Obchodné reťazce i jednotlivé maloobchodné predajne zavádzajú v posledných dňoch bezpečnostné opatrenia na ochranu zákazníkov i zamestnancov. Zväz obchodu SR aktuálne vydáva návrh opatrení v prípade, ak dôjde k infikovaniu zamestnanca vírusom COVID-19.
Počas tejto nepriaznivej situácie šírenia koronavírusu zotrvávajú zamestnanci vo svojej práci na pobočkách kamenných predajní. Obchodníci prijímajú bezpečnostné opatrenia a čoraz naliehavejšie apelujú na zákazníkov, aby sa nimi riadili, a to nielen pre vlastnú bezpečnosť, ale i bezpečnosť zamestnancov predajní, ktorí sú denne konfrontovaní s veľkým počtom nakupujúcich. V prípade, že však dôjde k infikovaniu niektorého zo zamestnancov predajne, Zväz obchodu SR poskytuje návrh riešení, ako možno v tejto situácii postupovať.
Okamžité uzavretie prevádzky a 14-dňová karanténa
Pri zistení, že niektorý zo zamestnancov predajne je nositeľom korinavírusu, sa odporúča okamžite uzavrieť prevádzku pre všetkých spotrebiteľov. Úlohou prevádzkovateľa je ďalej zabezpečiť nahlásenie všetkých zamestnancov na príslušnom Úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) a následné uzavretie prevádzky. Zamestnanci predajne, v ktorej sa nachádzala i infikovaná osoba, majú nariadenú 14-dňovú karanténu.
Dôkladná dezinfekcia predajne a jej zariadení
Po odchode infikovaných zamestnancov sa v predajni vykoná mimoriadna inventúra. Brigádnici, ktorí nahradia zamestnancov, majú za úlohu dezinfikovať priestory predajne a jej zariadenia, vrátane čistenia povrchov dezinfekčnými prostriedkami. Predbežné štúdie naznačujú, že baktérie koronavírusu dokážu na povrchoch zotrvať niekoľko hodín až dní. Závisí to od viacerých podmienok, akými sú napríklad teplota, vlhkosť prostredia či typ povrchu. Vzhľadom k tomu je nutné vykonať dôkladnú očistu a dezinfekciu všetkých priestorov predajne, a to vrátane vstupnej rampy, skladovacích priestorov, chladiacich a mraziacich zariadení, komunikačných priestorov, kancelárií či sociálnych zariadení. Netreba podceniť ani stojany, pulty, regály, chladničky a mrazničky, nárezové stroje, nože, naberačky, ale aj nákupné vozíky či košíky. Zároveň sa odporúča taktiež stiahnutie všetkých jednorazových sáčkov a rukavíc nachádzajúcich a v predajni v čase jej uzavretia.
Po vykonaní bezpečnostných opatrení je potrebné ohlásiť pripravenosť predajne a požiadať súhlas na jej znovu otvorenie s náhradným personálom príslušnému RÚVZ. Brigádnici nemôžu v plnom rozsahu nahradiť zamestnancov v rámci prevádzkovej činnosti, bude preto nevyhnutné požiadať o prednostné testovanie personálu na koronavírus, a to ihneď po uplynutí inkubačnej doby, čo zamedzí zotrvaniu všetkých zamestnancov v 14-dňovej karanténe. Po súhlase by mal obchodník o tejto situácii informovať príslušný úrad regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.