
Aktívny zber nápojových PET fliaš je prvým, avšak dôležitým krokom k zvýšeniu využitia recyklovaného PET materiálu a zníženia voľne pohodeného odpadu. V súčasnosti zber nápojových obalov stále nedosahuje želané výsledky, a to najmä v niektorých európskych krajinách, vrátane Slovenska. Problém s voľne pohodeným odpadom si preto podľa výrobcov nápojov vyžaduje spojenie síl všetkých zúčastnených strán.
Začiatkom roka zverejnili výrobcovia minerálnych a pramenitých vôd, združených v Európskej federácii balených vôd (EFBW), ambiciózne záväzky a odporúčania pre úspech zálohových systémov na nápojové obaly. Víziu pre udržateľnosť prijali aj výrobcovia nealkoholických nápojov združení v UNESDA.
Európska smernica o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie stanovila pre členské štáty povinnosť zabezpečiť vyzbieranie 77 % plastových nápojových obalov uvedených na trh do roku 2025. Plastové obaly v objeme 90 % je potrebné recyklovať do roku 2029. Smernica zároveň zavádza pre PET fľaše povinný obsah aspoň 25 % recyklovaných plastov, čo je potrebné splniť do roku 2025 a aspoň 30 % do roku 2030.
Aké ambície majú výrobcovia nápojov?
Výrobcovia nealkoholických a minerálnych vôd majú v nadchádzajúcich rokoch ambíciu podporiť účinné a transparentné systémy zberu nápojových obalov a naštartovať lokálnu recykláciu v štýle „z fľaše do fľaše“. Ďalšou ambíciou je postupné zvýšenie recyklovaného obsahu nových PET obalov a dosiahnuť tak priemer minimálne 25 % z obalov uvedených na slovenský trh do roku 2025. Rovnako sa zaviazali pracovať na inováciách, ktoré pomôžu odstraňovať prekážky v nákladovo efektívnej recyklácii a dosiahnuť úplnú recyklovateľnosť alebo kompostovateľnosť jednorazových nápojových obalov do roku 2030.
„Pre náš sektor je jedným z hlavných cieľov zvýšenie miery zberu a recyklácia nápojových obalov. PET a hliníkové obaly našich nápojov sú stopercentne recyklovateľným cenným materiálom, ktorý vieme a chceme použiť pri výrobe nových obalov, nemajú končiť voľne pohodené v prírode alebo na skládke,“ hovorí Lucia Morvai, výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM).
Zo skúseností z iných krajín je vidieť, že zálohový systém na nápojové obaly, zriadený a prevádzkovaný povinnými osobami, má preukázateľné výhody z pohľadu dosiahnutia vysokých cieľov zberu, a tiež kvality vyzbieraného materiálu.
Zodpovednosť za odpad z obalov by mal prevziať i spotrebiteľ
Výrobcovia minerálnych vôd a nealkoholických nápojov uvádzajú, že úspech recyklácie bude závisieť aj od miery zapojenia všetkých účastníkov trhu. Okrem výrobcov by sa preto do procesu mali zapojiť aj obce, maloobchodníci, recyklátori, tvorcovia politík a v neposlednom rade samotní spotrebitelia, ktorí sú taktiež nevyhnutnou súčasťou reťazca. Riešenie problému s odpadmi z obalov je tak spoločnou zodpovednosťou.
Nová šanca pre nápojové PET fľaše
„Veríme, že nás spotrebitelia podporia v našom úsilí, tak ako to deklarovali v prieskumoch a zapoja sa aktívne a s nadšením do pripravovaného zálohového systému. Zvýšením miery triedenia a odovzdávaním obalov naspäť do zálohového systému tak dajú šancu nápojovým Pet-kám a plechovkám vrátiť sa v podobe nového obalu späť na pulty predajní, pomôžu šetriť zdroje, znižovať uhlíkovú stopu a chrániť životné prostredie“, uvádza Lucia Morvai.
Výrobcovia združení v AVNM vyjadrujú presvedčenie, že zálohovanie jednorazových nápojových obalov má potenciál zabezpečiť plnenie stanovených cieľov na Slovensku, za predpokladu, že sa trhu poskytne adekvátny čas na prípravu systému a dôslednú edukáciu spotrebiteľov. Len efektívne a ekonomicky nastavený systém, ktorému spotrebiteľ dôveruje a rozumie, bude schopný plniť ciele v oblasti zberu, recyklácie a znižovania voľne pohodeného odpadu. „Chceme byť konštruktívnym partnerom v tejto diskusii s novým vedením ministerstva a v spolupráci s ďalšími zástupcami výrobcov a obchodníkov prinášať konkrétne riešenia, ktorými budeme vedieť prispieť k zlepšeniu situácie s odpadom z obalov v podmienkach SR,“ dopĺňa Lucia Morvai.