Spotrebiteľské ceny sa oproti máju 2021 zvýšili o 0,6 %, o čom informoval Štatistický úrad SR. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi ide o neprehliadnuteľné zrýchlenie tempa zdražovania. Inflácia sa priblížila k úrovni troch percent, na ktorej sa nachádzala tesne pred vypuknutím pandémie. Analytička Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company vysvetlila, aký dopad bude mať situácia na rast cien tovarov a služieb.
Potraviny a nealkoholické nápoje sú dôležitou položkou spotrebného koša. Slováci nakupujú potraviny denne a z ich rodinných rozpočtov im nákupy v potravinách ukrajujú približne pätinu. Zvyšovaniu cien potravín na Slovensku ale nasvedčovali viaceré indikátory, ktoré sú zväčša predzvesťou vývoja cien potravín aj na pultoch v našich obchodoch. Ide nielen o vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, ale aj vývoj indexu FAO (svetového indexu cien potravín), ktorý v posledných mesiacoch dosahoval rekordne vysoké úrovne.
Zákazníci si priplatili najmä za zeleninu, oleje a nealko nápoje
V júni si Slováci medziročne priplácali za alkoholické nápoje a tabak a to o 8,3 %. Dôvodom boli tabakové výrobky, ktoré si nárast cien o vyše 16 % pripísali na svoje konto kvôli vyššej spotrebnej dani. Po piatich mesiacoch poklesu cien zdraželi na medziročnej báze aj potraviny a nealkoholické nápoje a to významných 1,4 %. Medziročne platili zákazníci v obchodoch viac najmä za zeleninu o 7,9 %, oleje a tuky o 7,0 % a taktiež aj za nealko nápoje o 2,8 %. K medzimesačnému nárastu cien tovarov a služieb neprehliadnuteľne prispeli aj vyššie ceny v oblasti reštaurácií a hotelov, konkrétne o 0,9 %, o čom informovala Eva Sadovská.
Prečo ceny potravín stúpajú?
„Dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. Pri cenách potravín je vždy kľúčové počasie, s dopadom na úrodu – najmä rastlinného pôvodu. Neprospieva príliš veľké sucho a ani to, keď ho vystrieda prívalový dážď. Stav úrody sa vždy premietne do vývoja cien agrokomodít na svetových trhoch a skôr či neskôr sa to ukáže aj na cenovkách v obchodoch u nás. Veľkú rolu zohráva aj pandémia. Tá postihla počas prvej aj druhej vlny krajiny rôznym spôsobom. Spoločným ukazovateľom nielen viac postihnutých krajín bol problém s pracovnou silou. Obmedzenia na hraniciach spôsobili nedostatok pracovnej sily zo zahraničia, problém ale mohol byť aj s pracovnou silou v krajine kvôli šíreniu ochorenia. Ďalším dôvodom je rastúca cena ropy a pohonných látok. Potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť. Problém nevidíme ani na strane dopytu po potravinách. Ľudia ich majú kde nakupovať, a rovnako to bolo aj počas pandémie, no ukazuje sa, že ich majú aj za čo nakupovať,“ vysvetľuje Eva Sadovská.
V prípade mäsa svoju rolu stále zohráva africký mor ošípaných. Naši potravinári a obchodníci ale upozorňujú aj na opatrenia štátu – na vyššie príplatky za nadčasy a prácu cez víkend či vyššiu minimálnu mzdu. Rast takýchto nákladov sa často odráža na cenovkách potravín v obchodoch. Obchodníci upozorňujú zároveň aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení v súvislosti s pandémiou.
Čo nás čaká najbližšie mesiace?
Kým v januári dosahovala inflácia úroveň 0,7 %, v máji spoľahlivo prekročila 2 % a aktuálne v júni sa už dokonca priblížila k úrovni 3 %. „Tento trend je v súlade s našimi očakávaniami. Celoročnú infláciu pre rok 2021 sme dosiaľ odhadovali na úrovni 1,8 %, ale zrejme už v najbližších týždňoch pristúpime k prehodnoteniu tohto odhadu smerom nahor – bližšie k úrovni dvoch percent. Pod vyššiu cenovú hladinu sa tento rok podpisuje najmä drahší tabak v dôsledku zvýšenej spotrebnej dane a taktiež pohonné hmoty v dôsledku vyšších cien ropy na svetových trhoch. Platiť ale budeme viac v nasledujúcich mesiacoch aj za potraviny,“ uvádza Eva Sadovská.
Surovinová kríza ako dopad pandémie
Nielen na Slovensku sa pomaly ale iste etabluje pojem „surovinová kríza“. Počas posledných týždňov a mesiacov sa hovorilo o nedostatku surovín a vstupných materiálov potrebných pre ďalšie spracovanie. Ide napríklad o stavebníctvo, automobilovú výrobu, ale aj iné priemyselné odvetvia. Dopyt po týchto surovinách, dlhá čakacia lehota či oneskorená finalizácia mnohých produktov tak môže na trhu spôsobiť pretlak dopytu nad ponukou, čo sa môže podpísať pod zdražovanie. „Globálny nedostatok surovín je ovplyvnený pandémiou Covid-19. Tá už vyše roka ovplyvňuje výrobu a systém dodávateľských reťazcov. Slovensko je veľmi otvorenou ekonomikou s vysokým vývozom, ale aj dovozom, vrátane vstupných materiálov. Vývoj teda závisí od toho, ako zvládneme pandémiu nielen u nás, ale ako tomu je aj vo svete, do ktorého vyvážame, ale z ktorého aj dovážame. A k tomu tu máme rastúci dopyt Činy, ktorý má snáď dopad na všetky oblasti ekonomiky, vrátane rastúcich cien,“ dopĺňa Eva Sadovská.