formáty, ponuku som s nadšením prijal.“
Ako umelecké dielo vznikalo?
Maľba murálu v Bratislave trvala 15 dní, do 11. marca. Jeho celková plocha je 270 m². Na maľbu bolo použitých 60 litrov farieb v 17 odtieňoch a takmer 50 štetcov či valčekov. Na veľkoplošnej maľbe sa nachádza 11 postáv a jeden psík. Najvyššia postava, dievča na kolobežke, je vysoká až 12 metrov.
Umelecké stvárnenie výkladov filiálok a fasád budov sa realizujú aj v ďalších desiatich krajinách – v Rakúsku, Maďarsku, Česku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, Rumunsku, Bulharsku a Severnom Macedónsku.