Pandémia koronavírusu spôsobila, že sa spotrebitelia začali zásobovať potravinami. Medzi najžiadanejšie položky sa dostala múka i pečivo. Vzrastajúci dopyt po každodennom chlebe a rožkoch producenti dokážu pokryť, avšak aj oni apelujú na bezpečnosť pri nákupe. Pečivo sa totiž ani v čase šírenia ochorenia nemusí baliť.
Na Slovensku funguje 500 pekární, ktoré spoločne každý deň upečú približne dva milióny rožkov. Slovenskí spotrebitelia po pečive siahajú pravidelne, čo potvrdzujú údaje Spotrebiteľského panelu GfK. „Aspoň jedenkrát si v minulom roku pečivo zakúpili všetky slovenské domácnosti. V priemere si ho zakúpili 170-krát, teda približne každé dva dni,“ uvádza Lucia Pientková, konzultantka spoločnosti.
Keď sa na Slovensku potvrdil výskyt ochorenia Covid-19, spotrebitelia sa začali zásobovať potravinami, pričom sa zákonite zvýšil dopyt aj po pekárenských výrobkoch. „V dôsledku stúpajúceho počtu prípadov nakazených koronavírusom v našej krajine evidujú pekári, cestovinári a mlynári prudší nárast dopytu po výrobkoch. Pekári hlásia 40 až 50-percentný nárast dopytu, mlynári uvádzajú, že už v týchto dňoch nutne potrebujú približne 50 ľudí pri balení múk, a to dohromady pre všetky mlyny na Slovensku,“ uviedla v polovici marca Tatiana Lopúchová, predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Kapacity sú postačujúce
V celom pekárenskom sektore pracuje 12-tisíc ľudí a výroba čerstvého pečiva by sa mohla v prípade potreby zvýšiť na dvojnásobok. Vychádza to zo štatistík slovenských pekární, podľa ktorých sú v súčasnosti kapacity domácich spoločností využívané len na 51 %. Podľa posledných údajov sa v roku 2018 na Slovensku vyrobilo 146 800 ton čerstvého pekárenského sortimentu, pričom kapacita pekární je aktuálne 288 100 ton. Na posilnenie výroby by však bolo podľa slov Tatiany Lopúchovej potrebné prijať stovky zamestnancov a upraviť výrobné procesy na základe zvýšených výrobných nákladov. „Všetko má v rukách domáci spotrebiteľ, ktorý rozhoduje o tom, po akom tovare siahne. No práve udalosti posledných týždňov nám naznačujú, ako rýchlo dokážu medzinárodné hrozby ovplyvniť naše bežné fungovanie,“ uvádza.
V spojitosti so šírením vírusu sa objavovali informácie o povinnosti baliť pečivo z dôvodu možnej nákazy. Štátna veterinárna a potravinová správa a Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov sa však zhodli, že nebalené pečivo nepredstavuje hrozbu pre spotrebiteľov, a preto sa nemusí baliť. Jedným z dôvodov je aj to, že výrobcovia na to nemajú ani prispôsobené výrobné linky či technológie a baliť by sa muselo ručne. „Kapacita dodávok čerstvého pečiva by týmto krokom mohla dramaticky klesnúť, podľa informácií od našich členov v priemere okolo 50 percent,“ ozrejmuje Tatiana Lopúchová. Predaj nebalených potravín je aj v takejto situácii stále možný, no s predpísanými hygienickými opatreniami. Zákazníci musia mať k dispozícii pomôcky, ako kliešte, jednorazové rukavice či sáčky. Výrobcovia však zaznamenali prechod spotrebiteľov na balené pečivo. „Aktuálne prevláda predaj nebaleného pečiva a chleba, no predaj baleného pečiva každoročne stúpa. Situácia okolo koronavírusu v posledných dňoch spôsobila u zákazníkov výrazné preferovanie baleného pekárenského sortimentu,“ tvrdí Vladislav Baričák, manažér pekárenskej divízie Penam Slovakia.
