Zástupcovia Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) uvádzajú, že rešpektujú opatrenia proti šíreniu pandémie Covid-19, ktoré vyhlásil Ústredný krízový štáb a budú ich reflektovať. Jedným dychom však dodávajú, že takáto regulácia v obchode je kontraproduktívna a vláda sa z prvej vlny pandémie nepoučila.
Zavádzanie nových opatrení proti šíreniu pandémie Covid-19, ktoré vyhlásil Ústredný krízový štáb, sa stretáva s kritikou zo strany obchodíkov. Podľa zástupcov SAMO krízový štáb ďalej reguluje obchodné prevádzky napriek tomu, že doposiaľ nebolo preukázané šírenie vírusu v rámci obchodných prevádzok, keďže obchodníci prijali účinné hygienické a prevádzkové opatrenia. Najväčšiu výhradu majú k nesystémovému zavádzaniu opatrení, ktorá podľa ich vyjadrení prebiehala v duchu hesla „o nás bez nás“.
Rozhodnutia bez diskusie
Obchodníci združení v SAMO tvrdia, že vládu a krízový štáb od marca vyzývali, aby komunikovali zmeny s dotknutými subjektmi. Podľa ich slov k vyhodnoteniu opatrení z jari neprišlo a čas medzi prvou a druhou vlnou sa nevyužil na diskusiu. Obchodníci evidovali zhoršovanie situácie už začiatkom augusta, kedy žiadali osobne i verejne účasť v krízovou štábe alebo pozvanie na konzultácie, aby sa vedeli na neskoršiu situáciu efektívne a s predstihom pripraviť. Zároveň by táto diskusia mohla slúžiť v prospech prijatých rozhodnutí v prípade, ak by sa zohľadnili reálne skúsenosti z praxe. Podľa obchodníkov sa o aktuálnych rozhodnutiach rozhodlo „od zeleného stola“ a bez diskusie.
Neefektívne nákupné hodiny pre seniorov
Seniorské hodiny sa podľa SAMO ukázali už počas prvej vlny ako kontraproduktívne. Zároveň upozorňujú, že i napriek tomu ich aktuálne krízový štáb opätovne zaviedol. Seniori podľa ich vyjadrení obchody v tomto čase nevyužívajú, alebo využívajú v minimálnej miere a blokujú napríklad mamičky na materskej dovolenke. Po ich skončení sa naopak z dôvodu regulácie zvyšuje koncentrácia zákazníkov. Obchodníci dlhodobo upozorňujú, že seniori využívajú tzv. one stop shopping, čiže potraviny a drogériu nakupujú na jednom mieste. Zavádzanie seniorských hodín preto vnímajú ako neopodstatnené a nelogické rozhodnutie.
„Ak sa nezmení prístup štátu, tak opäť budeme prijímať opatrenia, ktoré môžu mať oveľa negatívnejšie dopady na ekonomiku a môžu byť menej účinné ako tie, ktoré by vznikli v diskusii s dotknutými subjektmi z praxe. Žiadame preto vládu SR, aby prehodnotila reguláciu zo strany Ústredného krízového štábu, osobitne kontraproduktívne zavedenie seniorských hodín, ktoré sa v praxi neosvedčili. Zároveň žiadame, aby sa opatrenia neprijímali celoplošne, ale podľa miery rizika šírenia nákazy v jednotlivých odvetviach a aby sa efektivita a zavádzanie opatrení diskutovali s dotknutými subjektmi a tie sa ich nedozvedali iba z tlačových besied,“ uviedli zástupcovia SAMO.