Máločo na raňajky sadne lepšie ako čerstvá praženica či kvalitné párky. K tomu čerstvé pečivo a samozrejme teplý nápoj podľa ľubovôle. Bohaté a najmä teplé prvé jedlo sa však aj zásluhou hektickejšieho životného štýlu stáva skôr výsadou víkendov. Napriek tomu, že spotrebitelia počas pracovného týždňa ráno preferujú ľahké a rýchle jedlá a nemajú každý deň čas na varenie, tržby v kategórii raňajok každoročne narastajú.
Nie nadarmo sa hovorí, že raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa. Ihneď po zobudení je potrebné telo naštartovať. V rámci raňajkového menu sa dnes už v maloobchodných predajniach ponúka široká škála možností. Od najrôznejších druhov pečiva cez cereálie, mliečne a mäsové výrobky až po ovocie a zeleninu.
Hoci počas pracovného týždňa nebýva ráno času nazvyš, väčšina ľudí na Slovensku si nájde aspoň pár minút na to, aby si dopriali napríklad jogurt, cereálie, slané či sladké pečivo, ovocie a zeleninu alebo aj sušienku, ktorú si zakúpia v maloobchodnej predajni. Podľa dát agentúry GfK totiž až 73 % slovenských domácností uvádza, že počas pracovného týždňa raňajky konzumuje doma. Ďalších 15 % jedáva ráno mimo domu a zvyšných 12 % raňajkovať nezvykne.
Silu domáceho stravovania potvrdzujú aj sumy, ktoré slovenské domácnosti nechávajú v obchode za nákup produktov, ktoré sa často jedávajú aj na raňajky. „Jedna domácnosť minula na pekárenské produkty od apríla 2019 do mája 2020 v priemere takmer 317 eur. Z jedného nákupu si odnášali tieto produkty v priemere za 1,9 eura. Na mäsové výrobky minula slovenská domácnosť v priemere takmer 320 eur, jeden priemerný nákup vyšiel na 3,4 eura,“ hovorí konzultantka Spotrebiteľského panelu GfK Lucia Pientková.
Okrem pečiva a mäsových výrobkov sú dôležitou a neustále rastúcou kategóriou raňajkových produktov aj cereálie. Spotrebitelia na Slovensku podľa údajov spoločnosti Nielsen od mája 2019 do apríla 2020 nakúpili cereálie v celkovej hodnote 24,1 milióna eur. „V porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím sme zaznamenali nárast tržieb o 12,1 percent. Spôsobený je zvyšujúcou sa priemernou cenou cereálií aj väčším predaným množstvom,“ komentuje súčasnú situáciu na trhu konzultantka spoločnosti Nielsen Barbora Ballosová.
Experimenty aj tradície
Chlieb s maslom a šunkou, rožok s roztierateľným syrom alebo žemľa so salámou. K tomu sa dá zjesť trocha šalátu alebo pár kúskov zeleniny, no pečivo je pri raňajkách základ. Dokonca ani párky či hemendex si človek nedokáže predstaviť bez kúsku pečiva. Čerstvé pekárenské výrobky hrajú v raňajkovom menu v slovenských domácnostiach veľmi dôležitú úlohu, o čom svedčia aj dáta samotných výrobcov.
„Vôňa čerstvého a chrumkavého pečiva ráno stále vyhráva. Svedčí o tom aj fakt, že práve ranné hodiny sú tie, kedy sa u nás v Minit pekárničkách zastaví najviac ľudí, či už pri ceste do práce, do školy, popri rannom cestovaní na autobusových alebo vlakových zastávkach,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Minit Slovakia Ladislav Ambrovics. Malé pekárne s čerstvými pagáčikmi a koláčikmi majú na Slovensku vybudovanú veľmi silnú pozíciu a práve drobné dopekané pečivo je častou voľbou slovenských spotrebiteľov.
Pri pohľade na druh pečiva, ktorý domácnosti najčastejšie nakupujú, však aj naďalej podľa GfK vedie klasický chlieb. V súčasnosti existuje široký sortiment rôznych druhov chleba, v ktorom si to svoje nájdu aj ľudia s rôznymi potravinovými intoleranciami, napríklad celiakiou a podobne. Veľkým hitom posledných rokov sa stali napríklad takzvané bielkovinové chlebíky alebo kváskový chlieb.