Čerstvé i dopečené
Na pečivo minula za celý uplynulý rok jedna domácnosť v priemere 315 eur. „Na pečivo celkovo najviac míňajú domácnosti na strednom Slovensku. Nadpriemerné výdavky majú hlavne rodiny s tínedžermi a rodiny s tromi a viac dospelými členmi bez prítomnosti detí,“ uvádza Lucia Pientková. Pečivo je preto nenahraditeľnou komoditou na trhu a jednou z hlavných motivácií na každodenný nákup. Pri otázke, či je medzi spotrebiteľmi viac preferované čerstvo upečené alebo dopekané pečivo, sa miska váh prikláňa viac k čerstvo upečenému. „Podľa našich dostupných zdrojov, čísel zo štatistického úradu, ale aj znalostí trhu, približne 60 percent zákazníkov na Slovensku preferuje čerstvé alebo balené pekárenské výrobky a asi 40 percent zákazníkov preferuje dopekané pečivo. Náš odhad vyplýva z pomeru predaja týchto výrobkov na trhu,“ hovorí Vladislav Baričák.
Keďže dopekané pečivo zaručuje jeho stopercentnú dostupnosť pre zákazníkov a stálu kvalitu počas celého dňa, preto dopyt po ňom rastie. „Môžeme potvrdiť, že tento narastajúci záujem priamo súvisí aj so zvýšením povedomia o dopekanom pečive ako takom a rastúcej informovanosti, že skladovanie pečiva mrazením je jedným z najlepších spôsobov, ako ho udržať dlhodobo zakonzervované pri minimálnej strate cenných vitamínov, minerálov a živín,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ spoločnosti Minit Slovakia Ladislav Ambrovics. Široká ponuka dopekaného pečiva dáva predajcom možnosť vyskladať optimálnu ponuku pre zákazníkov a flexibilne reagovať počas dňa na ich požiadavky.
Nároky zákazníkov stúpajú
Spotrebitelia sa čoraz častejšie a intenzívnejšie zaoberajú, aké potraviny si kladú do košíkov. „V poslednej dobe sme svedkami toho, že si zákazníci oveľa viac všímajú to, čo nakupujú, preto si myslím, že časť zákazníkov odlišuje pečivo, ktoré bolo dopečené v obchode,“ tvrdí Vladislav Baričák a dodáva, že rastie aj počet zákazníkov, ktorí sú ochotní si priplatiť za prémiové pečivo. „Sú to zväčša výrobky s vyššou pridanou hodnotou, remeselným spracovaním, a teda ručne vyrábané pekárske výrobky. Stúpajúcim trendom pri jemnom pečive je použitie kvalitnej náplne s vysokým obsahom ovocia, ale aj samotnej náplne v mnohých výrobkoch,“ dopĺňa.
Aj ďalšie smerovania ovplyvňujú segment pečiva. „Za aktuálne trendy považujeme rustikálne pečivo so znakmi až ručného spracovania. Obľúbenými sú preto nepravidelné tvary pri chlebíkoch, rustikálna kôrka pri bagetách a celkovo hutnejšia striedka,“ dopĺňa Ladislav Ambrovics. Nechýba ani trend zdravého životného štýlu, ktorý nahráva pekárenským výrobkom bez obsahu prídavných látok, so zníženým obsahom sacharidov, či zvýšeným podielom bielkovín. Dôležitú úlohu hrá aj kvások a výrobky z neho, vegánske i bio výrobky, ako aj bezlaktózové a bezlepkové pečivo. „Aktuálne sú veľmi žiadané chleby vyrobené z jednoduchých základných surovín – len múka, voda, soľ, s použitím kvásku a pripravené naozaj tradičnou technológiou, kde vieme zabezpečiť až trinásťhodinové dlhé zrenie cesta,“ prezrádza Vladislav Baričák.
Aj keď je nákup pečiva a pekárenských výrobkov samozrejmosťou, aj tu výrobcovia odporúčajú podporu predaja. „Dôležité je samotné vystavenie pečiva, pretože je dokázané, že správne osvetlenie regálov s pekárskymi výrobkami ma veľký vplyv na predajnosť. V neposlednom rade veľmi preferujeme, keď s nami náš partner komunikuje ohľadne POS materiálov, teda letáčikov či wobblerov,“ uvádza Vladislav Baričák. Okrem úlohy predajcu pomôcť zákazníkovi pri orientácii k produktom vidí Ladislav Ambrovics priestor aj pri ich označovaní logom výrobcu. „Logo výrobcu je pre nás zárukou kvality, ktorú si získal na základe svojho zodpovedného prístupu k podnikaniu a k svojej profesii. V súčasnosti je viacero možností na promo od brandingu regálov, zvýraznení cenoviek, identifikácie výrobcu cez ekologický obal. Dôležité je, vyvarovať sa iba slovíčka, „nedá sa“,“ uzatvára.