Vzhľadom na nepriaznivú situáciu šírenia koronavírusu prijal krízový štáb SR viacero bezpečnostných opatrení. Mnohé z nich sa týkajú i obmedzenia obchodných prevádzok. Od 16. marca platí zákaz maloobchodného predaja a predaja služieb v prevádzkach, a to na nasledujúcich 14 dní. K prázdnym regálom v predajniach a nákupom vo veľkom sa vyjadrili obchodníci, ktorí zákazníkov vyzývajú k spolupráci a zachovaniu pokoja.
Na začiatku mesiaca si na základe zhoršujúcej sa situácie s koronavírusom a následným miznutím potravín na pultoch predajní Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zavolala na rokovanie predstaviteľov najväčších potravinových obchodných reťazcov na Slovensku. Ústrednou témou bol možný vývoj situácie a dostatok potravín pre slovenských spotrebiteľov.
Z pultov predajní mizne tovar
„Na možnú situáciu sa treba zodpovedne pripraviť. Prázdne pulty predajní sú však neodôvodnené. Všetci predstavitelia slovenských aj zahraničných obchodných reťazcov nás ubezpečili, že majú dostatočné množstvo zásob potravín, úzko komunikujú so svojimi dodávateľmi, plynule dopĺňajú pulty a rastú im tržby na úrovni vianočných sviatkov. Tovar na pultoch sú schopní doplniť v priebehu krátkej doby. Nie je dôvod na paniku,“ uviedla Gabriela Matečná.
K situácii sa vyjadrila aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorej členmi sú spoločnosti Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco. Podľa ich tvrdení situáciu neustále monitorujú a spolupracujú s kompetentnými štátnymi orgánmi. Napriek každodennému úsiliu sietí je prirodzené, že pri nárazovom dopyte sa môže stať, že je niektorý z produktov dočasne vypredaný či nedostupný. SAMO však ubezpečuje zákazníkov, že ide len o krátkodobý výpadok súvisiaci s časom potrebným na doplnenie tovaru.
Nákupy v obrovských množstvách sú neodôvodnené
Členovia SAMO, rovnako ako Zväz obchodu SR (ZO SR) však zákazníkov vyzývajú, aby pri nákupe zohľadňovali svoje reálne potreby a nakupovali s mierou. „Upozorňujeme spotrebiteľov a našich zákazníkov, že na zabezpečenie nevyhnutných opatrení je potrebná aj disciplína a súčinnosť všetkých obyvateľov. Potravín v obchodoch a v našich skladoch je dostatok a ďalšie plynulé zásobovanie zabezpečujeme v spolupráci s našimi dodávateľmi. Prioritou všetkých obchodníkov je čo najlepšia obsluha zákazníkov, preto tovar dopĺňame čo najrýchlejšie,“ uvádza ZO SR. Zbytočné a panické nákupy by mohli viesť ku krátkodobým výpadkom niektorých tovarov. Obchodníci preto vyzývajú všetkých spotrebiteľov, aby nakupovali len rozumné množstvá potravín, čím sa zamedzí predzásobovaniu a najmä plytvaniu potravinami.
Prvoradá je pri nákupe bezpečnosť
V záujme zachovania bezpečnosti a zdravia uvádza SAMO niekoľko rád pre zákazníkov a vyzýva ich k vzájomnej spolupráci. V súčasnosti sa odporúčajú najmä platby bezhotovostným stykom. V prípade ak je to možné, ideálne je používanie samoobslužných pokladní a v zásade obmedzenie bližšieho kontaktu so zamestnancami predajne. Nevyhnutné je taktiež používanie rúšok či iných materiálov potrebných na ochranu seba i ostatných, a to nielen počas nákupu.