
Veľká noc je ako druhé najsilnejšie obdobie roka radosť pre všetkých výrobcov, obchodníkov, ale aj spotrebiteľov. Hoci ju asi aj tento rok s korbáčom zaženie do kúta koronavírus, zo strany oslovených spoločností zaznieva nádej, že veľkonočné sviatky budú predsa o trochu lepšie ako v minulom roku, ktorý výrazne poznačila pandémia. Čísla totiž hovoria jasnou rečou, spotrebitelia si na Veľkú noc ešte stále doprajú viac.
Minuloročné veľkonočné sviatky zasiahli reštrikčné opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu. Podľa dát zo Spotrebiteľského panelu spoločnosti GfK však výdavky na rýchloobrátkový tovar, ako sú prísady na pečenie, vajíčka, mäso, mäsové výrobky a alkohol, podľa očakávaní rástli. „Domácnosti si vytvárali zásoby, ale takisto nakupovali aj tovar, ktorý je typický pre sviatky. V dňoch pred Veľkou nocou boli výdavky na nákupy potravín a drogérie takmer o pätinu vyššie ako v predchádzajúcom roku. Výraznejší nárast výdavkov bol pritom viditeľný tesne pred sviatkami,” ozrejmuje Veronika Némethová, senior konzultantka spoločnosti, a dodáva, že výdavky na sortiment mäsových výrobkov vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o štvrtinu. „Jedna kupujúca domácnosť na nákupy mäsových výrobkov v apríli minulého roku minula celkovo 35 eur,” hovorí s tým, že výrazný rast vo veľkonočnom období zaznamenali aj klobásy (suché a polosuché). „Klobásy si v tomto čase z obchodu domov prináša každá druhá domácnosť. Naposledy však každá minula na tento tovar viac ako pred rokom, jedna domácnosť za ne zaplatila v danom mesiaci v priemere vyše osem eur,” dodáva.
V prípade údeného a soleného mäsa naň každá kupujúca domácnosť minula v priemere deväť eur. Aj vajíčka ukrojili z rodinného rozpočtu v apríli 2020 viac ako v roku 2019 – domov si ich odniesli dve tretiny domácností, ktoré za ne zaplatili v priemere každá 6,70 eur. Vyššie výdavky mali zákazníci aj na alkohol. Zásoby alkoholických nápojov si vo veľkonočnom mesiaci (apríl 2020) doplnilo až 84 % domácností, pričom priemerný výdavok kupujúcej domácnosti predstavoval v apríli minulého roka na alkohol 38 eur.
Online predaj pomáha alkoholu
Hoci začiatok vlaňajška vyzeral sľubne, už marec zasadil výrobcom alkoholu ranu pod pás. „Obrat poklesol o takmer 20 percent a v apríli takmer o 50 percent,” hovorí Natália Ambrosová, manažérka obchodu a marketingu spoločnosti Old Herold. Ako uvádza, rástli retailové objednávky, pretože spotrebitelia zareagovali na situáciu vytvorením dostatočných zásob. „V našom segmente sme zaznamenali výpadok obratu, čo potvrdzuje to, že konzumácia alkoholu je spojená so stretávaním sa a spoločenským životom. A inak to nebolo ani počas obdobia minuloročnej Veľkej noci, keď sa ľudia správali uvážlivo a zodpovedne a minimalizovali spoločenské či rodinné stretnutia. Rovnako aj fakt, že ľudia nemohli cestovať, sa prejavil na výraznom znížení obratu,” vysvetľuje. V súčasnosti v spoločnosti Old Herold očakávajú, že spotrebitelia budú okrem nákupu v retaile stále viac vyhľadávať možnosť nákupu s donáškou domov či nákupy v online prostredí. „Čas a bezpečie by mohli byť komodity, ktoré spotrebitelia uprednostnia pred cenou. Otázkou ostáva, koľko spotrebiteľov si bude môcť takéto správanie dovoliť,” zamýšľa sa Natália Ambrosová.
Podľa jej slov je potrebné sledovať, ako spotrebitelia reagujú, hľadať príležitosti a prispôsobiť sa danej situácii, a to sa týka aj trendov pri nákupe alkoholu. „Skôr sledujeme dopyt po kvalitnejších výrobkoch, teda kvalitných destilátoch, a inovácie preto orientujeme skôr na dizajn obalu, respektíve tradičné destiláty, ktoré môžu ponúknuť niečo mimoriadne,” konštatuje a dodáva, že táto doba v istom zmysle preverí trh a spotrebiteľ sa bude pri nákupe ešte viac sledovať nielen kvalitu kupovaných výrobkov ale i na fakt, či ide o domáceho výrobcu.
