
Trend zdravého životného štýlu za uplynulý rok, ktorý poznačila pandémia, zosilnel. Pozornosť spotrebiteľov sa upriamila nielen na domáce varenie, ale aj na zdravotné benefity surovín, ktoré pri ňom používajú. Stále však platí, že zdravé musí byť najmä chutné a dostupné. Rastie záujem o rastlinné výrobky a – počuli ste už o flexitariánoch?
Uvedomenie si hodnoty vlastného zdravia a bezpečia prinútilo spotrebiteľov za uplynulý rok ešte viac sa zamyslieť nad tým, čo konzumujú. Viac času trávia domácim varením a vďaka tomu majú lepšiu kontrolu nad tým, z akých surovín varia. Rovnako získali lepší prehľad o tom, ako sa celkovo stravujú. Myslí si to Anna Buzinkay, marketingová riaditeľka spoločnosti Alfa Bio a značky Lunter. „Z pohľadu zdravia väčšiu rolu začali v stravovaní zohrávať potraviny prirodzene podporujúce imunitný systém a menej prirodzeného pohybu spotrebiteľov zároveň zvýšilo ich nároky na kvalitnú, pestrú a vyváženú dennú stravu, plnú zdraviu prospešných vitamínov, minerálov a iných látok. Sledujú si denný príjem kalórií a dávajú priestor ľahším a zdravším potravinám,“ uvádza a pokračuje, že spotrebitelia si nechcú v súčasnej dobe zaťažovať organizmus éčkami a látkami, ktoré do zdravej stravy jednoducho nepatria. Kamil Varhánek, marketingový riaditeľ spoločnosti Emco, však vidí zaujímavý paradox. Hoci sa zvýšil záujem o potraviny podporujúce zdravý životný štýl, obmedzený pohyb a domáce posedávanie počas pandémie robia snahu spotrebiteľov žiť zdravšie ťažšou.
Podľa analýzy spoločnosti Euromonitor International spotrebiteľov na Slovensku vlani pandémia Covidu motivovala k zlepšeniu kvality konzumovaných potravín a nápojov, takže sa viac zaujímali o zdravý život. To viedlo o vyššiemu dopytu po organických, lokálnych a prirodzene zdravších produktoch. Okrem toho uprednostňovali výrobky obohatené najmä o vitamíny C a D, ako aj produkty posilňujúce imunitu. Keďže v prvej polovici minulého roka sa prejavil nedostatok výživových doplnkov a ich cena vzrástla, mnoho zákazníkov začalo preferovať alternatívy v podobe potravín a nápojov s podobnými vlastnosťami.
K trendom patria aj flexitariáni
Aké majú spotrebitelia požiadavky na zdravé potraviny? „Z trendov, ktoré u slovenských spotrebiteľov už dlhšiu dobu pretrvávajú, možno spomenúť veľký dôraz spotrebiteľov na prírodný pôvod surovín a ich čerstvosť, na čo dbáme aj pri výrobe našich produktov,“ uvádza Anna Buzinkay. Trendom, ktorý pandémia posilnila, je podľa jej slov aj znižovanie spotreby mäsa a mäsových výrobkov u spotrebiteľov, ktorí sa počas pandémie snažia žiť a stravovať zdravšie a pre planétu udržateľnejšie. „Stále rastie počet ľudí, ktorí sa chcú stravovať na báze rastlinných proteínov. Rastie skupina vegánov, ale najmä rastie skupina flexitariánov, ktorí redukujú spotrebu mäsa a doprajú si viac a častejšie bezmäsitú stravu. Toto bude pravdepodobne hlavný trend v tomto roku,“ vysvetľuje Radoslav Gajdoš, obchodný riaditeľ spoločnosti Alfa Sorti.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje spotrebiteľské správanie, je prísne sledovanie lokálneho pôvodu surovín. „Neustále rastie spotrebiteľský dopyt po udržateľnosti výroby produktov, či už cez použité suroviny a ich uhlíkovú stopu, alebo tiež znižovanie množstva obalového odpadu a jeho nahradenie ekologickými alternatívami,“ vymenúva Anna Buzinkay. Témou, ktorá hýbe spoločnosťou pri riešení zdravého životného štýlu, je podľa slov Kamila Varhánka cukor – zákazníci vyhľadávajú potraviny, ktoré sú bez cukru a umelých sladidiel, ale zároveň sú sladké. „Trvalo nám dva roky, pokiaľ sme vyvinuli naše müsli bez cukru, ktoré sú aj chrumkavé a stále chutne sladké,“ prezrádza s tým, že cukor v müsli nahradili vlákninou z koreňa čakanky a na podobnom princípe vytvorili aj kaše a bezcukrové sušienky, ktoré sú na trhu od marca.
