
Jedným z obmedzení avizovaného vianočného lockdownu je zákaz predaja nepotravinového sortimentu, ktorý by sa týkal predovšetkým predajcov potravín a drogérie. Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) vnímajú toto riešenie nielen ako kontraproduktívne, ale i nezákonné.
Rozsah plánovaných opatrení lockdownu, ktorý vláda avizuje zaviesť, zatiaľ nie je presný. Ujasniť by ho mala v najbližších dňoch. Zákaz predaja nepotravinového sortimentu sa tak ponúka ako jedna z možností. Obchodníci však majú na toto opatrenie kritický názor a zhodujú sa v tom, že komunikácia vlády je nejasná a nepredchádza jej diskusia s dotknutými stranami.
Nákup vo viacerých obchodoch
Zvýšenej mobilite zákazníkov počas sviatkov sa dá podľa obchodníkov predísť tým, že sa zachová možnosť zakúpiť si v predajni sortiment dennej potreby. Nezvyšujú sa tým zdravotné riziká a predajcovia potravín preukazujú, že priestory predajní sú bezpečnými miestami, kde sa doposiaľ preukázateľným spôsobom nepotvrdilo šírenie nákazy koronavírusu, a to i vzhľadom na množstvo prijatých opatrení.
„Nenúťme zákazníka, aby riskoval a aby si základný tovar nakupoval na rôznych miestach, vo viacerých obchodoch. Zakázať nákup základných tovarov na jednom mieste v čase šírenia pandémie Covid-19 je riskantná hra so zdravím zákazníkov. Ak je šanca, aby nakúpili na jednom mieste potraviny a základné nepotravinové tovary, neberme im ju. Návštevami rôznych miest sa môžu iba vystaviť väčšiemu riziku nákazy. A to je presný opak toho, čo sa snažia štátne autority dosiahnuť novými opatreniami zameranými na znižovanie mobility“, hovorí Martin Krajčovič, predseda SAMO.
Náhrada v podobe e-shopov?
Podľa SAMO by zákaz predaja nepotravinového sortimentu v týchto predajniach mohol viesť k tomu, že sa zákazník napokon obráti na službu e-shopov alebo skúsi nákup v zahraničí. To by podľa ich vyjadrení malo viesť k zvýšenej mobilite a vystaveniu vyššieho zdravotného rizika, ako keby si tovar zakúpili pri kúpe potravín. „Navyše, tí zákazníci, ktorí nie sú zvyknutí alebo nemajú technickú možnosť nakupovať v e-shope, môžu stratiť možnosť zabezpečiť si tovar dennej potreby na jednom mieste pri nákupe potravín a drogérie. Škodu však utrpí aj štát, pretože e-shopy sú v mnohých prípadoch registrované v zahraničí, a teda na rozdiel od bežných predajcov, dane a odvody platia v krajine svojej registrácie mimo Slovenska. Ak by teda chcel štát uplatniť rovnaké podmienky na všetkých obchodníkov a zároveň chrániť sám seba, musel by zakázať zároveň aj predaj spotrebného tovaru cez e-shopy, čo nie je v súčasných podmienkach možné. Preto diskusiu o obmedzení predaja istého tovaru dennej potreby v kamenných predajniach považujeme za kontraproduktívnu, nevhodnú a rizikovú pre všetky zúčastnené strany, teda štát, obchod, ale hlavne zákazníkov,“ uviedli zástupcovia SAMO.