
Koronakríza a domáca izolácia sa počas tohtoročnej jari prejavili aj v neočakávaných súvislostiach. Marcové tržby za prostriedky na umývanie riadu podľa údajov spoločnosti Nielsen medziročne vystrelili o viac ako 50 percent. Logika za tým je jednoduchá. Ľudia sedeli doma, viac doma varili a jedli, a tak aj viac umývali riad. Zaujímavé však je, že kým tržby za prostriedky na ručné umývanie riadu sa už v apríli začali postupne dostávať bližšie k úrovniam spred roka, prípravky do umývačiek pokles takmer nezaznamenali.
Umývať riady tradične v rukách alebo to radšej nechať na umývačku riadu? Čoraz viac ľudí na Slovensku v tom má celkom jasno a automatické umývanie riadu sa stáva jednoznačnou voľbou. Tento trend si všímajú nielen výrobcovia čistiacich prostriedkov, ale potvrdzujú to aj čísla spoločnosti Nielsen. Od minuloročného mája do tohtoročného apríla slovenskí spotrebitelia na umývacie prostriedky minuli celkovo viac ako 32 miliónov eur, čo je nárast o 13,3 %. Tržby za prípravky do umývačiek riadu narástli o 16 %, čo je rýchlejšie tempo ako 11 % rast prípravkov na ručné umývanie riadu.
„Pri pohľade na rast tržieb v jednotlivých mesiacoch vidíme razantný nárast v marci spojený s ochorením Covid-19, kedy sa ľudia vplyvom významných reštrikcií zásobili. Následne v apríli predaje poklesli, avšak pri prípravkoch do umývačky riadu zostávajú stále na vyššej úrovni. To vysvetľuje situáciu, keď ľudia zostali doma, doma sa stravovali a viac umývali riad,“ vysvetľuje konzultantka spoločnosti Nielsen Michaela Štefanová. Dodáva, že podľa prieskumu spoločnosti ľudia očakávajú, že vplyv krízy bude cítiť ešte aspoň najbližších šesť mesiacov.
Aj bez vplyvu koronakrízy však údaje ukazujú pozvoľný nárast dopytu po prostriedkoch na umývanie riadu. Agentúra GfK uvádza, že aspoň raz si od júna 2019 do mája 2020 nejaký produkt spojený s umývaním riadu kúpila v podstate každá domácnosť. Zároveň si všíma aj rast kategórie prípravkov pre automatické umývanie. „Z dlhodobého hľadiska počet kupujúcich prostriedky do umývačiek riadu rastie, a naopak, počet kupujúcich saponáty má klesajúci trend,“ hovorí senior konzultantka agentúry GfK Veronika Némethová.
Ručne alebo automaticky?
Napriek spomenutému vývojovému trendu zatiaľ na trhu prevažujú domácnosti, ktorí nakupujú prostriedky na ručné umývanie. Podľa GfK si takéto prípravky kúpilo 80 % spotrebiteľov, kým čistiace prostriedky do umývačiek riadu si zaobstaralo len 31 % nakupujúcich. „Aj napriek tomu, že oveľa viac domácností nakupuje prostriedky určené na ručné umývanie, celkové výdavky boli vyššie na prostriedky do umývačiek. Na tie jedna kupujúca domácnosť minula v priemere takmer 26 eur za rok. Pre porovnanie, ročné výdavky jednej domácnosti na prostriedky na ručné umývanie riadu boli približne 9 eur,“ upozorňuje Veronika Némethová.
Medzi zákazníkmi drogérií Teta, dm drogerie markt a 101 Drogerie je podľa spoločnosti RetailZoom v kategórii prostriedkov na manuálne umývanie riadu najpopulárnejšia značka Jar, ktorej predaj tvoril 52 % tržieb v tejto kategórii. Za ňou nasledoval Pur s 11 % podielom. Rastúcu tendenciu v kategórii zaznamenali ekologické prípravky značky Feel Eco s 9 % podielom a Frosch s podielom 6 %. Medzi preferovanými vôňami jednoznačne dominuje citrón, ktorý zvykne nakupovať takmer štvrtina všetkých spotrebiteľov.