„Z našich vlastných prehľadov predaja máme pocit, že ľudia minuli v tomto období menej, pretože bol prvýkrát zavedený lockdown a kontrola prechodu cez okresy. Tým sa znížila mobilita ľudí, obmedzili sa rodinné stretnutia. Návštevy boli zakázané, čo sa odzrkadlilo na menších výdavkoch rodín v obchodoch s potravinami,” vysvetľuje Martin Chovanec, key account manažér vinárstva Vinum Nobile Winery. Aj u nich však panuje nádej, že situácia počas tohtoročnej Veľkej noci už bude uvoľnenejšia a ľudia sa budú môcť stretávať v rámci rodín. „Podľa našich predpokladov budú zákazníci nakupovať stále vo väčšej miere pred sviatkami v retailových sieťach,” hovorí Martin Chovanec a dodáva, že síce si z pohľadu spotrebiteľských trendov veľkonočné sviatky udržujú stále tradičný ráz, Slováci už na veľkonočnom stole pomaly objavujú popri klasickom tvrdom alkohole aj tiché a šumivé vína.
Nealko čaká na oživenie
Rovnako kolísali na začiatku minulého roka predaje nealkoholických nápojov. „Po Veľkej noci sa už predaj nealka dostal na bežnú úroveň, okrem kategórie minerálnych vôd, pri ktorej vnímame znížený dopyt, čo je škoda, pretože minerálky majú pre konzumenta pridanú hodnotu – ich zloženie má preukázateľné kladné účinky na ľudský organizmus,” uvádza Karol Ponesz, country manager Mattoni 1873 pre Slovensko. Kategória nealka však počas Veľkej noci všeobecne zažíva vrchol pred nastupujúcou letnou sezónou. Podľa jeho slov kupujúci siahajú častejšie po značkových produktoch – minerálkach aj soft nápojoch. „Predpokladáme, že v súlade so zlepšovaním pandemickej situácie začne postupne ožívať aj trh nealka. Ak by sme však čelili ďalším obmedzeniam vychádzania či iným reštrikciám, mohlo by to znovu zasiahnuť spotrebu,” vysvetľuje Karol Ponesz. Aj pri segmente nealkoholických nápojov sa počas Veľkej noci ukazujú spotrebiteľské preferencie. „Naše skúsenosti potvrdzujú, že Slováci majú zmiešané spotrebiteľské zvyky. Klasické, rokmi potvrdené príchute sa striedajú s inovatívnymi, miestami exotickými,” uvádza a dodáva, že tradičnou chuťou minerálok je citrón a pomaranč, ale zákazníci skúšajú aj iné osviežujúce citrusové chute, zmesi drobného ovocia. „V soft drinkoch vedú kolové príchute, no takisto kupujúci siahajú po inováciách, ako sú napríklad vanilka či mango,” dopĺňa.
Pečenie je istota
Ak niektorému segmentu potravín pandémia koronavírusu počas obdobia Veľkej noci pomohla, boli to ingrediencie na pečenie. „Všeobecne sme zaznamenali zvýšený dopyt po našich výrobkoch. Zákazníci sa viac zdržovali doma a mimo iných aktivít piekli a pripravovali si dezerty,” vysvetľuje Zdeněk Kvinta, marketingový manažér spoločnosti Dr. Oetker. Ako pokračuje, počas pandemickej situácie naďalej očakávajú zvýšený dopyt. Hoci sú podľa jeho slov slovenskí spotrebitelia v pečení konzervatívni a ich chute či postupy pri pečení sa nemenia, je možné pozorovať spotrebu kvalitnejších surovín na pečenie. „Výrazný rast zaznamenávame napríklad pri vanilkovej paste Bourbon s mletým vanilkovým strukom,” uvádza. Aj preto pripravili už na začiatku roka novinku Tmavý karob ako zaujímavú alternatívu kakaa. „Ide o výrobok s nízkym obsahom tuku a pri pečení s ním je možné použiť menej cukru vďaka jeho prirodzenému obsahu v karobe. Tmavý karob má aj vysoký obsah vlákniny a je zdrojom vápnika,” dodáva Zdeněk Kvinta.
Budú sviatky mäsové?
Bohato prestreté stoly s obloženými misami plnými mäsa sa v minulom roku dostali do úzadia. Aj dopyt po špeciálnych veľkonočných edíciách mäsových výrobkov bol celkovo nižší ako v roku 2019. „Razantné zníženie nákupu špecialít postihol aj náš segment špeciálnych paštét. Zákazníci sa totiž viac orientovali na nákup základných komodít a špeciality nevykazovali rastúci trend ako iné potraviny,” vysvetľuje Martin Kincl, marketingový riaditeľ spoločnosti Alimpex Food, s tým, že aj v tomto roku očakávajú opätovné „pokrivenie“ trhu z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie. „Veľká väčšina našich produktov funguje ako darčeky pre gurmánov, a tak aj predaje budú závislé od možnosti návštev a sociálneho pohybu,” konštatuje.
