Pred rokom bol na Slovensku potvrdený prvý prípad vírusového ochorenia Covid-19. Od tohto momentu sa po celej krajine začali postupne zavádzať prísne opatrenia, ktoré mali za cieľ zamedziť šíreniu nákazy. Dnes už vieme, že pandémia dala zabrať najmä našej ekonomike. Odvetvia v oblasti obchodu sa museli popasovať s novými okolnosťami, pandémia ich však napokon rozdelila do skupín víťazov a porazených.
Máme za sebou rok s pandémiou, ktorý rozhodne na slovenskej ekonomike zanechal stopy. Dôkazom je medziročný pokles HPD o 5,2 %, o čom informuje Štatistický úrad SR. Na druhej strane sa však nenaplnili pôvodné očakávania odborníkov, ktoré hovorili o podstatne výraznejšom prepade. Najväčšiu ranu utŕžilo slovenské hospodárstvo počas prvej vlny, kedy prísne opatrenia od marca na niekoľko týždňov až mesiacov paralyzovali mnohé segmenty. S postupným uvoľňovaním obmedzení sa aj slovenská ekonomika opäť nadýchla. S príchodom jesene ale nastúpila druhá vlna, ktorá mnohým firmám či živnostníkom neumožnila pokračovať v ich podnikateľskej činnosti.
Kto si počas roka 2020 prilepšil?
„V roku 2020 dokázali medziročne zvýšiť svoje tržby viaceré oblasti veľkoobchodu a maloobchodu. Ide napríklad o veľkoobchod s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami, či o nešpecializovaný veľkoobchod s nárastom tržieb o 16,7 percent a 9,4 percent,“ informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. Zároveň dodáva, že v prípade maloobchodu dominovali najmä nešpecializované predajne, a teda supermarkety a hypermarkety, ktoré oproti roku 2019 utŕžili o viac než päť percent.
Spomedzi priemyselných odvetví evidovali nárast tržieb výrobcovia chemikálií a chemických produktov a výrobcovia základných farmaceutických výrobkov a prípravkov, a to v rozmedzí troch percent. Medziročný nárast tržieb v rozpätí 6,5 až 7,5 % dosiahli vlani poštové služby a služby kuriérov. Pandémia so sebou okrem iného priniesla i vlnu digitalizácie. Je však nevyhnutné dodať, že síce tieto odvetvia zaznamenali medziročný nárast tržieb, mnohé evidovali i vzhľadom k vyšším bezpečnostným štandardnom i neprehliadnuteľný nárast nákladov. V krízových časoch sú víťazmi nielen tí, ktorí dokázali svoje tržby zvýšiť, ale aj odvetvia a firmy, ktorých obrat bol aspoň porovnateľný s obdobím spred pandémie.
Firmy, ktoré postupné uvoľňovanie opatrení nezachránilo
Pandémia vlani najviac okresala tržby v leteckej doprave, a to medziročne až o 71,4 %. Pokles obratu o 61,7 % zaznamenali vlani i cestovné agentúry a kancelárie, ubytovacie zariadenia sa museli vysporiadať s poklesom tržieb o 45,2 %. V rámci obchodu najvýraznejší prepad tržieb zaznamenali obchodníci v stánkoch a na trhoch, a to o viac než štvrtinu. Reštaurácie a pohostinstvá vlani utŕžili medziročne menej o vyše desať percent.
Najvýraznejší vplyv na pokles tržieb mali vlani prísne obmedzenia, ktoré zavreli takmer celú ekonomiku na niekoľko týždňov. Ani postupné uvoľňovanie opatrení nepomohlo niektorým firmám ich tržby zvýšiť. „Straty z prvej vlny už nedokázali dobehnúť. Druhá vlna pandémie priniesla navyše na jeseň nové obmedzenia, ktoré opäť buď zavreli alebo výrazne obmedzili činnosti viacerých oblastí ekonomiky. Na pandémiu tak vlani jednoznačne najviac doplatili firmy tých odvetví, ktoré sa z krátkodobého hľadiska javia ako menej potrebné,“ informovala Eva Sadovská. Z dlhodobého hľadiska môže mať však nedostatok týchto predajní negatívny dopad na životnú úroveň či psychický stav obyvateľstva.
Čo nás čaká v roku 2021?
„Aktuálny rok 2021 sme odštartovali prísnymi opatreniami. Predpokladáme preto, že úvod tohto roka bude aj naďalej menej priaznivý pre mnohé odvetvia ekonomiky. Pokles tržieb môžu pocítiť aj odvetvia, ktorým vlani tržby rástli. Napriek tomu sa v tomto roku zatiaľ očakáva medziročný rast HDP, čo je ale ovplyvnené hlavne minuloročnou recesiou. Návrat na úrovne spred pandémie nepredpokladáme. Okrem obmedzení môže mať na ekonomický vývoj negatívny dopad aj nárast nezamestnanosti a s tým spojený pokles príjmov. Svetielkom na konci tunela sa aktuálne javí dostatočná vakcinácia obyvateľstva. Pozitívny vplyv zrejme bude mať aj rekordne vysoký deficit rozpočtu a európsky plán obnovy, ktoré do našej ekonomiky nalejú bezprecedentné množstvo peňazí,“ uviedla Eva Sadovská.