Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zisťovalo, aká je situácia dostupnosti potravín na vidieku. Z realizovaného prieskumu je zrejmé, že ani polovica malých obcí nemá predajňu potravín, ľudia sú odkázaní na nákupy v susednej obci alebo pomoc od príbuzných.
Prístup k základným potravinám v predajniach na vidieku je v prípade menších obcí zásadným problémom. Súvisí so znižovaním kvality života a zvyšovaním odkázanosti obyvateľov od alternatívneho zabezpečenia prístupu k potravinám.
Tlak na zabezpečenie potravín motivuje súkromníkov
V prípade obcí do 500 obyvateľov je až pre 82 % samospráv kamenná predajňa samozrejmosťou. Odlišná situácia je však v obciach do 250 obyvateľov, v rámci ktorých sa kamenná predajňa nachádza len v 46 %. Informuje o tom prieskum realizovaný ZMOS. Situáciu by bolo možné riešiť službou pojazdnej predajne, tú však v oboch veľkostných kategóriách využíva len 7 % obcí. Z prieskumu taktiež vyplýva, že 2,6 % obcí prevádzkuje predajňu potravín ako vlastnú. Tlak na zabezpečenie potravín v najmenších obciach motivuje k prevádzkovaniu vlastných prevádzok. Súkromné potraviny v týchto skupinách obcí preto prevádzkuje až 74,2 % prevádzkovateľov, pričom 28,9 % týchto predajní spadá do väčšej maloobchodnej siete.
Starostovia sú realisti
Potenciál vybudovania vlastných obecných predajní je podľa starostov značne obmedzený. Viac než polovica v prieskume totiž uviedla, že vzhľadom na nízky počet obyvateľov nie je ekonomicky možné udržať činnosť potravinovej predajne.
Väčšina starostov (65, 2 %) uvádza, že dostupnosť potravín by mala byť definovaná ako služba vo verejnom záujme. Domnievajú sa, že tento problém by dokázala vyriešiť dotácia, prípadne iný finančný mechanizmus na prevádzku predajne potravín a nepotravinového tovaru, a to v prípade, ak by bol prevádzkovateľom súkromný podnikateľ. Inými slovami, finančná pomoc pre predajňu potravín by bola riešením pre 63 % opýtaných starostov dotknutých obcí.
V prípade vzniku predajne potravín v obci, majú starostovia v otázke sortimentu jasný názor. Preferujú pekárenské a mäsiarenské výrobky, chýbať by však nemalo ani ovocie a zelenina. V rámci drogistického tovaru by základnú osobnú drogériu v predajniach uvítalo 22,3 % starostov a čistiacu drogériu 17 % opýtaných.
Štart pre ďalšie aktivity
Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 287 samospráv, ktoré tvorili najmenšie obce s počtom obyvateľov do 250 a do 500. Na Slovensku máme 1133 obcí, ktoré patria do spomínaných veľkostných kategórií a žije v nich viac ako 300 tisíc obyvateľov.
Výsledky prieskumu budú slúžiť ako základné podklady pre ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.