
V domácnostiach sa počas pandémie stravujeme aj varíme viac než kedykoľvek predtým. Okrem iného preto stúpla i spotreba oleja. Ako sa však ekologicky postarať o jeho likvidáciu? Kaufland zriadil pri svojich predajniach v rámci Slovenska 70 zberných kontajnerov. V priebehu minulého roka v nich Slováci odovzdali takmer 70 ton použitého kuchynského oleja.
Separovať olej a prispieť k čistejšiemu životnému prostrediu sa dá relatívne rýchlo. Stačí nevyliať olej po vyprážaní do výlevky alebo do bežného komunálneho odpadu, ale odovzdať ho pri najbližšom nákupe do zberného kontajnera, ktoré možno nájsť napríklad pri predajniach Kauflandu.
Najviac použitého oleja sa vyzbieralo vo Zvolene
Podľa údajov obchodného reťazca Kaufland si ekologickú likvidáciu použitého kuchynského oleja vzali najviac k srdcu práve obyvatelia menších miest a okolia. Priemerne sa v januári 2021 pri jednej predajni vyzbieralo takmer 156 kg oleja. Najviac sa podľa Kauflandu vyzbieralo práve v meste Zvolen, kde zákazníci odovzdali viac než dvojnásobok tohto druhu odpadu.
„Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke, sa počíta. Preto aj v tomto roku budeme pokračovať v podpore zberu použitého kuchynského oleja komunikáciou s našimi zákazníkmi, ale aj verejnosťou celkovo. Veríme, že je to len otázka zvyku a Slováci sa naučia separovať olej rovnako, ako to robia pri plastových obaloch alebo papieri,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.
Ako na separáciu oleja?
V rámci odobratia oleja do zbernej fľaše možno kombinovať rastlinné oleje aj živočíšne tuky. Prekážkou by nemal byť ani výpek a šťava z mäsa. Hmota by však nemala obsahovať vodu, saponáty, technický olej, farby či väčšie nečistoty, ako sú kosti, kože či strúhanka. Spoločnosť upozorňuje i na hrozby neekologickej voľby likvidácie oleja, ktorým je jeho vyliatie do výlevky. Už 1 dcl oleja dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém. Olej vložený do zberného kontajnera je naopak možné opätovne využiť napríklad v logistike či energetike.