Ekologický prístup k výrobe drogérie sa dá pozorovať v dvoch smeroch. Na jednej strane je to uprednostňovanie prírodného zloženia, respektíve použitie takých ingrediencií, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Na druhej strane je to zmena balení produktov, ktoré sú plne recyklovateľné a vedú k vzniku menšieho množstva odpadov. Ide o dlhodobý trend, na ktorý nemala zásadný vplyv ani pandémia. Zákazníci ekodrogériu vyhľadávajú čoraz častejšie a výrobcovia pracujú na tom, aby bolo ich portfólio zelenšie.
Zloženie produktov a ich vplyv na ľudské zdravie i životné prostredie zaujíma spotrebiteľov nielen pri potravinách, ale čoraz viac aj pri drogérii. Trend ekológie v starostlivosti o telo a domácnosť sa začal už dávnejšie. Spočiatku ho reprezentovali lokálne predajne s čapovanou drogériou či malí výrobcovia, ktorí sa pustili do produkcie výrobkov na prírodnej báze. Reagujú však aj veľké značky, ktoré zaraďujú do portfólia zelenšie výrobky. Na vlnu naskočili aj viaceré siete supermarketov, ktoré vo vybraných prevádzkach ponúkajú zákazníkom možnosť načapovať si drogériu do opakovane použiteľných nádob.
Napriek tomu, že zákazníci počas koronakrízy dávali väčšinou prednosť osobnému bezpečiu pred vplyvom zakúpených produktov na životné prostredie, trendu ekológie to nijako neublížilo. Spoločnosť Unilever uvádza, že rastúci a veľmi populárny ekosegment vplyvom pandémie Covid-19 síce čiastočne oslabol, no narastajúci záujem o zelenšie produkty je dlhodobým trendom a je stále relevantnejší. „Možno preto na trhu aj napriek pandémii vidieť novinky v rámci udržateľného segmentu. Prejavuje sa to naprieč celým portfóliom čistiacich a stále viac aj pracích prostriedkov,“ hovorí Magdalena Leimerová, Sustainability & Communications Lead spoločnosti Unilever pre Česko a Slovensko. Zároveň pokračuje, že po krátkom pandemickom prerušení rastu už pozorujú návrat k stavu pred krízou.
Minuloročná covidová kríza nemala negatívny vplyv na celkové výsledky spoločnosti Tierra Verde. Zamiešala však mixom produktov i kanálov, ktorými sa dostáva k zákazníkom. „Bezprostredne po vypuknutí pandémie sme zaznamenali skokový nárast dopytu po čistiacich a pracích prostriedkoch, na ktorý sme zareagovali rozšírením portfólia o dezinfekčné prostriedky. Súčasne sa nám dopyt prelial z kamenných predajní do e-commerce kanálu a na náš e-shop,“ vysvetľuje CEO a komerčný riaditeľ spoločnosti Rostislav Brzobohatý s tým, že napokon to bol pre firmu najúspešnejší koniec roka v histórii.
Ako pokračuje, začiatok tohto roka bol v znamení pozvoľného návratu zákazníkov do kamenných predajní, ktorý bol však oveľa pomalší, než dúfali. „Zatiaľ čo moderný retail a e-commerce sa v tejto chvíli vyvíjajú podľa očakávaní, na reakciách nezávislých obchodníkov vidieť opatrnosť. Tá sa prejavuje tým, že od začiatku roka vzniklo menej nových špecializovaných predajní, než to bolo v minulých rokoch, ale tiež v nižších objemoch objednávok tých existujúcich,“ hovorí Rostislav Brzobohatý. Zároveň však verí, že ide o dočasný stav, ktorý sa v nasledujúcich mesiacoch narovná a rast špecializovaných predajní bude pokračovať.
V sieti dm drogerie markt dlhodobo rastú ekologické varianty produktov rýchlejším tempom ako ich konvenčné náprotivky. „Za minulý rok vzrástli tržby dm drogerie markt za ekodrogériu o 40 percent. Keďže tento rok bol veľmi špecifický, najväčší rast vygenerovali analogicky k bežným výrobkom čistiace prostriedky. Stabilný ostal záujem o pracie prostriedky a ručné umývanie riadu,“ vysvetľuje sortimentná manažérka siete Mária Šimonovičová. Jediným segmentom, kde negatívne pocítili vplyv pandémie, boli plniace stanice. Tým, že sú umiestnené väčšinou v nákupných centrách, kde bol minimálny pohyb potenciálnych zákazníkov a zároveň je tam potrebná ručná manipulácia, napriek zabezpečeným dodatočným hygienickým opatreniam záujem o túto formu predaja výrazne poklesol. „Predpoklad, že ekodrogéria pandémiou utrpí nebol na mieste a v dm sa nepotvrdil,“ zdôrazňuje.
