
Platforma „Ako dlho vydržíme“, ktorá zastupuje prenajímateľov obchodných priestorov, prevádzkovateľov obchodných centier a retail parkov adresovala Vláde SR otvorený list. V ňom vyzýva na diskusiu a spoluprácu s tým, aby sa hľadali riešenia na uvoľnenie pravidiel, ktoré predstaviteľov maloobchodu privádzajú do úzkych.
Neriešenie zo strany vlády, žiadna reakcia, ani žiadna odborná diskusia. Takto vidí súčasný stav platforma „Ako dlho vydržíme“, združujúca prevádzkovateľov, akými sú napríklad Vivo Bratislava, Európa Banská Bystrica, OC Max, Mlyny Nitra a ďalšie. Pod výzvu sa podpisuje aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako 100 maloobchodných spoločností od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov, až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Tí adresovali slovenskej vláde otvorený list, v ktorom vyzývajú k otvorenej diskusii. Kroky vlády považujú za neisté a pomalé. Prenajímatelia momentálne nevedia, čo môžu očakávať, nájomcovia sú postavení do neľahkej situácie, kedy ostali týždne bez príjmu. Mnohí z nich musia v súčasnosti zvažovať radikálne kroky, teda ukončenie podnikania alebo výpoveď z priestorov.
Iná situácia je v prevádzke súkromníka, iná v nákupnom centre
Platforma uvádza, že čím dlhšie bude tento stav trvať, tým väčšie následky to bude mať na celý maloobchod. V istom momente príde aj k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, na ktorých nájomcovia aktuálne čerpajú podporu. Nejde pritom o malý alebo druhoradý problém. Tento sektor dáva na Slovensku prácu približne 300 tisícom obyvateľom a ročné tržby sa pohybujú na úrovni 25 miliárd eur. Na uvedených číslach sa pritom v drvivej väčšine podieľajú stredné a malé spoločnosti s miernymi ziskami či živnostníci. Ich prežitie je aktuálne ohrozené výpadkom príjmov a najmä zastavením ich podnikania.
„Ako prenajímatelia, tak aj nájomcovia sú v tomto na jednej lodi. V našom prípade sú nájmy hneď druhou najvyššou položkou. Ak nám s nimi štát nepomôže, jednoducho neprežijeme,“ vysvetľuje Daniel Krakovský z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov. „Len posunutie nájmov či ochrana nájomcov nie sú najšťastnejšími krokmi. Priniesli viac chaosu než reálnych riešení. Problematické je, že sa vláda snaží situáciu vyriešiť plošne bez ohľadu na konkrétne problémy jednotlivých maloobchodníkov. Situácia je však iná v prevádzke, ktorú vlastní súkromník a iná v nákupnom centre, ktoré dodnes nemôže byť otvorené. Pevne preto veríme, že sa nájde riešenie, ktoré umožní prevádzky udržať aj po ich opätovnom otvorení.“
Situácia v nákupných centrách
„Vítame všetky kroky vlády, ktoré umožňujú opätovné otváranie obchodov a naštartovanie ekonomiky. Pre mnohých malých podnikateľov sú ich obchody jediným zdrojom príjmu, a preto je správne, ak sa začnú otvárať,“ konštatuje Peter Zálesák zo spoločnosti Nay. „V jednotlivých opatreniach však cítime aj diskrimináciu, napríklad keď umožňujú otvorenie prevádzok iba do istej plochy. Ak môže jeden obchodník predávať ten istý druh tovaru na 300 metroch štvorcových, prečo by toto nemohol robiť aj iný obchodník, ktorý dokáže svoju prevádzku zmenšiť na rovnakú plochu?“ pýta sa Peter Zálesák.
Predstavitelia platformy „Ako dlho Vydržíme“ pritom uvádzajú, že nákupné centra sú dnes moderné budovy, ktoré sa dajú jednoducho dezinfikovať a v rámci ktorých sa dlhodobo zabezpečujú vysoké hygienické štandardy. Iniciatíva predpokladá, že vláda prehodnotí rýchlosť tohto procesu aj vzhľadom na skutočnosť, že Slovensko má aktuálne najlepšie čísla v súvislosti s pandémiou v EÚ. „Bezpečnosť návštevníkov je pre nás vždy prvoradá, a ak dostaneme možnosť opätovne prevádzkovať nákupné centrá a retail parky, nepochybujem o tom, že to zvládneme spolu s našimi nájomcami v súlade s platnými nariadeniami vlády a opatreniami hlavného hygienika,“ tvrdí Nicola Perucconi, člen platformy „Ako dlho vydržíme“.