Podľa spoločnosti Nielsen takmer 98 % predajov čističov na ručné umývanie tvoria tekuté prípravky, ostatné formy približne 2 %. Najpopulárnejšie čo do veľkosti sú balenia s objemom 501 až 999 mililitrov, ktoré generujú necelú polovicu predajov. Nasledujú litrové balenia, saponáty s objemom do 499 mililitrov, zvyšok tvoria pollitrové varianty.
Vo všeobecnosti oblasť prostriedkov na ručné umývanie stagnuje. Všímajú si ho aj oslovení výrobcovia čistiacich prostriedkov. Už dlhší čas sledujú, že spotrebitelia čoraz viac preferujú prípravky pre automatické umývanie. „Dôvod je jednoduchý – ušetriť si čo najviac práce a radšej stráviť čas niečím príjemnejším, napríklad s rodinou,“ komentuje situáciu Michaela Málková z marketingového oddelenia spoločnosti Zenit.
„Kategórii automatického umývania riadu sa na Slovensku darí, rastie dlhodobo. Medziročný vývoj ukazuje nárast o viac než 30 percent, v aktuálnom roku tak patrí k najrýchlejšie rastúcej kategórii ťažkej drogérie, teda pranie či čistenie. Pozitívny vývoj očakávame aj v najbližších rokoch,“ potvrdzuje Jana Očadlíková, marketingová manažérka Henkel SK/CZ pre divíziu Laundry and Home Care.
Správanie sa spotrebiteľov v posledných dvanástich mesiacoch taktiež ukazuje, že pri umývačkách riadu sú najpopulárnejšie multifunkčné tablety, ktoré kombinujú čistiaci prostriedok, soľ aj leštidlo. „Spotrebiteľ dáva prednosť multifunkčným čistiacim prostriedkom pred štandardnými, v hodnote predaných produktov je ich podiel na čistiacich prostriedkoch do umývačiek 85 percent,“ uvádza konzultantka spoločnosti RetailZoom Viviana Kučerová.
Ekologizácia drogérie
Okrem nárokov na univerzálnosť čističov vystupuje v posledných rokoch čoraz viac do popredia aj dopyt po ekologických variantoch. Tie už dávno nie sú len záležitosťou alternatívnych lokálnych predajcov, ale začínajú sa výrazne presadzovať aj vo veľkých obchodných reťazcoch a ich dôležitosť si všímajú aj výrobcovia. Preto sa každoročne snažia v oblasti ekologicky neškodných a spoločensky zodpovedných výrobkov priniesť niečo nové.
„Prichádzame s radom ProNature, ktory prináša ekologický rad čistiacich prostriedkov. Ide napríklad o nové Somat ProNature tablety, ktoré si ponechávajú kvalitu a silu produktov značky Somat, a zároveň spĺňajú požiadavky ekologických produktov. V rámci tohto radu má svoje zastúpenie aj značka Pur,“ hovorí Jana Očadlíková zo spoločnosti Henkel. Snahu o čo najzelenšie produkty ilustrujú aj zmeny v balení tradičnejších produktov. Napríklad balenie Somat čističa do umývačky riadu obsahuje po novom o 40 % menej plastu a nové tablety Somat Classic a AiO budú podľa Jany Očadlíkovej balené v kartónoch z 80 % z recyklovaného materiálu.
So zmenou myslenia a snahou o ekologickejšie správanie prišiel na rad aj boj s plastovými obalmi a PET fľašami. Kým pri nápojových obaloch by sa mal na Slovensku čoskoro zaviesť zálohový systém, pri obaloch od rôznych čistiacich gélov to nie je také jednoduché. Ale aj v tomto smere sú cesty, ako ísť s dobou. „Nielenže máme už niekoľko rokov v ponuke ekologický rad Real Green Clean pre čistenie celej domácnosti, ale od minulého roka si vďaka moderným technológiám vyrábame aj vlastné PET obaly,“ uvádza Michaela Málková zo spoločnosti Zenit.