„V rámci vekových skupín vidíme vo výbere raňajok rozdiely. Mladší ľudia preferujú zdravšie raňajky s rýchlou a ľahkou prípravou, sledujú zloženie, obsah výživných látok, rovnako tak aj výživové údaje. Naopak, staršia generácia preferuje skôr tradičné raňajky, ako je chlieb a bežné pekárenské výrobky,“ vysvetľuje Vladislav Baričák, manažér pekárenskej divízie Penam Slovakia. Práve osveta ohľadom zdravého životného štýlu a väčší záujem o zloženie výrobkov prináša do kategórie raňajkového pečiva množstvo noviniek.
Spoločnosť Penam preto napríklad na trh uviedla chlieb Sporty, ktorý je zdrojom sacharidov, vitamínov a minerálnych látok. Jedným z nových druhov pečiva sú aj Toustís, známe aj ako anglický muffin, ktoré sa podľa Vladislava Baričáka stali novým hitom. Chuť experimentovať u zákazníkov potvrdzuje aj Ladislav Ambrovics, ktorý hovorí, že ponuku sa snažia dopĺňať napríklad o štrúdle, croissanty, moravské koláče, sladké muffiny, pagáče a taktiež o plnené bagety.
Na druhej strane to ale neznamená, že spotrebitelia na Slovensku by zanevreli na tradície. „Myslíme si, že rožok s treskou alebo makový závin si svoje raňajkové miesto nájdu u všetkých skupín konzumentov,“ dodáva Vladislav Baričák.
Hlavne veľa mäsa
Kategóriu mäsových výrobkov v posledných rokoch zasiahol trend badateľný aj v iných oblastiach, a to postupné uprednostňovanie kvality pred cenou či kvantitou. Spotrebitelia sa v obchodoch čoraz častejšie zaujímajú o zloženie výrobku, pridané látky, ale aj percentuálny podiel mäsa. V rámci raňajok sú ľudia verní klasike – párkom, šunke a saláme. Aj preto sa pozornosť výrobcov sústreďuje najmä na tieto kategórie.
„Z nášho portfólia majú ľudia radi suché salámy, ako Sitno salámu s trojuholníkovým tvarom alebo Bajkal salámu, ktorá je výnimočná svojou štruktúrou a obsahom kuracieho mäsa. Druhá časť populácie preferuje šunky alebo párky. Ich obľúbenými produktmi sú Prešporská dusená šunka z radu Premium s obsahom mäsa 93 % alebo tiež Cisárske párky s obsahom mäsa až 97 % a so zníženým obsahom soli,“ približuje situáciu na trhu Eva Sziglová, brand manažérka spoločnosti Mecom Group. Vo všeobecnosti podľa nej platí trend, že ľudia radšej siahnu po prémiových a kvalitných produktoch, než by sa pozerali len na cenu.
Prémiový mäsový produkt však neznamená len to, že je v ňom vysoký podiel mäsovej zložky. Marketingový manažér MP Krásno Michal Tkadlec si v poslednom čase, najmä v súvislosti s koronakrízou, začal všímať vyšší dopyt po výrobkoch posilňujúcich imunitu a organizmus. „Ľudia začali viac dbať na hygienu, vzrástol dopyt po balenom tovare a po väčších rodinných baleniach. Predpokladám, že aj naďalej bude spotrebiteľ dbať na zdravie, bude sa viac zaujímať o zloženie a hlavne výživové hodnoty, ktoré jeho organizmu potraviny dodajú. Pri raňajkách bude vyžadovať energeticky bohaté potraviny, ktoré naštartujú deň,“ hovorí Michal Tkadlec.
Fantázii pri príprave jedálnička sa síce medze nekladú, no napriek tomu výrobcovia dokážu sledovať všeobecné trendy. Pri rastúcej ponuke, šírke sortimentu aj konkurencii platí, že vyčnievať je potrebné už nielen kvalitou, ale zákazníka treba zaujať aj niečím ďalším. Spoločnosť Mecom Group okrem posilňovania prítomnosti mäsa stavila aj na dizajn.
