Dovolenka pri mori sa v tomto roku stane viac dobrodružstvom s neistým koncom, než obyčajným letným pôžitkom. Pandémia ochorenia Covid-19 zasiahla v maloobchode väčšinu oblastí, no jednou z najviac zasiahnutých kategórií bude rozhodne opaľovacia kozmetika. Výrobcovia už dnes hlásia pokles predaja a tržieb v porovnaní s minulým rokom. Na druhej strane však netreba zabúdať na to, že slnko nesvieti len pri mori, ale aj v slovenských horách.
Opaľovacia kozmetika podlieha silnému vplyvu sezónnosti. Spoločnosť GfK uvádza, že najviac nákupov sledujú v mesiacoch jún a júl. Až štyri pätiny z celkovej nakúpenej hodnoty v sledovanom roku pripadajú práve na tieto dva mesiace. Výrobcovia opaľovacej kozmetiky za vrchol sezóny považujú o niečo širšie obdobie, začína sa podľa nich už v máji a končí sa približne v septembri. Netreba zabúdať ani na exotické dovolenky, ktoré spotrebitelia absolvujú v zimných mesiacoch.
Podľa údajov spoločnosti Nielsen zákazníci minuli za opaľovaciu kozmetiku od vlaňajšieho apríla do tohtoročného marca viac ako 6,3 milióna eur a predalo sa takmer 1,2 milióna kusov kozmetiky. Do tohtoročného vývoja v oblasti krémov a olejov používaných v súvislosti s opaľovaním neočakávane, no najmä citeľne zasiahla pandémia nového koronavírusu. Viacerí výrobcovia hlásia prepady predajov a už dnes sú vyrovnaní s tým, že sezóna 2020 bude v porovnaní s minulým rokom oveľa slabšia. Podľa spoločnosti Nielsen predaje za prvý kvartál tohto roka poklesli o 21 %.
„V prvom momente sme od našich odberateľov dostávali informácie o znížení plánovaných odberov sezónneho tovaru o 50 percent, pretože ani oni nevedeli predpokladať ďalší vývoj predaja v tomto segmente. Postupne prichádzajú ďalšie objednávky, ale súčasný predaj nedosahuje úroveň predošlých rokov,“ hovorí Ivan Milý ml., obchodný manažér spoločnosti Herba Drug Trade, ktorá stojí za značkou opaľovacej kozmetiky Nubian. Pokračuje, že ďalší vývoj v predajoch bude závisieť predovšetkým od toho, ako bude vyzerať situácia v súvislosti s ochorením Covid-19, ale aj od počasia.
Pokles v desiatkach percent očakáva taktiež Mária Valentová, brand manažérka firmy Sarantis Slovakia, ktorá má vo svojom portfóliu značku opaľovacej kozmetiky Astrid. Negatívny trend zachytili v marci aj v spoločnosti dm drogerie markt, no podľa slov sortimentnej manažérky Lindy Takácsovej zatiaľ vo firme nemaľujú čierne scenáre. „Keďže nás podľa prognóz meteorológov čaká horúce leto, výraznejší pokles jej predaja nepredpokladáme aj napriek tomu, že túto sezónu budeme mať obmedzené možnosti vycestovania k moru,“ vysvetľuje. Opaľovacia kozmetika sa totiž nemusí nevyhnutne spájať len s dovolenkou pri mori, hoci primárnou motiváciou na jej nákup stále zostáva práve táto udalosť. Netreba však zabúdať na to, že slnko svieti aj na horách, a predovšetkým počas letných mesiacov sa vie človek spáliť aj pri vysokohorskej turistike či na bicykli.
Nemusí to byť čierny scenár
Vo všeobecnosti totiž predaje opaľovacej kozmetiky dlhodobo rastú nielen v objeme, ale aj v množstve minutých peňazí. Podľa údajov spoločnosti Nielsen sa za uplynulých 12 mesiacov predalo o 6,3 % viac kusov prípravkov súvisiacich s opaľovaním ako v predchádzajúcom sledovanom období. Tržby z predajov rástli ešte rýchlejšie, a to až o 10,3 %, čo je spôsobené predovšetkým vyššími priemernými cenami opaľovacích prípravkov.
Rástla kategória produktov určených na opaľovanie aj po opaľovaní. Jediný segment, ktorý zaznamenal prepad, boli samoopaľovacie prípravky. Počet predaných kusov poklesol o 5,2 %, tržby klesali ešte rýchlejšie, až o 6,9 %. Na druhej strane, vyjadrené v absolútnych číslach, aj za samoopaľovacie prostriedky minuli ľudia na Slovensku v posledných 12 mesiacoch viac ako 187-tisíc eur.