Stále rozhoduje jazyk
Ak majú byť zdravé potraviny obľúbené, nie je prekvapujúce, že pri ich výbere je rozhodujúcim faktorom práve chuť. „Nároky spotrebiteľov sa totiž v tomto nemenia a pri výbere zdravej stravy nechcú robiť chuťové kompromisy – aj preto sa pri vývoji nových produktov zameriavame v prvom rade na chuť a čerstvosť,“ uvádza Anna Buzinkay s tým, že všetky zdravotné a ekologické benefity, ktoré potraviny podporujúce zdravý životný štýl majú, chuť dopĺňajú ako „milý bonus“. Z toho majú spotrebitelia nakoniec dobrý pocit nielen v žalúdku, ale aj na duši. „Pri výbere rastlinných produktov hrá významnú rolu aj znalosť značky alebo konkrétneho produktu. Viaceré firmy spustili reklamy. To všetko prispieva k výraznému napredovaniu a rastu tohto trhu,“ uvádza Radoslav Gajdoš.
Okrem parametra chuti sa spoločnosti snažia zákazníkom vyhovieť aj pri požiadavke na jednoduchosť a rýchlosť prípravy zdravších alternatív jedál. „Cieľom je, aby spotrebitelia nemuseli pre zdravú stravu zásadne meniť svoje nákupné a kulinárske návyky a zdravá strava sa tak stala prirodzenou súčasťou ich životov,“ vysvetľuje Anna Buzinkay. Trend zdravého životného štýlu rastie vo všetkých kategóriách a neobišiel pritom ani kategóriu pečiva. „Rastie podiel zákazníkov, ktorí veľmi pozorne čítajú etikety, sú vzdelaní a vedia, ktoré suroviny a prísady sú prínosné pre ľudský organizmus. Naopak, vedia identifikovať prísady, ktoré zo svojho jedálnička vylučujú,“ uvádza Ladislav Ambrovics, výkonný riaditeľ spoločnosti Minit Slovakia. Zároveň pokračuje, že trend zdravého životného štýlu pri pekárenských výrobkoch je o kvásku a dlhom zrení cesta. „Trend ďalej nahráva surovinám ako špaldová múka, prísady z ovsených vločiek, otrúb, zdraviu prospešné semienka, ako sú ľan, slnečnica či sezam,“ vymenúva.
Viac informácií, vyššie nároky
Viac času stráveného doma venujú spotrebitelia aj hľadaniu informácií o zdravom životnom štýle na internete. „Ponuka sa neustále zväčšuje, preto aj zákazník dostáva stále nové informácie. Ten, kto chce a má záujem, sa určite vyzná v zdravej ponuke,“ myslí si Radoslav Gajdoš. Záplava informácií však môže byť pre zákazníkov niekedy aj mätúca. „Kategória zdravých výrobkov sa vyznačuje množstvom informácií, v ktorých môže byť časom problém vyznať sa – najmä ak si informácie z rôznych zdrojov odporujú. Okrem zloženia a éčok treba brať do úvahy aj spôsob výroby,“ tvrdí Anna Buzinkay s tým, že ak je rastlinný výrobok vyrábaný tradičným spôsobom výroby, je to záruka toho, že jeho zdravotné účinky sú už overené na stovkách generácií. „Naším cieľom je ponuku zdravých výrobkov pre spotrebiteľa sprehľadniť cez jasnú a pochopiteľnú komunikáciu najmä na obale viditeľnom v bežnom regáli potravín,” dopĺňa.
