S trochou nadhľadu by sa dalo povedať, že v minulom roku sa dalo rýchlejšie kúpiť nové auto ako šteňa niektorého z populárnych plemien. Pandémia koronavírusu totiž na dlhé mesiace uväznila ľudí doma, a tak sa okrem mikročipov do notebookov či nových bicyklov stali nedostatkovým tovarom aj domáce zvieratá, predovšetkým čistokrvné psy. Výrobcovia a distribútori krmiva pre zvieratá uvádzajú, že zaregistrovali zvýšený dopyt po svojich produktoch a ich skúsenosti potvrdzujú dáta prieskumných agentúr, ktoré zaznamenali nárast tržieb i predaných objemov v kategórii pet food.
Kým pred rokom štatistiky z trhu s krmivom pre zvieratá za rok 2019 ukázali mierny prepad v objeme predaného krmiva, za ktorý boli zodpovedné nižšie nákupy suchej potravy pre psy, vlani sa všetky sledované kategórie vrátili k rastu. Najrýchlejším tempom rástla potrava pre mačky, kde spoločnosť NielsenIQ v sledovanom období od mája 2020 do apríla 2021 zaznamenala medziročný nárast tržieb o 16 % a medziročný nárast objemu predaja o 11,9 %. Aj psy, ktoré na Slovensku zožerú na váhu trikrát toľko ako mačky, sa podpísali pod rastúcu spotrebu. Tržby išli medziročne nahor o 5,7 % a objem predaného krmiva narástol o 4,2 %.
„V tejto chvíli zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne oficiálne údaje, ale nárast počtu domácich zvierat potvrdzujú dva relevantné faktory. V prvom rade je to rastúca cena šteniat – pri niektorých plemenách je to pokojne aj o sto percent – a v druhom rade aj dlhá čakacia doba na šteňatá, ktorá potvrdzuje vysoký dopyt,“ hovorí konateľ spoločnosti Pučálka krmiva Martin Pučálka. Je preto veľmi pravdepodobné, že vzhľadom na rastúci počet psov a mačiek v domácnostiach bude v budúcnosti narastať aj spotreba krmiva.
Rastúce objemy a tržby potvrdzujú aj dáta medzinárodnej spoločnosti zameranej na prieskum trhu Euromonitor International. „Obstarávanie domácich zvierat do domácností raketovo rástlo. V roku 2021 vidíme výrazný rast tržieb za potravu pre mačky, a to predovšetkým vďaka maškrtám,“ píše vo svojej správe. Mierny rast čísel agentúra zaznamenala na Slovensku aj pri krmive pre ostatné zvieratá, napríklad tržby za potravu pre vtáky narástli o 4 % a dosiahli hranicu 100-tisíc eur za rok.
Výdavky rastú rýchlejšie
Okrem všeobecného nárastu počtu domácich zvierat, ktorý pandémia koronavírusu urýchlila, je dlhšiu dobu na trhu prítomný ďalší trend – takzvaná premiumizácia krmív. Časy, keď psy dostávali len zvyšky od kuchynského stola a mačky boli odkázané na to, čo si ulovia, sú v drvivej väčšine prípadov už dávno preč. Čoraz viac spotrebiteľov začína viac než na cenu krmiva dávať pozor na jeho zloženie. To sa v konečnom dôsledku odráža aj na hodnote nákupov.
„V porovnaní s rýchloobrátkovým tovarom celkovo výdavky domácností na nákup krmiva pre domácich miláčikov rástli nadpriemerným tempom. Nárast ťahali predovšetkým vyššie výdavky počas jedného nákupu, zatiaľ čo počet nákupov sa medziročne znížil,“ hodnotí konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Nina Páleníková dáta za obdobie od apríla 2020 do marca 2021.
Ako pokračuje, typická slovenská domácnosť nakupuje krmivo pre zvieratá v priemere raz za 16 dní a ročne naň minie 102 eur. „Najintenzívnejšími kupujúcimi krmiva pre domácich miláčikov sú rodiny s tínedžermi – tieto domácnosti naň minú ročne 117 eur. V týchto domácnostiach sme zároveň pozorovali najvýraznejšie zvýšenie výdavkov na tento sortiment v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka,“ pokračuje Nina Páleníková.
Pri rozdelení krmiva podľa formy stále dominuje suché krmivo, teda predovšetkým granuly. Agentúra GfK uvádza, že typická domácnosť nakúpi v priemere desať balení suchého krmiva ročne, čo predstavuje 34 kilogramov potravy. Spoločnosť NielsenIQ, ktorá zbiera dáta predajcov, však upozorňuje, že suché psie krmivo zaznamenalo medziročný pokles. „Tento negatívny trend však nemusí znamenať absolútny pokles predajov v tomto segmente, ale skôr postupné presúvanie predajov do alternatívnych kanálov, predovšetkým do online obchodov,“ hovorí konzultantka NielsenIQ Rita Vachková. Toto vysvetlenie potvrdzuje marketingová manažérka značky Purina Nestlé pre Česko a Slovensko Linda Malíšková, ktorá hovorí, že popri zrýchľovaní rastu na trhu s krmivami zaznamenali v poslednom čase výrazný nárast predaja cez internet.