Spoločnosť Zenit Čáslav má vo svojom portfóliu už od roku 2014 ekologický rad širokej škály produktov určených na upratovanie celej domácnosti a registruje zvýšený záujem spotrebiteľov. Najpredávanejším výrobkom z radu je prostriedok na toalety nasledovaný čističmi na podlahy a riady. „Šetrný prístup k životnému prostrediu je jedným z trendov súčasnosti, a to nielen v kategórii upratovania. Vyšší záujem tak evidujeme o našu špongiovú handričku, ktorá je ako jedna z mála handričiek na trhu plne biologicky rozložiteľná,“ vysvetľuje marketingový manažér spoločnosti Freudenberg Home and Cleaning Solutions Jiří Krechler.
V rámci čistiacich prostriedkov Cillit Bang z portfólia spoločnosti Reckitt existujú dva ekologické varianty, ktoré používajú prírodné ingrediencie a ich obaly majú vyššiu mieru recyklovateľnosti. „Vo všeobecnosti sa týmto produktom darí dobre a v odpredajoch rastú,“ potvrdzuje brand a trade marketingová manažérka spoločnosti Kateřina Krestová. Ako pokračuje, konkurencia v tomto smere rastie, no predajná hodnota jednotlivých značiek je diskutabilná. Avšak podľa jej slov koronakríza napriek očakávaniam ekotrend nepoškodila.
Podiel je relatívne nízky, ale rast zaujímavý
Pandémia sa na kategóriách drogistických produktov nepodpísala rovnako. Ukazujú to dáta spoločnosti RetailZoom za obdobie od júna 2020 do mája 2021 z vybraných drogérií Teta, dm a 101 Drogerie. V rámci čistiacich prostriedkov do domácnosti tvoria zelené produkty približne 3 % všetkých predajov v hodnote. „Medziročne zaznamenali predaje ekosegmentu pokles o 13 percent v hodnote a 6 percent v objeme. Najviac predajov generujú ekočističe v segmente univerzálnych čistiacich prostriedkov,“ vysvetľuje konzultantka spoločnosti Viviana Kučerová s tým, že najobľúbenejšou značkou je u zákazníkov značka Frosh, populárnymi sú aj Green Shield, Christee, Biobaza, Yellow&Blue a Seventh Generation.
Predaje ekologických pracích prostriedkov, ktoré sa najčastejšie predávajú vo forme gélu, medziročne klesli o 1 %, v objeme, naopak, narástli o 2 %. Avšak zelené aviváže dokázali medziročne narásť o 17 % v hodnote a 9 % v objeme. Zaujímavé rasty v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zaznamenali aj prostriedky na ručné i automatické umývanie riadu. V hodnote si v prvom prípade polepšili o 1,4 % a v druhom prípade o 8 %. „Najobľúbenejšou značkou je v slovenských drogériách Feel Eco,“ dodáva Viviana Kučerová.
Ekologický trend je jasne daný, ale je ťažké definovať, o akú veľkú skupinu ekozákazníkov na Slovensku aktuálne ide, pretože zatiaľ neexistujú relevantné štatistiky. Z predajných dát sa však dá čo-to vyčítať. „Z našich interných údajov vieme, že z celej skupiny zákazníkov, ktorí za minulý rok nakúpili v dm drogériu pre domácnosť (pracie, čistiace prostriedky, papier a podobne), desať percent nákupov zahŕňalo aj ekologický produkt. V absolútnom vyjadrení hovoríme o skoro milióne nákupov,“ vyratúva Mária Šimonovičová.
Marketingová manažérka spoločnosti Zenit Čáslav Michaela Málková hovorí, že z ich pohľadu zelené produkty nakupujú predovšetkým rodiny s malými deťmi alebo domácnosti či inštitúcie, ktoré majú k dispozícii vlastné čističky odpadových vôd. Tradičné čistiace prostriedky zas majú svoje stále miesto hlavne medzi staršími zákazníkmi. „Stále sa medzi zákazníkmi nájde skupina, ktorá preferuje tradičné produkty, ale evidujeme čoraz väčší záujem o trvanlivé produkty, ktoré nevyžadujú použitie chemických čistiacich prostriedkov alebo produkty z recyklovaných plastov,“ uvádza Jiří Krechler.
Cenové rozdiely sa postupne stierajú
Medzi spotrebiteľmi prevláda názor, že za ekologické produkty si musí zákazník priplatiť. Aj na túto skutočnosť sa však dá nazerať viacerými pohľadmi. „Cena našich ekologických produktov je nepatrne vyššia než tých tradičných, ale i napriek tomu patria k našim bestsellerom. Je to tým, že sa používajú iné suroviny, parfumy, do ceny ďalej vstupujú i rôzne testy a ekocertifikácie,“ vysvetľuje Michaela Málková. Ako pokračuje, všetky ich výrobky z radu Real green sú v súlade s ekocertifikáciou, ale vzhľadom na meniace sa podmienky jej udeľovania má toto označenie iba časť z nich.