Pozitívny vplyv zvýšenia digitalizácie a informovanosti u zákazníkov vníma zase Ladislav Ambrovics. „Spotrebitelia v súčasnosti veľmi dobre rozoznávajú jednotlivé zložky vo výrobkoch, orientujú sa v rozličných druhoch múk, prísad a v konečnom dôsledku aj v éčkových prísadách. V súčasnej dobe bezlaktózových a bezlepkových diét, ako aj rozličných potravinových alergií spotrebiteľ veľmi dobre rozoznáva, čo prospieva jeho organizmu,“ tvrdí. Jeho slová potvrdzuje aj Kamil Varhánek: „Zákazníci, ktorí hľadajú zdravé potraviny, sa učia čítať zloženie a nutričnú hodnotu na zadných stranách obalov. Čítajú fakty a zaujímajú ich množstvá cukru, soli, mastných kyselín, palmového tuku. Časť spotrebiteľov sa zase na obal pozerá aj z pohľadu ekológie. Vedia, kde majú nájsť požadované informácie.“ Okrem údajov na baleniach potravín funguje podľa Radoslava Gajdoša aj odovzdávanie si informácií medzi spotrebiteľmi. „Trend zdravého životného štýlu prináša so sebou zvýšené nároky na vývoj nových výrobkov, čo hodnotíme veľmi kladne, lebo nás to posúva na vyššiu kvalitatívnu a odbornú úroveň,“ dodáva Ladislav Ambrovics.
Do výberu zasahuje aj cena
Na jednej strane chcú spotrebitelia zdravšie potraviny, na druhej strane však aj pri zdravej strave očakávajú cenovú dostupnosť. „Pri rastlinnej strave tak väčšina spotrebiteľov vyžaduje rovnakú cenovú úroveň ako pri bežnej mäsovej a mliečnej strave,“ hovorí Anna Buzinkay. Podľa nej však existuje skupina spotrebiteľov, ktorí k zdravej strave pristupujú systematicky a racionálne – tí sú ochotní najmä cez vnímané funkčné benefity zaplatiť aj vyššiu cenu. Rozdiel v citlivosti na cenu vníma aj Kamil Varhánek. „Záleží na tom, či sa bavíme o extrémnych vyznávačoch zdravej stravy, ktorí nakupujú v iných obchodných formátoch, než sú hyper- a supermarkety, alebo hovoríme o masovej verejnosti, ktorá si je ochotná priplatiť len do určitej miery.“ Jeho slová potvrdzuje aj Radoslav Gajdoš: „Veľa ľudí stále porovnáva ceny a v prípade širšej ponuky podobného sortimentu si radi kúpia lacnejší produkt. Cena patrí medzi rozhodujúce faktory pri výbere stravy.“
Výrobcovia potravín podporujúcich zdravý životný štýl očakávajú, že tento rok spotrebiteľský záujem ešte výrazne porastie. „Segment zdravej stravy očakáva v najbližších mesiacoch a rokoch dynamický rast – rovnako vo svete, ako aj u nás. Tento trend zároveň priláka ďalších hráčov do segmentu – nielen nových výrobcov, ale aj výrobcov tradičnej stravy, ktorí túto príležitosť nebudú chcieť zmeškať,“ vysvetľuje Anna Buzinkay. Ako dodáva, spotrebitelia budú rozširovať svoj repertoár nakupovaných rastlinných produktov v rôznych kategóriách a budú tiež zvyšovať svoje nároky na výrobcov zdravej stravy nielen z pohľadu chuti, ale aj čerstvosti, zloženia, pôvodu a udržateľnosti. „Budú pribúdať nové, zaujímavé produkty. Výrobcovia budú skúšať nové ingrediencie, nové chute, nové formy reklamy, ako prilákať viac zákazníkov, aj nové spôsoby predaja. Je pred nami zaujímavý rok,“ uzatvára Radoslav Gajdoš.
Miroslava Ondrušová, miroslava.ondrusova@atoz.sk