Zákaz používania označení vegánskych alternatív mäsových produktov pojmami ako „vegánsky burger“ či „sójový párok“ dostal od Európskeho parlamentu stopku. Europoslanci však schválili zákaz, ktorým sa na čiernu listinu dostali slovné alebo vizuálne označenia potravín na rastlinnej báze, ktoré sú odvodené od mliečnych produktov ako mlieko, syr alebo smotana. Tie spotrebitelia nájdu pod novými názvami.
V poslednom období prebiehala rozsiahla diskusia na tému označovania vegánskych alternatív mäsa pojmami typickými pre mäsové výrobky, ako burger či párky. Mnohí europoslanci poukazovali na to, že v istom slova zmysle ide o zavádzanie spotrebiteľov klamlivými pojmami. Proti návrhu, ktorý bol podaný v zmysle zákazu používania týchto pojmov pre bezmäsité pokrmy sa postavila napríklad organizácia Greenpeace, ktorej členovia sa domnievajú, že ide o opatrenie, ktoré by mohlo poškodiť dlhodobo udržateľný potravinársky priemysel.
Spotrebiteľ vie, čo nakupuje
Plénum Európskeho parlamentu však napokon zákaz používania týchto označení zamietla. Na druhej strane však europoslanci schválili zákaz, ktorým sa zakazuje požívanie slovných alebo vizuálnych označení potravín na rastlinnej báze odvodených od mliečnych výrobkov. „Rozhodnutie Európskeho parlamentu je rozpačité. Na jednej strane europoslanci odmietli zákaz označení odvodených od mäsových výrobkov, na druhej strane schválili zákaz označení odvodených od mliečnych výrobkov. Rozhodovanie malo byť motivované ochranou spotrebiteľov, ktorí by mohli byť označeniami ako vegánsky syr alebo smotanovo krémová sójová nátierka zavedení. Reprezentatívne prieskumy verejnej mienky však takéto obavy popierajú, spotrebitelia vedia, čo pod takýmito označeniami nájdu,“ komentoval rozhodnutie Európskeho parlamentu výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky (SZZV) Ľubomír Tuchscher.
Proti zákazu sú aj slovenskí europoslanci
Zástupcovia SZZV uvádzajú, že takéto regulácie považujú za škodlivé, v rozpore s víziou Európskej zelenej dohody a rastúcim dopytom spotrebiteľov v Európe. Združenie sa ako partner Európskej aliancie pre potraviny na rastlinnej báze (EAPF) pred uvedeným hlasovaním spojilo s celkovo 40 európskymi organizáciami a spoločne požiadali poslancov zamietnuť takýto návrh. „Teší nás, že takmer všetci slovenskí europoslanci jasne odmietli takéto obmedzenia. Ich postoj vypočul aj rastúci dopyt Slovákov po tejto kategórii potravín,“ dodáva výkonný riaditeľ SZZV, Ľubomír Tuchscher