
MŠK Žilina oddnes nemá takmer nijakých fubalistov. Faktom je, že 15 najlepšie platených hráčov žlto-zelených dostalo k prvému dňu nového mesiaca výpoveď. Dôvod je prostý, klub ide do likvidácie. Vedenie svojim zverencom ponúklo nevšednú ponuku pracovať v miestnej potravinárskej spoločnosti.
Kríza spôsobená šírením koronavírusu sa dotkla viacerých odvetví. Sedemnásobný majster Slovenska MŠK Žilina sa rozhodol rozviazať s 15 najlepšie platenými futbalistami kontrakty. Opory žlto-zelených totiž nechceli pristúpiť na zníženie platu o osemdesiat percent v období, kým nebudú na programe ďalšie zápasy slovenskej ligy. Vedenie MŠK svojim zverencom umožnilo pracovať v miestnej firme Ryba Žilina, aby zarobili na svoje živobytie, ale odpoveďou hráčov bolo, že je to pod ich športovú úroveň. Preto MŠK Žilina ako klub vyhlásil likvidáciu. Tento pomerne netradičný krok v slovenskom športe vyvolal veľkú vlnu diskusie, pretože sa jedná o niečo, čo nie je vídané.
Pribrzdilo nás to, ale rozbehneme sa
Nútene odpočíva od futbalu aj 340 mladých futbalistov a futbalistiek. S riaditeľom Akadémie MŠK Jaroslavom Bačíkom sme sa porozprávali o aktuálnej situácii, vplyve na vývoj mladého hráča, individuálnych tréningoch či mentálnom rozvoji. Chceme, aby sa hráči vrátili do tréningového procesu silnejší a vytrvalejší a aby schopnosti, ktoré môžu doma individuálnym tréningom ovplyvniť, posunuli na vyššiu úroveň. Všetko si teraz dokážu prispôsobiť a ovplyvniť práve svojím prístupom hovorí riaditeľ akadémie. Celý rozhovor si prečítate na mskzilina.sk
V praxi to ale neznamená, ako si môže väčšina verejnosti myslieť, že Žilinu už na slovenskej futbalovej mape neuvidíme. Likvidácia môže po právnej stránke trvať mesiace, dokonca aj roky, pričom nie je vylúčené, že bude stopnutá. Ak by sa liga rozbehla skôr, ako sa očakáva, MŠK ju môže dohrať bez akýchkoľvek problémov, pričom by v A mužstve nastupovali futbalisti z preslávenej a kvalitnej klubovej akadémie.
Momentálne môžeme polemizovať o tom, ako po športovej stránke bude MŠK Žilina fungovať, keď sa liga obnoví a 15 najlepšie hodnotených hráčov už nebude v kádri žlto-zelených. Dodajme, že zverenci trénera Pavla Staňa sú momentálne na druhej priečke za majstrovským a pomerne suverénne hrajúcim Slovanom. Vzhľadom na bodové rozostupy v tabuľke najvyššej súťaže, neočakáva sa, že by Žilinčania skončili horšie ako na štvrtom mieste, a teda európske poháre v nasledujúcom ročníku by mali byť so žlto-zeleným zastúpením. Dobre si pamätáme napríklad na úspešné ťaženie MŠK v Lige majstrov v roku 2010 či viacero slušných výsledkov v predkolách Európskej ligy.
Práve účasť v Lige majstrov, kam sa dostáva majster Slovenska a účasť v Európskej lige, kam putujú ďalšie tri najlepšie slovenské kluby za daný ročník, je veľkým lákadlom pre každý celok spod Tatier. Počas účasti v európskych pohároch je medzi fanúšikmi veľmi populárne stávkovanie na futbal, hodnotenie súperov zo zahraničia a v neposlednom rade rastie záujem o zápasy konkrétnych klubov.Žilina to preto musí mať, minimálne, čo sa najbližších mesiacov premyslené. Veď žlto-zelení fungujú priam učebnicovo a v mnohom išli svojim konkurentom ako vzory.
Preto si treba počkať v ďalšom období na doplňujúce informácie. Podobným smerom ide aj slávny hokejový klub Slovan, ktorý sa rozhodol s hráčmi aktuálneho kádra nepredĺžiť kontrakty, a teda väčšina, ktorú bratislavskí fanúšikovia mohli vidieť v drese Belasých v skončenej sezóne, zamieri podľa všetkého niekam inam. Uvidíme, ako budú reagovať ďalšie futbalové kluby na Slovensku. Majster a íder ligy Slovan Bratislava je, zdá sa, vo finančne výbornej kondiícii, i keď mierne komplikácie môže priviesť pomerne vysoký počet legionárov, ktorých situácia v rôznych kútoch sveta nie je práve jednoduchá. A čo sa týka zvyšku ligy a mužstiev, ktoré možno na tom nie sú finančne tak zdatne ako Slovan či Žilina, ich situácia je vzhľadom na aktuálny priebeh momentálne v rovine teórie. Ako však ukázala história, treba postupovať rozumne, citlivo.