Veterinári na Slovensku objavili už druhý výskyt vtáčej chrípky, tentoraz v okrese Trnava. Nákaza bola v oboch prípadoch diagnostikovaná v drobnochove hydiny. Prvá v obci Zbehy, druhá v Cíferi. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyzýva chovateľov k obozretnosti. Vtáčia chrípka bola zaznamenaná aj v susednom Poľsku, Maďarsku a Českej republike.
Vtáčia chrípka aktuálne ohrozuje všetky krajiny V4. Najprv bola zaznamenaná koncom decembra minulého roka v Poľsku, začiatkom januára tohto roka na Slovensku a ihneď na to aj v Maďarsku. Minulý týždeň ohlásili výskyt aj v Českej republike.
„Vzhľadom na ročné obdobie, klimatické zmeny a migráciu vtáctva, je nevyhnutné zvýšiť obozretnosť. Oba prípady boli zaznamenané u drobnochovateľov. Je preto dôležité, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády ministerka MPRV SR.
V okolí Trnavy a obce Zbehy sú nariadené opatrenia a kontroly
Prvý prípad vtáčej chrípky sa na Slovensku objavil v obci Zbehy, okres Nitra. V druhom prípade išlo o obec Cífer v okrese Trnava. Opäť išlo o súkromného úžitkového drobnochovateľa, ktorý choval nosnice na produkciu vajec pre vlastnú spotrebu. Chov nosníc bol umiestnený v zadnej časti dvora, kde mali voľný výbeh a neboli zabezpečené proti kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Chovateľ ohlásil úhyn dvoch nosníc a RVPS Trnava ich zaslala zvoznou linkou na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene, kde pozitívny výsledok následne potvrdili. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú, boli usmrtené a prebieha dezinfekcia a čistenie chovného priestoru hydiny.
Slovensko momentálne postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky a vykonávajú sa preventívne opatrenia. V Trnave je nariadené opatrenie zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy. Opatrenia naďalej platia aj v pásmach okolo obce Zbehy.
Posledný prípad nákazy bol na Slovensku v roku 2017
Vtáčia chrípka v chove hydiny bola na Slovensku naposledy zaznamenaná v roku 2016 a 2017, kedy bolo identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov a 58 prípadov u voľne žijúceho vtáctva.
Agrorezort vyzýva chovateľov, aby boli mimoriadne obozretní. Hydinu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje im kontaktu s krmivom a vodou určenou pre hydinu. Akékoľvek klinické príznaky u hydiny je potrebné ohlásiť príslušnému orgánu veterinárnej správy. U ľudí je dôležité zamedziť priamy kontakt s uhynutým vtáctvom a používať osobné ochranné pomôcky a dodržiavať hygienické návyky.