
Reťazec Tesco na Slovensku spustil pilotný projekt zberného automatu umožňujúceho vrátenie PET fliaš a plechoviek. Nachádza sa v meste Senec v hypermarkete Tesca.
Tesco očakáva, že sa každý deň podarí vyzbierať stovky PET fliaš a plechoviek. Zberný automat spúšťa reťazec v predstihu pred zavedením povinného zálohovania PET fliaš a plechoviek. Reťazec navyše za každú odovzdanú plastovú fľašu alebo plechovku do zberného automatu podporí výsadbu zelene a revitalizáciu zelených plôch sumou piatich centov.
„Som veľmi hrdý, pretože Tesco dnes na Slovensku spúšťa dôležitý projekt potvrdzujúci naše silné záväzky v oblasti trvalej udržateľnosti. Pilotný projekt zberného automatu nám pomôže pripraviť sa čo najlepšie na spustenie systému povinného zberu nápojových obalov od januára 2022. Aj vďaka projektu v Senci chceme do budúcnosti čo najlepšie nastaviť fungovanie zálohovania PET fliaš a plechoviek tak, aby bolo predovšetkým motivujúce pre zákazníkov. Uvedomujeme si význam ich participácie, a preto vopred jedno veľké ďakujem každému zákazníkovi, ktorý sa rozhodne automat využiť. Veľmi ma teší, že práve vďaka tomuto zelenému projektu podporíme zveľadenie zelene v meste Senec,“ hovorí Martin Kuruc, CEO Tesca na Slovensku.
Zákazníci budú môcť vrátiť i sklené fľaše
Automat bude fungovať v takzvanom duálnom móde – zbierať tak bude nielen plastové PET fľaše a plechovky, ale zákazníci budú môcť vrátiť aj sklené fľaše a získať vratnú zálohu, tak ako boli zvyknutí doposiaľ.
„Vítame všetky aktivity, ktoré pomáhajú chrániť prírodné zdroje našej planéty. Veľmi si vážime podporu nášho partnera, spoločnosti Tesco, ktorý v Senci dlhodobo pôsobí. Máme radosť, že sa Tesco rozhodlo podporiť rozvoj zelene v Senci, a sme radi, že svoj prvý zberný automat aj na PET fľaše a plechovky nainštalovalo práve u nás. Ďakujeme a držíme projektu palce, aby bol čo najúspešnejší,“ hovorí primátor Senca Dušan Badinský.
Príprava na očakávané povinnosti budúceho roka
Na Slovensku sa v súčasnosti pripravuje povinný zálohovací systém PET fliaš a plechoviek v zmysle schválenej legislatívy. Systém bude fungovať v podobe takzvaného zálohového modelu – pri kúpe nápoja zaplatí zákazník 15 centov za obal a túto sumu následne dostane naspäť po jeho vrátení. Spustený bude od 1. januára 2022. Správcom zálohového systému bude konzorcium štyroch organizácií: Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Slovenský zväz výrobcov piva a sladu, Slovenská aliancia moderného obchodu a Zväz obchodu Slovenskej republiky. Správca bol vybraný na základe výberového konania, ktoré zorganizovalo Ministerstvo životného prostredia SR.
„Pilotný projekt zálohovaných nápojových obalov, ktorý spoločnosť Tesco v spolupráci s mestom spustila v predstihu zákonných povinností, vnímame ako jasný legitímny signál na čo najefektívnejšiu prípravu na očakávané povinnosti. Zálohový systém má priniesť čistejšiu surovinu na výrobu nových výrobkov, zníženie množstva odpadov, čistejšie životné prostredie,“ uviedla Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Cieľom je nepoužívať viac obalov, než je nevyhnutné
V prípade Slovenska reťazec zo svojich výrobkov vlastnej značky odstránil už 173 ton nerecyklovateľných alebo ťažko recyklovateľných materiálov, čo predstavuje 100 % všetkých takýchto materiálov. „Udržateľnosť našich produktov a obalov berieme veľmi vážne a vždy sa pozeráme na to, aký vplyv má naše podnikanie na životné prostredie. Obaly majú dôležitú funkciu – chránia potraviny pred ich znehodnotením a následným vyhadzovaním do odpadu, nemalo by sa však tak diať na úkor našej planéty. Preto tvrdo pracujeme na tom, aby naše produkty pochádzali z udržateľných zdrojov a aby sme obaly používali naozaj len vtedy, keď je to nevyhnutné. Spoločne s našimi dodávateľmi vo všetkých krajinách, kde pôsobíme, pracujeme na plošnom znižovaní objemu obalového materiálu a zlepšovaní ich recyklovateľnosti,“ dodáva Martin Kuruc.
Cieľom Tesca na Slovensku je, aby nepoužívalo viac obalov, než je absolútne nevyhnutné, a tak sa znížil vplyv plastových obalov na životné prostredie a vytvoril sa systém tzv. uzatvorenej recyklačnej slučky.
Čo sa dá vyrobiť z PET fliaš?
Aj použitý materiál, ktorý prichádza zo spracovaného odpadu, je vhodný na opätovné použitie a prispieva k budovaniu systému tzv. uzatvorenej recyklačnej slučky podľa zásad obehového hospodárstva. Ak sa obaly nedajú recyklovať alebo opakovane použiť, nebudú mať podľa stratégie Plán malých pomocí Tesca v podnikaní reťazca miesto. Čoraz viac výrobcov vo svete dnes už využíva recyklovaný plast na ekologické a dizajnové výrobky. Vlákna získané recykláciou PET fliaš sa využívajú nielen na ďalšie obaly napríklad v kozmetike či potravinárstve, lavičky, detské preliezky, ale aj v nábytkárstve a v módnom priemysle. Na tričko je potrebné spracovať približne desať plastových fliaš, na výplň lyžiarskej bundy je potrebných 15 fliaš. Vybrané produkty F&F, dostupné v obchodoch Tesca, sú vyrobené práve takýmto spôsobom.