
Ešte sme sa nestihli spamätať z pandémie a už je tu ďalší problém, ktorý bude mať dopad na všetkých z nás, či už ide o o ekonomické, morálne, psychické alebo iné dôsledky. S neistotou je spojená aj zmena spotrebiteľského správania.
V roku 2020, keď naplno prepukla pandémia koronavírusu, sa Slováci snažili realizovať nákupy na jednom mieste, pod jednou strechou a obmedzili frekvenciu nákupov v špecializovaných predajniach (napríklad pekárne). Rok 2022 je však podľa štúdie Shopper Trends 2022 spoločnosti NielsenIQ odlišný v tom, že priniesol posun v zmene spotrebiteľského správania, keďže opäť väčšie percento ľudí nakupuje okrem hypermarketov a supermarketov aj v špecializovaných predajniach, pričom je však tento podiel stále menší ako v období pred pandémiou. Taktiež možno skonštatovať, že vo všeobecnosti chceme pri nákupe šetriť, no ekológia nás nezaujíma.
Ako zmení naše nákupné správanie vojna?
Inflácia, rastúce ceny, úrokové sadzby, ako aj energetická a komoditná závislosť budú vplývať na naše nákupné rozhodnutia. Na ceny základných potravín každodennej spotreby, akou je napríklad pečivo a pekárenské výrobky, vplýva situácia so stúpajúcimi cenami elektrickej energie a plynu intenzívne, čo dolieha na producentov. Výroba v tomto odvetví je totiž energeticky veľmi náročná a po nákladoch na pracovnú silu a suroviny tvoria práve ceny energie tretiu najvýznamnejšiu nákladovú položku. Okrem cien energií ovplyvňuje výrobu aj situácia na Ukrajine, predovšetkým v raste cien pšenice. Pekári vzhľadom na rastúce ceny energií a pšenice, spôsobené dianím východne od Slovenska, začali pristupovať k predčasnému vypovedaniu kontraktov. Aktuálne dohodnuté odbytové ceny totiž nepokrývajú ich výrobné náklady. Rusko je najväčším a Ukrajina štvrtým najväčším vývozcom pšenice na svete. Rusko pritom už v tomto roku obmedzilo export tejto komodity z krajiny o tretinu.
Sucho v Afrike
Ceny aj zásoby pšenice na svetovom trhu podľa neho negatívne ovplyvňuje aj veľmi vážne sucho, ktoré zasiahlo severnú Afriku, región s 205 miliónmi obyvateľov. Severoafrická oblasť zahŕňajúca Egypt, Líbyu, Tunisko, Alžírsko a Maroko patrí k najväčším dovozcom pšenice a obilnín na svete. Sucho, ktoré tam znížilo predpokladané výnosy obilnín o tretinu až polovicu oproti desaťročnému priemeru, prišlo práve v období, keď sú svetové zásoby pšenice vôbec najnižšie za viac ako päť rokov. Ceny pšenice tak budú aj v tomto roku zrejme výraznejšie rásť. Z uvedeného vyplýva, že aj keď nie sme priamo závislí na dovoze z Ukrajiny, vývoj svetových udalostí bude mať a má vplyv na zvyšovanie cien.
Cenová stabilita pre 13 základných potravín
V tejto súvislosti Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podpísalo deklaráciu s predstaviteľmi slovenských obchodníkov o udržaní cenovej stability základných potravín. Pri vybraných položkách by tak reťazce nemali zvyšovať svoju maržu. Ide o samoreguláciu trhu so základnými potravinami, pričom reťazce sa zaviazali, že nebudú umelo zvyšovať svoje marže pri základných potravinách. V praxi to neznamená, že k ich zdražovaniu nemôže dôjsť, ale to, že sa reťazce vzdajú aj dodatočného zisku. Aj keď sa predpokladá rast miezd, čo by malo čiastočne kompenzovať zdražovanie, dá sa predpokladať, že návrat k starým nákupným zvykom zastaví, resp. spomalí aktuálne dianie, s ktorým je spojená veľká neistota.
Ukrajine pomáhajú aj obchodníci
Situácia na Ukrajine nezostala bez reakcie ani medzi obchodníkmi. Slovenskí aj zahraniční obchodníci prichádzajú s rôznymi iniciatívami ako tejto krajine a jej obyvateľstvu pomôcť. Podpora vojnou zmietanej krajiny má u retailerov rôzne formy, či už v podobe špeciálnych produktov, zbierok financií a materiálnej podpory, dobrovoľníctva a pomoci priamo v teréne.
Treba si uvedomiť, že situáciu na trhu ovplyvní aj utečenecká kríza. Na Slovensku sa zdvihla obrovská vlna ochoty pomáhať východným susedom. Tu si však treba uvedomiť, že pomoc vysídleným obyvateľom Ukrajiny bude potrebná aj o mesiac, keď eufória opadne a prídu vážne problémy. Pomoc by preto mala byť spojená s plánom postupnej integrácie a prispôsobovania existujúcej infraštruktúry pre nových obyvateľov.