Spoločnosť Tesco na Slovensku začala vo svojich prevádzkach s meraním množstva potravinového odpadu. Tieto údaje sa zároveň rozhodla verejne publikovať. Počas troch rokov sa spoločnosti podarilo znížiť množstvo potravinového odpadu až o 71 %. Všetkých 152 prevádzok sa zároveň zapojilo do darovania nepredaných potravín.
Tesco realizuje merania potravinového odpadu, ktoré vo forme dát následne publikuje už od roku 2017. Za toto obdobie Tesco na Slovensku zásadne znížilo potravinový odpad vo svojich predajniach, a to o 71 %.
„Napriek tomu, že vyše 800 miliónov ľudí na svete hladuje, tretina svetovej produkcie potravín skončí ako odpad. Tento problém je ešte akútnejší v čase, keď koronakríza negatívne zasiahla mnohé rodinné rozpočty. Dôsledky celosvetovej pandémie pociťujeme vo všetkých kútoch sveta vrátane Slovenska a mnohé rodiny si v súčasnosti nedokážu každý deň kúpiť jedlo,“ uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesca za Slovensku. Zároveň dodáva, že i vzhľadom na súčasnú situáciu naďalej pokračujú vo svojich projektoch, akým je napríklad darovanie potravín rodinám v núdzi.
Reťazec vyzýva k meraniu odpadu i ďalšie podniky
Vďaka zozbieraným údajom o potravinovom odpade má Tesco presný obraz o množstve nepredaných potravín a odpade v prevádzkach. Reťazec tak dokáže prijímať účinné opatrenia na minimalizáciu množstva potravinového odpadu. Tesco verí, že to, čo sa dá odmerať, je možné následne lepšie manažovať. Reťazec preto vyzýva aj ďalšie podniky v odvetví potravinárstva, aby sa pripojili pri meraní a zverejňovaní údajov o plytvaní potravinami.
Vlani Tesco darovalo 1 943 ton potravín Potravinovej banke Slovenska a miestnym dobročinným organizáciám. V súčasnosti je zapojených do programu darovania potravín už všetkých 152 obchodov Tesca. Hneď po otvorení sa tento rok do programu zapojili aj dva nové supermarkety Tesca, jeden v bratislavskej Petržalke a druhý v Turanoch na severe krajiny.
Ďalších 3 337 ton potravín sa podarilo reťazcu darovať ako krmivo pre zvieratá. Darované potraviny tak celkovo dosiahli 5 280 ton.
Zdroj: Tesco
Na našu planétu má potravinový odpad obrovský negatívny vplyv. Z pohľadu životného prostredia sú potravinové straty a potravinový odpad zodpovedné globálne za približne osem percent emisií skleníkových plynov. Keďže boj proti plytvaniu potravinami je témou presahujúcou hranice krajín, Tesco prichádza s dobrými správami aj na stredoeurópskej úrovni. Celkovo sa počas troch rokov reťazcu podarilo znížilo množstvo potravinového odpadu už o polovicu.