Jiří Krechler hovorí, že vyššia cena týchto produktov je hlavne z dôvodu potreby náročnejších alebo často aj menej dostupných vstupných materiálov a zložitejších technológií použitých pri spracovaní vstupných recyklovaných materiálov i pri následnej výrobe. „Na prvý pohľad sa môže zdať cena vyššia, ale udržateľné produkty sú veľmi trvanlivé a je možné ich opakovane prať, takže z dlhodobého hľadiska sú ekonomicky výhodné. Okrem toho mnoho z nich dokáže povrchy vyčistiť aj bez chemických prostriedkov, takže človek ušetrí peniaze aj na menšej spotrebe detergentov,“ tvrdí.
Premisa, že cenovka pri zelených výrobkoch je dramaticky vyššia ako pri bežných, platila hlavne v minulosti. Dnes sa tieto rozdiely podľa Márie Šimonovičovej aj pod vplyvom rastu dopytu postupne stierajú a nie sú už také výrazné. „Aj vďaka priaznivému ekonomickému vývoju a rastu životnej úrovne (z dlhodobého hľadiska bez ohľadu na posledný rok) sú zákazníci do istej miery ochotní zaplatiť viac za ekologický výrobok,“ vysvetľuje s tým, že to však platí len za predpokladu, ak majú naplnené základné potreby.
Mnoho zákazníkov by totiž chcelo byť ekologickými, ale ich rozpočet im to nemusí dovoliť. „Ekologické správanie nesmie byť privilégiom horných vrstiev spoločnosti. Je výzvou pre vývoj, výrobu aj distribúciu robiť ekologické výrobky dostupné pre čo najširší okruh spotrebiteľov,“ hovorí Mária Šimonovičová. Sieť dm preto ponúka vo svojom portfóliu ekologický rad výrobkov Denkmit Nature a nedávno priniesla ešte o stupeň vyšší rad Pro Climate, ktorý ponúka ekologické výrobky naprieč niekoľkými tovarovými kategóriami a ktorý je podľa slov sortimentnej manažérky stále cenovo dostupný.
Prírodnejšie portfólio i menej odpadu
Výrobcovia reagujú na zelený trend rozširovaním portfólia o produkty, ktoré sú k životnému prostrediu šetrnejšie. „Či už ide o recyklované obaly, alebo prírodnejšie zloženie niektorých výrobkov, a to postupne u všetkých našich značiek, ako Cif, Surf, Coccolino, Coccolino Care alebo Savo na pranie,“ vymenúva Magdalena Leimerová. Spoločnosť prešla minulý rok pri niektorých radoch na plastové fľaše z 50 – 100 % recyklovaného plastu. Pracie gély majú od tohtoročného apríla vo svojich obaloch minimálne tretinu recyklovaného plastu. Okrem toho značka Cif vstupuje do segmentu prípravkov do umývačky riadu. „Nedávno sme uviedli na trh nový rad týchto prípravkov, ktorý spĺňa požiadavku veľmi vysokej účinnosti na umývacie schopnosti a zároveň je šetrnejší k životnému prostrediu,“ uvádza Magdalena Leimerová. Nie všetky produkty spoločnosti Reckitt sú eko, ale spoločnosť priebežne pracuje na tom, aby znižovala ich vplyv na životné prostredie. Napríklad sa zaviazala, že do roku 2025 bude v plastových obaloch 25 % recyklátu.
Spoločnosť Zenit Čáslav vlani uviedla na trh nový rad Skutočne prírodný Real, vyrobený iba z ingrediencií, ktoré sa vyskytujú v prírode. Neobsahuje tak žiadne tenzidy, konzervanty, zahusťovadlá ani parfumy. „Vďaka investíciám do novej šetrnejšej technológie na výrobu PET obalov sa nám podarilo znížiť spotrebu elektrickej energie a využiť šetrnejší materiál na tvorbu obalov,“ hovorí Michaela Málková s tým, že v ekologickom rade pripravujú ďalšie novinky, ktoré uvedú na trh do konca tohto roka. „Tento rok sme ako novinku uviedli na trh mikrohandričku vyrobenú zo stopercentne recyklovaných vlákien a je to veľký posun v téme udržateľnosti. Táto handrička má všetky vlastnosti ako aj klasické mikrovlákno, ale na výrobu jedného kusa handričky sme použili jednu pollitrovú plastovú fľašu,“ dodáva Jiří Krechler.
Tatiana Kapitánová, tatiana.kapitanova@atoz.sk