Dramaticky rastúce ceny potravín sú ornou pôdou pre novovznikajúce potravinárske podvody a falšovanie potravín. Potravinárska komora Slovenska (PKS) vidí ako riešenie reformu úradnej kontroly potravín. Zasiahnuté je najmä verejné stravovanie a ambulantný predaj.
V súčasnosti majú rastúce ceny potravín nepriaznivý dopad na ich kvalitu, čo zapríčiňuje zvyšovanie potravinárskych podvodov. Väčšina nekvalitných produktov končí vo verejnom stravovaní. Z tohto dôvodu PKS vyzýva na reformu úradnej kontroly potravín a presun úradnej kontroly potravín v zariadeniach spoločného stravovania, a to z regionálnych úradov verejného zdravotníctva na regionálne veterinárne a potravinové správy. Na pozore by mali byť aj samosprávy, ktoré sú povinné hlásiť ambulantný predaj príslušným kontrolným orgánom. Tým môžu predchádzať zvyšovaniu potravinárskych podvodov.
Efektívnejšia úradná kontrola môže pomôcť prevádzkam spoločného stravovania
Špecifikom Slovenskej republiky je prerozdelenie kompetencií medzi dva kontrolné orgány: regionálne veterinárne a potravinové správy a regionálne úrady verejného zdravotníctva. Prerozdelenie spôsobuje časové straty pri identifikácii problematických výrobkov a ich následnom stiahnutí z trhu, predovšetkým v zariadeniach spoločného stravovania. Proces vzájomnej komunikácie medzi dvomi orgánmi je zdĺhavý. Zapríčiňuje, že jednotlivé prevádzky, ktoré obdržali problematické produkty, už tieto produkty nemajú ani na sklade, ani na predajni. Hovoríme predovšetkým o potravinách živočíšneho pôvodu (mäso a mliečne výrobky), ktoré spotrebovali zákazníci.
„Prevádzky spoločného stravovania sú skutočnou šedou zónou, čo sa týka kvality, pôvodu a bezpečnosti používaných potravín. Súčasný ekonomický tlak na udržanie prijateľnej ceny podávaných jedál pri náraste cien surovín zvyšuje nebezpečenstvo, že prevádzkovatelia siahnu po surovinách, ktoré nespĺňajú požiadavky na ich bezpečnosť a kvalitu. V záujme ochrany spotrebiteľa je preto kľúčové maximálne zefektívniť úradnú kontrolu,“ uvádza Daniel Poturnay, prezident PKS. Úradnú kontrolu možno zefektívniť prenesením právomocí na regionálne veterinárne a potravinové správy.
Problematický ambulantný predaj
Problém s ambulantným predajom pozorujeme najmä v severných okresoch Slovenska. Dôvodom je, že množstvo produktov dovážame z Poľska. Pri dovoze dochádza k porušovaniu dodržiavania hygienických požiadaviek na prepravu, nie je dostatočne zachovávaný teplotný reťazec a viditeľné sú aj nedostatky v označovaní potravín. Riziko podvodov s potravinami môžu znížiť samosprávy, a to hlásením ambulantného predaja príslušným úradom kontroly.
„PKS všetkým prevádzkovateľom spoločného stravovania ale aj spotrebiteľom odporúča, aby výrobky odoberali od osvedčených dodávateľov a vždy si overili pôvod dodávaných potravín. V tejto neľahkej dobe je rovnako dôležité podporiť dodávateľov potravín zo Slovenska a udržať tak v našej krajine zamestnanosť a pridanú hodnotu,“ uzatvára Daniel Poturnay.