Označovanie zloženia potravín na jednotlivých etiketách je v legislatíve zavedené už dávno. Parlament však po novom odsúhlasil tzv. potravinový semafor, ktorý predstavuje dobrovoľný informačný systém. Obsahovať bude informácie o potravine a výrobcovi a zákazníkovi by mal uľahčiť voľbu výberu kvalitných potravín. Registrujúcim orgánom a správcom registra potravín sa stane Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR).
Za potravinový semafor, ktorý je súčasťou novely zákona o potravinách v parlamente hlasovalo všetkých 123 prítomných poslancov. Oznámil to poslanec NR SR Patrick Linhart, ktorý novelu zákona predložil. Zároveň uviedol, že potravinový semafor bude slúžiť na odhalenie podvodných praktík „prebaľovačov“ potravín a spotrebitelia budú plne informovaní o kupovanom tovare. Potraviny by tak mali získať plnú transparentnosť, pretože zákazník získa informácie, ktoré doteraz neboli dostupné. Podľa Patricka Linharta predstavuje potravinový semafor taktiež možnosť zviditeľniť kvalitné slovenské produkty gazdov a pestovateľov. Návrh zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2022.
Ako bude fungovať v praxi?
Register potravín pre potravinový semafor je informačným systémom, ktorý bude obsahovať informácie o potravine a výrobcovi, pričom registrácia potravín bude prebiehať na dobrovoľnej báze. Do registra sa budú okrem zloženia potraviny zapisovať taktiež údaje o cieľovej skupine zákazníkov, spôsobe spracovania, pôvode krajiny, certifikačnom systéme aj požiadavky na bezpečnosť spracovania. Spotrebiteľ si prostredníctvom mobilnej aplikácie bude môcť nastaviť napríklad selekciu potravín bez alergénu, éčok či potraviny výhradne slovenského pôvodu.
MPRV SR uvádza, že spoločným cieľom označovania potravín je správne nasmerovanie spotrebiteľa pri výbere potraviny zo širokého sortimentu výrobkov existujúcich na dnešnom trhu. Uvádzaním informácií o potravinách sa konečným spotrebiteľom poskytuje základ pre ich rozhodovanie a na bezpečné používanie s ohľadom na ich zdravie, podporu ekonomiky a hospodárstva.
Riešenie problému alebo ďalší register do zoznamu?
Rozdielny názor má napríklad Potravinárska komora Slovenska (PKS), ktorá schválenie potravinového semaforu vníma ako populistické opatrenie na úkor riešenia skutočných problémov potravinárskych podnikov a systémových opatrení na podporu výroby potravín na Slovensku. PKS tak odmieta tvrdenie, že toto opatrenie môže pomôcť slovenským potravinárom. Podľa vyjadrení zástupcov PKS existuje na trhu množstvo aplikácií, ktoré ponúkajú výživové údaje potravín a ďalšie informácie, ktoré majú byť zahrnuté aj v registri potravín pre semafor. Množstvo registrov ustanovuje slovenská legislatíva už v súčasnosti, a to napríklad registre v súvislosti s potravinárskymi prevádzkami, novými potravinami, výživovými doplnkami a potravinami na osobitné výživové účely, register minerálnych a pramenitých vôd a mnoho ďalších. Každý z týchto registrov v súčasnosti spravuje iný štátny orgán. PKS sa domnieva, že prijateľnejším riešením by preto skôr bolo zlúčenie týchto registrov, čím by sa okrem iného zjednodušila administratívna záťaž potravinárov. Namiesto toho však do zoznamu pribúda ďalší register.
PKS je zároveň proti vytváraniu národných kritérií hodnotenia potravín, nakoľko sa momentálne vytvárajú na úrovni Európskej únie. Slovensko by sa tak podľa ich vyjadrení malo skôr zamerať na aktívne pripomienkovanie a diskusiu k európskym návrhom tak, aby európsky systém nediskriminoval žiadnych výrobcov ani skupiny výrobkov.