„Naopak, najrýchlejšie rastúcim krmivom v maloobchode sú tekuté mlieka pre mačky, ktoré narástli o 43,3 percenta, a pochúťky pre mačky s rastom 39 percent, rovnako ako aj psie pochúťky, ktoré narástli o 18,2 percenta. Rýchle tempo rastu pochúťok pre psy a mačky je dlhodobý trend, našich štvornohých miláčikov takto odmeňujeme a doprajeme im,“ hodnotí Rita Vachková z NielsenIQ.
Zákazník chce kvalitu
Za rýchly rast kategórie pochúťok a maškŕt je do veľkej miery zodpovedný aj trend humanizácie domácich zvierat. Ľudia sa už na ne nepozerajú len ako na zvieratá, ale stále viac ich vnímajú ako plnohodnotných členov domácnosti. Na rýchly rast kategórie maškŕt pre zvieratá sa rozhodla zareagovať aj spoločnosť Tauris, ktorá donedávna pôsobila výhradne v segmente mäsových výrobkov. Začiatkom mája tohto roka však firma oznámila, že sa púšťa do novej kategórie a na trh uviedla žuvacie maškrty.
„Myšlienka vytvorenia produktov pre našich domácich miláčikov súvisí s činnosťou našej rozrábky čerstvého mäsa a využitia všetkých častí bravčového mäsa. Rovnakú kvalitu si zaslúžia aj naši štvornohí priatelia, pre ktorých uvádzame na trh sušené stopercentne prírodné žuvacie pochúťky, ktoré prospejú aj ich chrupu. Bravčové sušené dobroty rovnako uspokoja aj majiteľov psov, ktorí požadujú pre svoje zvieratá plnohodnotnú potravu a čoraz vyššiu kvalitu z prírodných zdrojov,“ oznámil generálny riaditeľ Tauris Group Richard Duda.
Na pochúťky pre psy a mačky sa špecializujú aj ďalší výrobcovia. Okrem toho, že maškrty sú pre zvieratá lákavým spestrením bežnej stravy, nezanedbateľný je aj ich vplyv na zdravie. „Minulý rok sme na trh uviedli dentálnu pochúťku pre psy a tento rok v máji rovnaký produkt aj pre mačky. Chrumkavá pochúťka čistí aj zle dostupné zuby a obmedzuje tvorbu zubného kameňa,“ vysvetľuje Linda Malíšková.
Popri dôraze na čo najkvalitnejšiu prípravu krmiva, či už vlhkého, alebo suchého, však upozorňuje aj na to, že skôr ako na čo najväčší podiel mäsovej zložky je potrebné sa pri výbere krmiva zamerať na vyvážené zloženie. „Ak by ste totiž mačku kŕmili iba prvotriednym mäsom, neprežila by,“ hovorí Linda Malíšková. Martin Pučálka k tomu dodáva, že v niektorých prípadoch do hry prichádzajú aj ekonomické faktory. „Pri konzervách používame výhradne kuracie či morčacie prsia a filety z lososa. Ale viete si predstaviť, koľko by stálo balenie granúl, ak by tam boli výhradne prsia? Tam používame rôzne odrezky. Z pohľadu výživy však nie je dôležité, z akej časti mäso pochádza, ale skôr to, v akých podmienkach zvieratá žili,“ konštatuje.
Nákupy vo veľkých obchodoch
Okrem vyváženého zloženia krmiva a vysokého obsahu kvalitných surovín by podľa odborníkov nemali spotrebitelia podceňovať ani nákupné kanály. Vo všeobecnosti platí, že čím špecializovanejší obchod, tým väčšiu istotu kvality zákazník dostane. Dáta prieskumných agentúr však ukazujú, že v tomto ohľade spotrebitelia stále preferujú skôr veľkoformátové predajne. „Na Slovensku sa krmivo pre psy a mačky nakupuje predovšetkým v hypermarketoch a supermarketoch, ktoré generujú 60 percent tržieb v tejto kategórii,“ hovorí konzultantka agentúry NielsenIQ Rita Vachková.
Upozorňuje však na to, že do istej miery sa dôležitosť nákupných kanálov mení podľa druhu krmiva. Napríklad drogérie v celej kategórii tvoria len 6 % tržieb, ale maškrty pre mačky tu nakupuje viac ako pätina zákazníkov, mlieko pre mačky dokonca viac ako tretina zákazníkov. Cestou väčších reťazcov sa rozhodla vydať aj firma Tauris pri svojich psích maškrtách, ktoré sú aktuálne zalistované v sieti predajní Fresh a v 76 podnikových predajniach Mäsiarstva u Býka.
Významnú úlohu v kategórii krmiva pre psy a mačky hrajú aj vlastné značky obchodníkov. Podľa NielsenIQ sa privátne značky podieľajú takmer na polovici tržieb a z hľadiska objemu tvoria až 64 % predaného krmiva. Zaujímavý trend si všíma agentúra GfK, ktorá uvádza, že krmivo špeciálne určené pre šteňatá a mačatá v obchodoch nakupuje 16 % domácností. „Bolo to práve krmivo označené ako ‚junior‘, ktoré počas posledných 12 mesiacov rástlo vo výdavkoch domácností najdynamickejšie v porovnaní s ostatnými druhmi výrobkov,“ uzatvára konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Nina Páleníková.
Peter Kapitán, peter.kapitan@atoz.sk