Michal Tkadlec, marketingový manažér spoločnosti MP Krásno Slovakia, však verí, že opatrenia sa v tomto roku budú zmierňovať, a preto vo firme nepodceňujú prípravu širokého výberu výrobkov veľkonočnej edície. „Na Veľkú noc je z pohľadu údenín stále veľký záujem o tradičné výrobky, ako sú údené mäsá, klobásy, trvanlivé salámy či šunky. Zákazníci si však v tomto období radi doprajú aj niečo nevšedné a radi skúšajú nejakú novinku. Okrem toho vyžadujú aj špeciálne limitované obaly s veľkonočnou tematikou,” tvrdí. Podľa jeho slov sa však Slováci cez veľkonočné sviatky príliš neobmedzujú a hoci je pre nich cena dôležitá, sú ochotní si priplatiť za kvalitnejšie výrobky. „Veríme teda v optimistický vývoj, pri ktorom si ľudia radi doprajú v sviatočnom období niečo navyše,” dopĺňa. Keďže sa podľa Martina Kincla považuje Veľká noc za malé Vianoce z pohľadu spotreby a hodovania, na sviatočný stôl patria okrem dobrôt z vajec aj mäsové a syrové špeciality. Spoločnosť Alimpex Food preto stavia aj tento rok na overené produkty v podobe paštétových bonboniér, paštétové minitorty a špeciálne darčekové balenia v keramickej forme.
Sladkostiam chýbala šibačka
Znemožnené návštevy a s nimi aj šibačka so sladkými odmenami pre malých i veľkých sa podpísali pod tvrdý pokles trhu s veľkonočnými výrobkami, a to až o 43 % v hodnote. „Slovenskí zákazníci celkovo utratili v období od februára do apríla 2020 dohromady 5,2 miliónov eur, čo predstavuje o štyri milióny eur nižšie tržby ako v predchádzajúcom roku,” opisuje konzultant spoločnosti Nielsen Michal Elšík dáta maloobchodného auditu tržieb na Slovensku.
Ani košatosť kategórie veľkonočných čokoládových cukroviniek, medzi ktoré patria čokoládové figúrky (plnené aj neplnené), čokoládové vajíčka, pralinky, dezerty i ďalšie čokoládové výrobky prezentované a balené ako sezónny tovar s veľkonočnými motívmi, nepomohla ich celkovému obratu. Ten (aj vrátane tabuľkovej čokolády a tyčiniek) dosiahol v sledovanom období 62,1 milióna eur. „Aj tu môžeme vidieť medziročný pokles tržieb, ktorý dosahuje dvojcifernú hodnotu mínus 13,4 percenta,” dodáva Michal Elšík.
Výrobcovia sladkostí pritom veľkonočné sviatky považujú tak ako ostatní za druhé najsilnejšie predajné obdobie v roku. „Značkové produkty z nášho portfólia sa práve v týchto obdobiach tešia veľkému záujmu zo strany spotrebiteľov. Samozrejme, v minulom roku situáciu veľmi ovplyvnila pandémia koronavírusu,” uvádza manažérka korporátnych vzťahov pre Česko, Slovensko a Maďarsko spoločnosti Mondelez Europe Services Gabriela Bechynská. „Zaznamenali sme nárast predaja prémiového tovaru – drahších čokolád a špeciálnych balení našich produktov spolu s plyšovými hračkami,” pokračuje. Podľa jej slov registrovali zníženie početnosti nákupov, pretože sa zákazníci snažili obmedziť cesty do obchodov, o to drahšie nákupy však následne robili. „Zákazníci stavili na vyskúšané prémiové značky, nepúšťali sa do experimentovania s novými produktami,” dopĺňa. Tohtoročné veľkonočné sviatky by mohli v prípade pokračujúcich obmedzení a zákazov stretávania stráviť spotrebitelia pri tradícii vajíčkobrania, na ktorú sa chystá staviť práve Mondelez. „Vajíčkobranie je ideálny spôsob, ako stráviť Veľkú noc s deťmi vonku na vzduchu. Hľadať zajačie hniezda plné dobrôt navyše môžu nielen malí, ale aj veľkí,” dodáva Gabriela Bechynská.
Miroslava Ondrušová, miroslava.ondrusova@atoz.sk