„Z hľadiska nákupných kanálov najviac peňazí na opaľovacie prípravky minuli domácnosti v drogériách. Išlo o takmer dve pätiny z celkovej nakúpenej hodnoty. Za drogériami nasledujú hypermarkety, ktoré sa podieľali jednou pätinou celkovej nakúpenej hodnoty a diskontné predajne taktiež s jednou pätinou z celkovej nakúpenej hodnoty,“ hovorí konzultantka spoločnosti GfK Lucia Královičová. Podobné čísla agentúra hlási aj pri prípravkoch po opaľovaní, akurát na druhom mieste sa umiestnili miesto hypermarketov lekárne.
Po čom spotrebitelia túžia?
Hoci výrobcovia opaľovacej kozmetiky rátajú s tým, že toto nebude ich najvydarenejší rok a že odhadnúť správanie spotrebiteľov bude veľmi ťažké, o to viac si uvedomujú, že nesmú zaspať v konkurenčnom boji.
„Uvažovali sme nad alternatívou, že zákazník siahne po produktoch v menšom balení a s nižším ochranným faktorom. Naši odberatelia však od nás odobrali celé portfólio produktov, takže nižšie aj vyššie ochranné faktory a taktiež menšie i väčšie balenia, aby mal zákazník možnosť širšieho výberu, keďže túto sezónu aj s odberateľmi považujeme za ťažko čitateľnú,“ hovorí Ivan Milý ml., ktorý reprezentuje značku Nubian.
Vo všeobecnosti zo skúseností výrobcov vyplýva, že spotrebitelia preferujú skôr vyššie ochranné faktory. „Registrujeme stále rastúcu popularitu vyšších ochranných faktorov a rastúcu obľúbenosť produktov s veľmi vysokou ochranou, teda ochranným faktorom 50 a viac,“ uvádza Mária Valentová zastupujúca produkty značky Astrid. Práve kvôli tomu na tento rok pripravili viacero noviniek, ktoré na trendy na trhu náležite reagujú. „Naše nové produkty na opaľovanie s inovatívnou slnečnou technológiou (UVA/UVB/IR/VL) poskytujú pokožke širokospektrálnu fotostabilnú ochranu pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia a ochranu pred infračerveným žiarením a viditeľným svetlom,“ dodáva.
Platí, že dopyt rastie predovšetkým po produktoch, ktoré umožňujú rýchlu a jednoduchú aplikáciu, čo v praxi bývajú predovšetkým kozmetické prípravky v spreji. Výrobcovia sa taktiež zhodujú v tom, že existuje cieľová skupina, ktorá vyhľadáva produkty v bio a eko kvalite a snažia sa týmto požiadavkám vyhovieť. „Dopyt po prírodných prípravkoch každý rok rastie. Výraznejší nárast sme zaznamenali hlavne v sortimente produktov určených pre deti,“ hovorí Linda Takácsová z dm drogerie markt.
Keďže sezóna 2020 bude z hľadiska predajov opaľovacej kozmetiky pravdepodobne kritická a výpadky nenahradia ani nákupy produktov v zimných mesiacoch kvôli rozvíjajúcej sa turistike v exotických destináciách, bude podľa výrobcov potrebné zvýšiť aj snahu v oblasti marketingu. Oslovení producenti sa zhodujú v tom, že dobre zvykne fungovať druhotné vystavenie produktov v predajniach. „Spotrebitelia majú tendenciu rozhodovať sa v tomto segmente trhu racionálne. Produkty slnečnej starostlivosti sú vysoko funkčné záležitosti a spotrebitelia preto uprednostňujú značky a výrobky, ktoré splnia to, čo deklarujú,“ konštatuje Mária Valentová. Ako pokračuje, vzhľadom na aktuálnu situáciu preferujú podporu produktov najmä prostredníctvom digitálnej formy.
Zapôsobiť by mohli aj inovatívne kampane orientované na domácich turistov, ktorí plánujú leto stráviť v slovenských horách. Zvyk je zatiaľ skôr taký, že na ochranu pred slnkom stačia v horách len slnečné okuliare. A na jeseň sa na uliciach slovenských miest zakaždým zjaví podozrivé množstvo ľudí s okuliarmi od slnka.