Výroba potravín patrí medzi epidemiologicky náročnú činnosť, a preto sa na potravinárske prevádzky vzťahujú prísne hygienické predpisy. Počas pandémie Covid-19 však podniky prijali ešte prísnejšie opatrenia za účelom ochrany zamestnancov a zabezpečenia plynulej výroby bezpečných potravín.
Počas pandémie spôsobenej ochorením Covid-19 potravinárske podniky sprísnili hygienický režim. Medzi dodatočné opatrenia patrí vypracovanie krízového plánu pre prípad potvrdenia ochorenia u zamestnanca, preventívne opatrenia ako oddelené striedanie zmien, vyššia frekvencia čistenia a sanitácie strojov, všetkých povrchov a pracovných plôch či zavedenie osobitných technických a organizačných opatrení na ochranu zdravia zamestnancov, vrátane povinnej kontroly telesnej teploty.
„Potravinárske podniky robia maximum pre to, aby sa ochránili pred potvrdením ochorenia u zamestnancov. Keď sa tak stane, sú pripravené okamžite zareagovať a poskytnúť maximálnu súčinnosť príslušným kontrolným orgánom. Mnoho výrobcov pritom oslovilo regionálnych hygienikov už preventívne v rámci prípravy podnikového krízového plánu,“ uvádza Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.
Napriek snahe potravinárov sa však môže stať, že ochorenie Covid-19 sa objaví aj v potravinárskych prevádzkach. Potravinárska komora Slovenska (PKS) uvádza, že z pohľadu bezpečnosti potravín je potrebné pripomenúť najmä súčasné vedecké stanoviská, ktoré potvrdzujú, že doteraz nebola zaznamenaná žiadna správa o tom, že by sa nákaza prenášala prostredníctvom potravín.
„Spotrebitelia musia však byť rovnako zodpovední a dodržiavať základné hygienické požiadavky pri manipulácii s potravinami, a to tak v obchodoch, pri prenose nákupu domov, ale aj v domácom prostredí pri príprave jedál, aby potraviny zostali bezpečné až po ich konzumáciu,“ dodáva Jana Venhartová.