„Sledujeme trendy v stravovaní, potravinárstve a obalovom dizajne. V produktovom rade Natur bez obsahu éčok a ďalších prídavných látok si ľudia môžu vychutnať širokú ponuku chutí naprieč kategóriami šuniek, suchých salám či párkov. Doplnili sme taktiež pultové balenie Teľacích párkov,“ hovorí Eva Sziglová. „Na raňajky sú z našej ponuky výborné párky, šunka či šunkové salámy. Ako novinku sme uviedli Šunkáčik Amálka so zníženým obsahom soli a vyšším podielom mäsa. Tieto výrobky sú rýchle na prípravu a výborné sú s celozrnným pečivom,“ dopĺňa Michal Tkadlec z MP Krásno.
Cereálie, káva a čaj
Málokde je tak veľmi vidieť dlhodobý vplyv reklamných kampaní ako pri raňajkách pre deti a tínedžerov. Rôzne druhy cereálií sa už desiatky rokov najmä v televízii prezentujú ako ideálna voľba pre mládež. A z údajov Spotrebiteľského panelu agentúry GfK vyplýva, že táto kampaň je úspešná. „Na cereálne kategórie celkovo nadpriemerne míňajú predovšetkým domácnosti so školopovinnými deťmi (od 6 – 14 rokov) a s tínedžermi (od 15 – 19 rokov). Raňajkové cereálie si v sledovanom období zakúpilo 57 percent domácností, do nákupného košíka si ich vložili v priemere sedemkrát a celkovo na ne domácnosti minuli vyše 16 eur,“ uvádza Lucia Pientková.
Predaje kategórie cereálií sú celoročne relatívne stabilné, no výrazný výkyv prišiel počas koronakrízy. V marci, teda na vrchole domácej izolácie a karantény, narástli podľa agentúry Nielsen tržby za tieto produkty v medziročnom porovnaní až o 52 %. Zodpovedné je za to najmä zásobovanie sa spotrebiteľov. V apríli tempo rastu opadlo, hoci stále obchodníci utŕžili o 20 % viac ako pred rokom. „Najviac sa na predajoch podieľajú balenia nad 400 gramov. Tržby za tieto balenia narástli o necelé dva milióny eur a generujú až 69 percent všetkých tržieb,“ hovorí Barbora Ballosová.
Spotreba raňajkových cereálií od mája 2019 do apríla 2020 ukázala, že ľudia na Slovensku preferujú sladké príchute. Najobľúbenejšie sú čokoládové obilninové raňajky, ktoré tvorili 17 % tržieb. Ďalej nasleduje kakao s 16 % a škorica s 14 % podielom. K obilninovým raňajkám treba prirátať ešte aj kaše, napríklad ovsené, ktoré taktiež hrajú na trhu nemalú úlohu. Obilné kaše si podľa agentúry GfK od júna 2019 do mája 2020 zakúpila tretina domácností a spotrebitelia na ne minuli v priemere 8,5 eura.
Pri raňajkách určite netreba zabúdať ani na teplé nápoje, ktoré taktiež tvoria nezanedbateľnú súčasť celej kategórie. V prieskume agentúry Median SK vyše 62 % respondentov uviedlo, že pri raňajkách nemôže chýbať káva, čaj alebo mlieko. Kým káva v poslednom čase zažíva rozmach chutí, spôsobov prípravy a vychutnávania, pre čaj platí o čosi tradičnejší prístup. „Viac ako polovica ľudí pije na raňajky čaj a veľmi často je to práve čierny čaj, napríklad Earl Grey. Ten však v posledných rokoch doháňa aj ovocný čaj a hlavne zelený, ktorý má priaznivý vplyv na zdravie a na naštartovanie organizmu,“ hovorí obchodný manažér spoločnosti Teekanne Robert Bárta.
Ľudia pri čiernom čaji podľa neho neexperimentujú vôbec, po novinkách siahajú skôr pri ostatných druhoch čaju. „Rad čiernych čajov, ideálny k raňajkám, rozšírime o nový ochutený čaj Earl Grey. Do radu ovocných čajov máme pripravené hneď dve novinky, a to čučoriedku, ktorá je u zákazníkov veľmi obľúbená, a hrušku s figou. V zelených čajoch prinesieme novú príchuť zelený čaj s grapefruitom,“ uzatvára Robert Bárta.