
Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje zvýšenie recyklačných poplatkov pre výrobcov a maloobchodníkov. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) informovala, že pre mnohých slovenských výrobcov môžu byť tieto poplatky likvidačné, jedinú možnosť aktuálne vidia v premietnutí nových poplatkov do cien produktov, čím sa môže znížiť ich konkurencieschopnosť.
V júni predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania novelu vyhlášky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch. Okrem iného sa v nej navrhuje zmena systému nastavenia štandardov zberu, doplnenie podmienky primeranej donáškovej vzdialenosti a zahrnutie do triedeného zberu aj odpad podnikateľských subjektov. Potravinárske spoločnosti vzniesli zásadné pripomienky. SAMO upozorňuje na to, že tieto pripomienky neboli do dnešného dňa prerokované v rozporovom konaní, a to napriek tomu, že navrhovaná úprava by mohla zvýšiť náklady na triedený zber, čo by malo výrazný dopad na podnikateľské prostredie či ceny spotrebného tovaru, vrátane potravín.
Začiatkom septembra ministerstvo informovalo o príprave zákona, ktorý bude stanovovať minimálne poplatky na triedený zber odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v obci. Minimálnu výšku nákladov by pritom mala stanovovať vyhláška ministerstva. Zároveň informovalo o tom, že účinnosť zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje sa plánuje posunúť z 1. januára 2023 na rok 2022. Účinnosť zálohovania pritom bola už v apríli tohto roka presunutá ako jedno z opatrení rezortu reagujúce na krízu spôsobenú pandémiou Covid-19.
Negatívne ohlasy výrobcov a maloobchodníkov
Ministerstvo ohlásilo predloženie nového cenníka nákladov na separáciu odpadu na nadchádzajúcom zasadnutí parlamentu. SAMO informuje, že výrobcovia spotrebného tovaru a maloobchodníci reagovali na postup, ktorého cieľom by podľa ich vyjadrení malo byť výrazné navýšenie nákladov. Ministrovi adresovali list, v ktorom signatári žiadajú o vytvorenie dostatočného časového priestoru na zhodnotenie všetkých dopadov.
„V čase, kedy prebieha druhá vlna ochorenia Covid-19 a podnikatelia v súvislosti s hospodárskou krízou volajú po znižovaní finančnej záťaže zo strany štátu, s rozčarovaním prijímame informácie o plánovaných zásadných zmenách v systéme triedeného zberu a zvyšovaní recyklačných poplatkov. Niektorí domáci výrobcovia momentálne nedokážu pokryť zvýšenie v rámci aktuálnych prevádzkových nákladov. Zvýšenie recyklačných poplatkov v niektorých prípadoch až päťnásobne, môže byť pre mnohých slovenských výrobcov likvidačné a jedinou cestou môže byť premietnutie zvýšených nákladov do cien produktov, vrátane potravín, čím sa môže znížiť ich konkurencieschopnosť. Navyše sa to deje v čase ekonomickej krízy, kedy ľudia na Slovensku starostlivo zvažujú všetky svoje výdavky,“ uvádza v liste v mene všetkých zúčastnených organizácií Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.
Obavy z urýchlenia procesu zálohovania
Výrobcovia a maloobchodníci v liste zároveň vyjadrujú obavy v súvislosti s plánovaným posunom zavedenia systému zálohovania jednorazových obalov na nápoje z roku 2023 na 2022. Snahu ministerstva životného prostredia o urýchlenie procesu vnímajú ako neúmernú a obávajú sa následkov procesu, ktorý by podľa ich vyjadrení mohol zahŕňať neželané kompromisné riešenia v podobe nedostatočnej hustoty siete zberných miest, nedostatočnú pripravenosť spotrebiteľov, zvýšenie nákladov či ohrozenie najslabších subjektov na trhu, ktoré by sa za krátky čas nemuseli efektívne adaptovať na nové administratívne a finančné podmienky.