Podobné trendy vládnu nielen v oblasti čistiacich prostriedkov, ale aj pri pomôckach na ručné umývanie riadu. Ekologickou alternatívou klasickej hubky môže byť špongia vyrobená z vlákien plodu špeciálnej tekvice. Ak však zákazník nemá chuť experimentovať, má k dispozícii čoraz širší sortiment rôznych handričiek z mikrovlákien, ktoré sú šetrné k prírode. „Naše handričky z mikrovlákien nielen veľmi dobre odstraňujú aj naozaj odolné nečistoty, ale sú celkovo trvanlivejšie a, samozrejme, je možné ich prať, čím pomáhajú zmierňovať vplyv na životné prostredie,“ vysvetľuje Jiří Krechler, marketingový manažér spoločnosti Freudenberg Home and Cleaning Solutions, ktorá stojí za značkou Vileda.
Handričky a mikrovlákna
Trh v oblasti čistiacich pomôcok sa podľa výrobcov správa v posledných rokoch stabilne. Spoločnosť Mapa Spontex si všíma, že v oblasti umývania riadu je dominantnou skupinou predovšetkým sortiment polyuretánových hubiek s abrazívnou vrstvou. „Populárne sú taktiež hubkové utierky vyrobené z celulózy. Pri tejto skupine výrobkov zákazníci oceňujú predovšetkým ich odolnosť a vysokú schopnosť absorbovať tekutinu,“ hovorí Peter Masný, oblastný manažér spoločnosti Mapa Spontex pre Slovensko.
Aj Mapa Spontex si všíma stúpajúci záujem predovšetkým o výrobky z mikrovlákien. Ich výhodou je, že vďaka svojim vlastnostiam odstraňujú 99 % baktérií z čistených povrchov a dajú sa účinne používať aj bez čistiaceho prostriedku. Kvalitné výrobky z mikrovlákna totiž odstraňujú prach, utierajú, leštia, absorbujú vodu a pri použití za mokra navyše čistia a odmasťujú. „Pri správnej starostlivosti navyše vydržia stovky použití,“ dodáva Peter Masný.
Častým problémom pri opakovanom používaní špongií na umývanie riadu sa však stáva ich znehodnocovanie a zápach. Ten je spôsobený predovšetkým tým, že v časti určenej pre drhnutie riadu sa zachytávajú zvyšky jedla, v ktorých sa začnú množiť baktérie, čo po čase nepríjemne cítiť. „Práve preto výrazne rastie dopyt po našom prémiovom rade Pur Active, teda hubkách, ktoré majú umývateľnú časť určenú na drhnutie. Tento povrch navyše odstráni veľmi odolné nečistoty, nepotrebuje tak veľa čističa a nepoškriabe ani jemné povrchy ako sklokeramické dosky či teflónové povrchy,“ hovorí Jiří Krechler.
Ani sortiment pomocníkov pri umývaní riadu neobchádzajú neustále inovácie. Freudenberg investuje predovšetkým do noviniek v oblasti handričiek s mikrovláknami. Mapa Spontex sa snaží rozšíriť sortiment v oblasti hubiek s abrazívnou vrstvou. „V tejto kategórii sme tento rok na trh uviedli výrobok Dishmop. Hubka na riad je nasadená na dutej rukoväti, do ktorej sa naleje prostriedok na umývanie riadu, ktorý sa pri umývaní rovnomerne uvoľňuje. Náhradné hubky sa dajú pravidelne dokupovať,“ uvádza Peter Masný.
Dáta prieskumných spoločností ukazujú, že približne polovicu všetkých prípravkov na umývanie riadu si spotrebitelia kúpili v cenových akciách. Podľa výrobcov je pri podpore predaja potrebné dbať na riadne označenie tovarov cenovkami. Hoci je to zdanlivá drobnosť, dokáže zákazníka od nákupu odradiť.