Keďže si spotrebitelia nemohli počas karantény dopriať pohárik obľúbeného alkoholu v reštauračných zariadeniach či pohostinstvách, jeho konzumácia sa presunula do domovov. Spoločenská izolácia spôsobila rast nákupov produktov v obchodoch s väčším dôrazom na výhodnú cenu pri výbere.
Údaje spoločnosti GfK za obdobie od júla minulého roka do júna tohto roka hovoria, že slovenskí spotrebitelia nakupujú alkoholické nápoje priemerne raz za šesť dní. Nerátajúc pivo, najpreferovanejšími typmi alkoholu spotrebiteľov sú liehoviny, tiché víno, šumivé víno a sekty. „Tento rebríček podľa počtu kupujúcich uzatvárajú predpripravené alkoholové mixy a fortifikované vína,“ uvádza Veronika Némethová, senior konzultantka spoločnosti GfK. Pri detailnejšom pohľade na dáta vidieť, že liehoviny si z nákupu donieslo za posledný rok až 80 % domácností. Viac ako polovica spotrebiteľov si aspoň raz kúpila niektorý z ponuky likérov. Nasleduje kategória rumov, pre ktoré sa pri nákupe za uplynulý rok rozhodlo 45 % slovenských domácností. Vodka predstavuje v ročných nákupoch domácností 36 %, avšak nakupuje sa najčastejšie – až osemkrát za rok. O niečo menej percent spotrebiteľov si do nákupného košíka vložilo ovocné destiláty (30 %), borovičku si zadovážila pätina domácností.
Dôležitá je cena
Podľa slov obchodného riaditeľa spoločnosti Gurlex, ktorá distribuuje produkciu výrobcov GAS Familia a Nestville Distillery, Branislava Rapavého zostáva na jednej strane zákazník aj v tomto období verný svojej kategórii alkoholu, na druhej strane sa však začal orientovať pri nákupe podľa ceny. „Zároveň vidíme zmenu miesta spotreby – zákazník sa z gastra presunul do retailu a konzumuje výrobky doma. Tým pádom rozhoduje cena,“ uvádza. Jeho slová potvrdzujú aj dáta spoločnosti GfK. „Ak je možnosť, kupujúci určite radi siahnu po zvýhodnenom nákupe. Alkohol v akcii si kúpilo 9 z 10 domácností, celkovo každé druhé euro z výdavkov na alkohol bolo minuté na akciový nákup. V prípade akcie kupujúci pri jednom nákupe kúpia a minú viac ako pri nákupe za štandardnú cenu,“ upresňuje Veronika Némethová a dodáva, že nadpriemerný podiel dosahujú akcie pri alkohole typu brandy, whisky a likéry, kde tvoria zhruba tri pätiny z výdavkov na daný alkohol. Za alkoholom smerujú spotrebitelia primárne do hypermarketov, kde minú tretinu zo svojich celkových výdavkov na túto kategóriu. „Je vidno, že sa spotrebiteľ orientuje na výrobky, ktoré sa vyskytujú v letákoch, kde uprednostňuje výber podľa ceny,“ dopĺňa Branislav Rapavý.
Koronakríza zmenila správanie spotrebiteľov naprieč všetkými segmentmi. „V tom našom, vzhľadom na to, že horeca bola zavretá, išlo primárne o presun z on-trade do off-trade kanálu a k online nákupu. Svetové štatistiky tvrdia, že celková domáca spotreba alkoholických produktov počas totálneho lockdownu stúpla,“ hovorí Lucia Giacková z marketingového oddelenia spoločnosti Karloff. Ďalším trendom, ktorí výrobcovia vnímajú, je aj absencia impulzívneho nákupu alkoholu. „Prevláda nákup podľa nákupného zoznamu, ktorý si spotrebiteľ pripraví doma – tým pádom strávi menej času v prevádzkach, kde vníma nebezpečenstvo nákazy,“ uvádza Branislav Rapavý. Podľa jeho slov hneď po cene zaujíma zákazníka vizuál produktu. „Oslovujú výrobky s moderným dizajnom – zákazník požaduje modernú etiketu, ktorá farebne priťahuje,“ dopĺňa. Podobne to vníma aj Lucia Giacková: „Snažíme sa vychovávať si zákazníkov, ktorí budú lojálni a budú mať dlhodobo značku radi, preto staviame na kvalitnom, lokálnom produkte, ktorý má nadčasový a dlhodobo udržateľný dizajn.“
Hoci je v súčasnej dobe pre zákazníkov dôležitá cena produktov, nezabúdajú si ani dopriať prémiovejšie produkty. „Vplyvom ekonomiky je tento segment určite menší ako doteraz. Prémiové produkty si zákazník dopraje pri oslave alebo významnej udalosti,“ hovorí Branislav Rapavý. „Myslíme si, že zo začiatku po uvoľnení opatrení a prvotnej skepse objavili spotrebitelia akúsi potrebu podpory domáceho cestovného ruchu, domácich lokálnych produktov a takisto si stále radi doprajú prémiové značky,“ tvrdí Lucia Giacková.
Vývoj na trhu s alkoholom podľa Branislava Rapavého zase nasvedčuje tomu, že bude pokračovať import výrobkov so silným povedomím značky s marketingovo vybudovanými príbehmi produktov, ktoré zákazník vníma v kontexte zelenej planéty a ochrany životného prostredia. Hlavne mladšia generácia je podľa neho ovplyvnená zahraničnými trendmi a cítia jej prechod k vínu a likérom.
