Vianoce sú spolu s Veľkou nocou pre obchodníkov jedným z vrcholov, pokiaľ ide o predaj čokoládových výrobkov. Stále väčšie množstvo čokolády, ktoré sa predá na slovenskom trhu, má už dnes pritom certifikáciou Fairtrade, ktorá svojim pestovateľom zaručuje minimálne výkupné ceny a príplatky. Od roku 2015 predaj týchto výrobkov na Slovensku vzrástol viac než päťnásobne.
Spotreba fairtradového kakaa na slovenskom trhu vzrástla v roku 2018 o 170 %, predalo sa 658 ton, a to prevažne vo forme čokolády a cukroviniek. Ide o pokračujúci dôsledok zavedenia Fairtrade programu pre kakao, ktorý funguje už od roku 2014.
Fairtrade výrobky nájdete aj v obchodných reťazcoch
Certifikácia Fairtrade spracovateľom zjednodušuje podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa a pestovateľom kakaa tak dáva viac príležitostí na uplatnenie ich produkcie. Vďaka tomu sa výrobky s fairtradovým kakaom uplatňujú stále viac aj vo veľkých obchodných reťazcoch. Lídrom v oblasti fairtradového kakaa je aktuálne spoločnosť Lidl, ktorá počas vlaňajška predala výrobky vyrobené z 265 ton kakaových bôbov a predaje oproti roku 2017 tak zvýšila o vyše 170 %. „Podiel výrobkov s trvalo udržateľnou certifikáciou má v našom sortimente rastúcu tendenciu. Za minulý rok mali výrobky predané v Lidli dvadsaťsedempercentný podiel na celkovom fairtradovom príspevku zo Slovenska. Počas vianočných a veľkonočných sviatkov disponuje certifikáciou Fairtrade väčšina výrobkov,“ vysvetľuje Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika.
Nárast však zaznamenala aj spoločnosť Kaufland, a to v objeme 100 ton, čo predstavuje nárast 23 %. „Pre nás je dôležité, aby sme boli zodpovední v každej oblasti, v ktorej pôsobíme. Preto sa snažíme neustále rozširovať sortiment zodpovedných produktov, ktoré sú vyrábané s ohľadom na životné prostredie a zabezpečujú férový prístup k ľuďom všade na svete,“ tvrdí Lucia Langová, vedúca úseku Firemnej komunikácie, Kaufland Slovenská republika.
Tretím najväčším predajcom fairtradového kakaa na slovenskom trhu bola vlani spoločnosť Gunz, ktorá vyrobila cukrovinky z 57 ton kakaových bôbov. Medzi ďalších významných predajcov patria aj spoločnosti WAWI Schokolade, Hans Riegelein a Ben&Jerry´s.
Čokoláda sa predáva, pestovanie kakaa však lukratívne nie je
„Čím viac výrobkov s certifikáciou Fairtrade sa na trhu uplatní, tým väčšie množstvo surovín môžu pestovatelia predať za podmienok Fairtrade – teda za cenu, ktorá skutočne pokrýva náklady pestovania vrátane ich práce. Pri kakau ide najmä o pestovateľov z chudobných krajín západnej Afriky, ako sú Ghana alebo Pobrežie slonoviny,“ vysvetľuje riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko Hana Malíková.
Konkrétne v západoafrickom Pobreží slonoviny pracuje približne jeden milión pestovateľov a krajina je s produkciou takmer dva milióny ton kakaa ročne najväčším producentom tejto komodity na svete. Pestovanie kakaa však nie je veľmi lukratívne. Podľa výskumov si pestovateľ v Pobreží slonoviny zarobí priemerne denne menej než 1 USD, čo je takmer trikrát menej, než by potreboval na dôstojný život. Medzi problémy spojené s pestovaním kakaa ďalej okrem chudoby patrí detská práca, ničenie dažďových pralesov alebo odliv mladých ľudí z poľnohospodárskych oblastí do miest alebo k výnosnejším, no najmenej problematickým aktivitám, akou je napríklad ťažba zlata.
Čo sa skrýva pod označením Fairtrade?
Známka označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International. Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s týmto označením tak zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v krajinách globálneho Juhu. Okrem výkupnej ceny pestovatelia dostávajú ešte fairtradový príplatok, ktorý môžu použiť na investície do rozvoja svojich fariem a komunít.
Na Slovensku je Fairtrade platformou organizácií občianskej spoločnosti, ktoré sa zaoberajú etikou obchodu, globálnym rozvojom a udržateľnou spotrebou či ochranou životného prostredia a ľudských práv.