Okrem propagácie alkoholických produktov v letákoch zohráva stále dôležitú úlohu aj vystavenie v mieste predaja. Pre firmu Gurlex je dôležité spojenie značky výrobku s jasne definovanou cieľovou skupinou, napríklad poľovníci či motorkári. Predajcovia musia jednotlivé produkty dobre poznať a rozumieť im, preto spoločnosť Karloff v posledných rokoch stavila na zaškolenie personálu naprieč všetkými kanálmi. „Podnikli sme školenia u nás vo fabrike, vzdelávali sme skrze exkurzie našej výroby a dopriali sme zážitky z riadenej ochutnávky všetkých produktov nielen pre horeca partnerov, ale aj ich personál a takisto ľudí z retailu. Ak nie je možné partnerov z rôznych dôvodov dostať k nám na exkurziu, v tom prípade sa im v ich prevádzkach plnohodnotne venujú naši obchodní zástupcovia,“ uzatvára Lucia Giacková.
Ružové hlavne v lete
O popularite tichých vín svedčia dáta Spotrebiteľského panela spoločnosti GfK. Aspoň raz do roka si ho domov z nákupu donieslo 7 z 10 domácností. Pri výbere medzi červeným a bielym vínom si červené víno kúpilo o niečo viac domácností ako biele víno. „Biele víno sa však nakupuje o niečo častejšie a vo väčšom množstve pri jednom nákupe. Celkovo tak dosahuje vyšší podiel vo výdavkoch aj v objeme,“ vysvetľuje Veronika Némethová z GfK. Podľa údajov spoločnosti Nielsen slovenskí spotrebitelia za dvanásť mesiacov od augusta 2019 do júla 2020 minuli v organizovaných maloobchodných predajniach za stolové vína viac ako 88 miliónov eur. „To predstavuje štvorpercentný nárast. Podobným tempom plus tri percentá rastie medziročne aj počet predaných litrov, ktorých je takmer 25 miliónov,“ uvádza Miriam Brynzová, konzultantka spoločnosti Nielsen.
Medzi spotrebiteľmi je najviac obľúbené biele víno, ktoré si z hodnotového koláča ukrajuje 53 %. Druhým preferovaným je červené víno s viac ako tretinovým podielom z celej kategórie, a ktorého tržby rastú medziročne podobným tempom ako biele víno o 3 %. „Do najmenšej skupiny patria vína ružové s významnosťou iba jedenásť percent zo všetkých predajov, ale práve tento najmenší segment sa teší výraznému nárastu záujmu spotrebiteľov. Jeho obrat sa zvýšil z roka na rok o dvanásť percent, čo je najrýchlejšie tempo spomedzi všetkých troch segmentov,“ dopĺňa Miriam Brynzová.
Záujem o ružové víno je však poznačený sezónnosťou. „Počas leta badáme zvýšený záujem o rosé vína. Takže aj ročné obdobie je niečím, čo ovplyvňuje správanie spotrebiteľa,“ ozrejmuje Adam Žilík, marketingový manažér Vinárskych závodov Topoľčianky. Dlhodobý vývoj podľa Nielsenu ukazuje, že na slovenskom trhu je najobľúbenejšie víno suché a až 7 z 10 eur smeruje do tohto segmentu. Nasleduje víno polosladké, ďalej polosuché a na chvoste sa nachádza víno sladké.
Aj v prípade vína sa počas pandémie koronavírusu predaj presunul do retailu. „Vzhľadom na situáciu, ktorá nastala, sme boli nútení zatvoriť našu obľúbenú vínotéku priamo v Topoľčiankach. Podobne dopadli aj ďalšie prevádzky na Slovensku. Naším hlavným predajným kanálom je retail, preto môžeme konštatovať, že víno sa nám predávalo iba v reťazcoch,“ hovorí Adam Žilík. Vývoj na trhu s vínom je aj napriek tomu podľa jeho slov štandardný, ako aj minulé roky. „Čo sa úrody týka, neočakávame nadúrodu ani málo hrozna,“ dopĺňa.
Obchodný manažér spoločnosti Vinum Nobile Winery Martin Chovanec hovorí, že po prvej vlne sa zákazníci vrátili k tradičným nákupným zvyklostiam, teda aj do vínoték či reštaurácií. „Momentálne nás zasiahla druhá vlna pandémie a ľudia sa opäť vracajú k nákupom buď v online obchodoch alebo siahajú po víne pri nákupoch základných potravín v maloobchodných prevádzkach. Z našich vlastných analýz vieme s určitosťou povedať, že predaj nášho vína v maloobchode výrazne stúpa,“ uvádza. Zároveň však dodáva, že spotrebiteľ je citlivý na aktuálnu situáciu a vyberá si cenovo dostupnejšie vína, ale čo je pozitívne, preferuje slovenské pred dovážanými vínami.
Slovenskí výrobcovia vín si k spotrebiteľovi zjavne našli správnu cestu, keďže podľa údajov od spoločnosti Nielsen je medzi Slovákmi dlhodobo najpreferovanejším typom víno zo Slovenska a tvorí až 67 % všetkých predajov. Vplyv na to môže mať aj propagácia cez sociálne siete. „Myslím, že v dnešnej dobe je to ideálny spôsob, ako zacieliť na potrebnú skupinu potenciálnych zákazníkov,“ uzatvára Adam Žilík.